۰۲/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | پنجشنبه

|

|
| ۰۲/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | پنجشنبه

دلیل عدم استقبال بانک‌های ایرانی از ارز دیجیتال چیست؟

یک کارشناس ارز دیجیتال با تاکید بر اینکه ایران فناوری استفاده از رمز ارزها را به طور کامل دارد، گفت: مهم‌ترین مانع استفاده بانک‌ها از رمزارزها این است که پول فیات به عنوان ابزار قدرت خود را از دست می‌دهند.

مصطفی نقی پورفر، موسس کافه بلاکچین در گفت و گو با سکه نیوز در خصوص چرایی عدم استفاده از ارزهای دیجیتال و جایگزین کردن اسکناس با آن‌ ها اظهار کرد: رمز ارزها نوعی رقیب پول فیات است که بانک ها متولی آن هستند و بنظر من بانک‌ های ایران هم می‌ توانند مثل بسیاری از بانک‌ های اروپایی و آمریکایی به عنوان یک دارایی از رمز ارزها استفاده کنند اما بعید است سیستم بانکی ایران از آن استفاده کند چون ساختار بانکداری ما متمرکز و مبنی بر کنترل و مدیریت پول بوده و با ساختار رمز ارزها که غیر متمرکز هستند، متناقض است.

به گفته نقی پورفر هیچ مشکلی برای استفاده از رمز ارزها در کشور از نطر فناوری و تکنولوژی وجود ندارد بلکه مشکل ما رگولاتوری است.

وی افزود: با توجه به اینکه دولت و حاکمیت حافظ منافع بانک‌ هاست، این مساله می‌ تواند مانع استفاده از رمزارزها شود.

وی با اشاره به اینکه قدرت اصلی دولت ها و بانک ها بر مبنای کنترل پول است، افزود: برای مثال انتشار پول در کنترل دولت و بانک مرکزی است که به عنوان راهکاری برای رفع مشکلات دولت مثل کسری بودجه و… استفاده می شود و اگر پول را از حاکمیت بگیرید در حقیقت قدرت اصلی آن را گرفته اید چون خیلی از اختلاس ها و سوء مدیریت ها پشت این موضوع پنهان می شود.

این کارشناس ارز دیجیتال ادامه داد: چون شفافیت در سیستم بانکداری وجود ندارد مسائلی مثل میزان هزینه کرد دولت و چاپ و انتشار اسکناس هم به همین صورت رفع و رجوع می‌شود در حالی که ارزهای دیجیتال مبتنی بر شفافیت هستند. قابلیت ردیابی، شفافیت و امنیت رمز ارزها بیشتر است و نمی تواند تحت کنترل یک دولت باشد.

نقی پورفر تاکید کرد: در عین حال رمزارزها به شفافیت عملکرد مالی دولت از طریق شفاف‌ سازی بودجه میزان و نحوه پرداخت و مصرف یارانه ها، هزینه کرد پول کمیته امداد، مالیات‌ها و… منجر می‌شود.

وی افزود: در حقیقت در شرایط فعلی با سوء مدیریت دولت و بانک ها نمی توانید یک دولت پاسخگو داشته باشید چون مسائلی مثل کسری بودجه و یا منفی شدن ترازها و صورت های مالی بانک ها را با انتشار پول جبران می کنند و نمی توان این ابزار قدرت را از آن ها گرفت، نتیجه آن هم کاهش ارزش پول ملی، گران شدن اقلام و تورم است.

موسس کافه بلاکچین در خصوص مزایای بین‌ المللی استفاده از رمزارزها نیز گفت: رمزارزها می‌توانند به دور زدن تحریم ها کمک کنند اما نه در حجم بزرگ بلکه در حد هزینه‌های خرد مثل هزینه‌ های شرکت در آزمون های تافل یا خرید قطعات با حجم کم و یا پرداخت هزینه‌های دانشجویان، اما استفاده از آنها در حجم بزرگ آن هم توسط دولت توصیه نمی شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

گلایه رئیس کمیسیون بلاک چین و رمزارز سازمان نصر از وزارت نیرو

مسئولان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از اقدامات وزارت نیرو و دولت گلایه دارند و بر این باورند که اقدامات انجام شده صنعت رمزارزها را...

ردیابی جابه جایی ۶۱۵ میلیون دلار رمزارز با کارمزد ۳ دلار

یک نهنگ طی تراکنشی مقدار رمزارزی به ارزش ۶۱۵ میلیون دلار را با کارمزد ۳ دلار به ۳ کیف پول منتقل کرده است. به گزارش...

استفاده از بلاک چین برای نظارت بر زنجیره سرد واکسن کرونا

نظام سلامت بریتانیا از پلتفرم بلاک چین شرکت هدرا هشگراف برای نظارت بر زنجیره سرد واکسن کووید ۱۹ استفاده می کند. به گزارش سکه نیوز...

امید ریپل به دولت جدید آمریکا

پس از مواجهه با دعوی قانونی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) زیر نظر دولت ترامپ در پایان سال ۲۰۲۰، مدیریت ریپل...

نگرانی دولت چین از انتقال غیر قانونی دارایی از طریق ارز دیجیتال

رییس سازمان دولتی مبادلات خارجی چین، اخیرا نگرانی خود درباره انتقال غیر قانونی دارایی در خارج از طریق ارزهای را ابراز کرد. به گزارش سکه...

پربازدیدترین اخبار

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.