12/ 05/ 2021 | چهارشنبه

|

|
| 12/ 05/ 2021 | چهارشنبه

آشنایی با کشور سوئیس و قوانین ارزهای دیجیتال + شرایط ویزا

سوئیس، با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس، کشوری است که در تلاقی اروپای غربی، مرکزی و جنوبی واقع شده است.

این جمهوری فدرال متشکل از 26 کانتون است که مقامات فدرال آن در برن مستقر هستند. سوئیس کشوری محصور در خشکی است که از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان و از شرق با اتریش و لیختن اشتاین همسایه است.

این منطقه از نظر جغرافیایی بین فلات سوئیس، رشته کوه آلپ، و رشته کوه ژورا تقسیم شده است و مساحت آن 41285 کیلومتر مربع است.


ارز دیجیتال چیست؟ تفاوت ارز دیجیتال با رمزارز و ارز مجازی


اگرچه آلپ قسمت عمده ای از سرزمین را اشغال می کند، تقریباً 8.5 میلیون نفر از جمعیت سوئیس بیشتر در فلات متمرکز شده اند، جایی که بزرگترین شهرها و مراکز اقتصادی در آن واقع شده اند، از جمله زوریخ، ژنو و بازل.

این شهرها مقر دفاتر مختلفی از سازمانهای بین المللی از جمله فیفا، دومین دفتر بزرگ سازمان ملل و ساختمان اصلی بانک تسویه حساب های بین المللی را در خود جای داده اند. فرودگاه های بین المللی اصلی سوئیس نیز در این شهرها واقع شده اند.

تأسیس کنفدراسیون سوئیس قدیم به اواخر دوره قرون وسطایی مربوط می شود، که نتیجه یک سری موفقیت های نظامی علیه اتریش و دوک نشین بورگوندی بود.

استقلال سوئیس از امپراتوری مقدس روم در سال 1648 به طور رسمی در پیمان وستفالی به رسمیت شناخته شد. منشور فدرال 1291 سند به عنوان موسس سوئیس محسوب می شود که در روز ملی سوئیس جشن گرفته می شود.

از زمان اصلاحات قرن 16، سوئیس سیاست قوی بی طرفی را حفظ کرده است.

این کشور از سال 1815 تاکنون جنگ بین المللی انجام نداده و تا سال 2002 به سازمان ملل ملحق نشده بود. با این وجود، این کشور یک سیاست خارجی فعال را دنبال می کند و به طور مکرر درگیر روند ایجاد صلح در سراسر جهان است.

سوئیس زادگاه صلیب سرخ، یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین سازمان های بشردوستانه در جهان است و بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، که دومین سازمان بزرگ در جهان است، در این کشور قرار دارند.

این کشور عضو موسس اتحادیه تجارت آزاد اروپا است، اما به طور برجسته بخشی از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا منطقه یورو نیست. با این حال، این کشور از طریق معاهدات دو جانبه در منطقه شینگن و بازار واحد اروپا شرکت می کند.

سوئیس تقاطع اروپای ژرمنیک و رومانسی محسوب می شود، همانطور که در چهار منطقه اصلی زبانی و فرهنگی آن نشان داده می شود: آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش. اگرچه اکثریت مردم آلمانی زبان هستند، هویت ملی سوئیس ریشه در یک زمینه تاریخی مشترک، ارزشهای مشترکی مانند فدرالیسم و دموکراسی مستقیم و نمادگرایی آلپ وجود دارد.

سوئیس به عنوان یک کشور پیشرفته، بالاترین ثروت به ازای هر فرد بالغ و هشتمین تولید سرانه ناخالص داخلی را دارد و یک پناهگاه مالیاتی محسوب می شود.

این کشور در برخی از شاخص های بین المللی از جمله رقابت اقتصادی و توسعه انسانی رتبه بالایی دارد. شهرهای این کشور مانند زوریخ، ژنو و بازل از نظر کیفیت زندگی در بالاترین رتبه های جهانی قرار دارند، البته با بالاترین هزینه های زندگی در جهان.

در سال 2020 ، موسسه بین المللی توسعه مدیریت (IMD) سوئیس را در جذب نیروی ماهر در جایگاه اول قرار داد.

مجمع جهانی اقتصاد آن را به عنوان پنجمین کشور رقابتی در سطح جهانی معرفی می کند.

اقتصاد سوئیس

سوئیس دارای یک اقتصاد پایدار، مرفه، با فناوری پیشرفته است و از ثروت زیادی برخوردار است و در چندین رتبه بندی سرانه ای به عنوان ثروتمندترین کشور در جهان قرار دارد.

این کشور به عنوان یکی از کم فساد ترین کشورهای جهان رتبه بندی شده است، در حالی که بخش بانکی آن به عنوان یکی از فاسدترین ها در جهان شناخته شده است. این کشور بر اساس تولید ناخالص داخلی، بیستمین اقتصاد بزرگ دنیا و از نظر برابری قدرت خرید سی و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد.

این کشور هفدهمین صادر کننده بزرگ در جهان است.

بازل پایتخت صنعت داروسازی در سوئیس است. این کشور با داشتن شرکت های کلاس جهانی، یکی از مهمترین مراکز جهان برای صنعت علوم زیستی است.

سوئیس با داشتن پوشش گسترده خدمات عمومی، در شاخص آزادی اقتصادی 2010 بالاترین رتبه اروپا را دارد. سرانه تولید ناخالص داخلی آن بالاتر از اقتصاد های بزرگتر اروپای غربی و مرکزی و همچنین ژاپن است.

از نظر تولید ناخالص بر مبنای برابری قدرت خرید سرانه، سوئیس در سال 2018 توسط بانک جهانی در رتبه 5 جهان قرار گرفت و توسط صندوق بین المللی پول در سال 2020 در رتبه 9 و همچنین توسط اطلاعات نامه جهانی سیا در سال 2017 در رتبه یازدهم قرار گرفت.

در گزارش رقابت جهانی مجمع جهانی اقتصاد، در حال حاضر، اقتصاد سوئیس به عنوان رقابتی ترین در جهان رتبه بندی می شود، در حالی که توسط اتحادیه اروپا به عنوان نوآورترین کشور اروپا رتبه بندی شده است. این کشور مکانی نسبتاً آسان برای انجام تجارت است، و در حال حاضر در شاخص آسانی انجام کسب و کار در رتبه 20 از 189 کشور قرار دارد.

رشد کندی که سوئیس در دهه 1990 و اوایل 2000 تجربه کرد، منجر به حمایت بیشتری از اصلاحات اقتصادی و هماهنگی با اتحادیه اروپا گردید.

در بیشتر قرن بیستم، سوئیس با اختلاف قابل توجه (بر اساس تولید ناخالص داخلی سرانه) ثروتمندترین کشور در اروپا بود. در سال 2018 کانتون بازل-سیتی بالاتر از کانتون های زوگ و ژنو بالاترین تولید ناخالص داخلی را در این کشور داشت.

طبق گفته شرکت خدمات مالی کردیت سوئیس، تنها حدود 37 درصد از ساکنان این کشور خانه های شخصی خود را دارند که یکی از پایین ترین میزان نرخ مالکیت خانه در اروپا است. در سال 2007 سطح قیمت مسکن و مواد غذایی 171 و 145 درصد از شاخص اتحادیه اروپا بود، در حالی که در آلمان 113 و 104 درصد بود.

سوئیس محل زندگی چندین شرکت بزرگ چند ملیتی و دارای یکی از قدرتمندترین اقتصاد های جهان است.

مهمترین بخش اقتصادی سوئیس، تولید است. تولید به طور عمده از مواد شیمیایی تخصصی، کالاهای بهداشتی و دارویی، ابزارهای اندازه گیری علمی و دقیق و آلات موسیقی تشکیل شده است. بزرگترین کالاهای صادراتی مواد شیمیایی (34 درصد از کالاهای صادراتی)، ماشین آلات / الکترونیک (20.9٪) و ابزار دقیق / ساعت (16.9٪) هستند.

بخش خدمات، به ویژه بانکی و بیمه، گردشگری و سازمان های بین المللی، جزو صنایع مهم دیگر سوئیس هستند.

حمایت گرایی از کشاورزی، یک استثنای نادر در سیاست های تجارت آزاد سوئیس است و به گرانی مواد غذایی کمک کرده است.

بر اساس سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) لیبرالیزاسیون بازار محصولات سوئیس از بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا عقب تر است. با این وجود، قدرت خرید داخلی یکی از بالاترین ها در جهان است.

جدا از کشاورزی، موانع اقتصادی و تجاری بین اتحادیه اروپا و سوئیس کم است و سوئیس دارای توافق نامه تجارت آزاد در سراسر جهان است.

سوئیس عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) است.

سوئیس دارای اقتصاد بخش خصوصی گسترده ای است و طبق استاندارد های جهان غرب نرخ مالیات کمی دارد. بر اساس نسبت درآمد مالیاتی به تولید ناخالص داخلی یکی از مناسب ترین کشورهای پیشرفته است.

در سال 2010 بودجه فدرال سوئیس 62.8 میلیارد فرانک سوئیس بود که معادل 11.35 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

با این حال، بودجه های منطقه ای (کانتون) و بودجه های شهرداری به عنوان بخشی از بودجه فدرال محاسبه نمی شوند و نرخ کل هزینه های دولت نزدیک به 33.8 درصد از تولید ناخالص داخلی است. منابع اصلی درآمد دولت فدرال، مالیات بر ارزش افزوده (33٪ از درآمد مالیاتی را تشکیل می دهد) و مالیات مستقیم فدرال (29 درصد) است.

کمی بیش از 5 میلیون نفر در سوئیس کار می کنند؛ در سال 2004 حدود 25 درصد از کارمندان متعلق به یک اتحادیه صنفی هستند. سوئیس بازار کار انعطاف پذیرتری نسبت به کشورهای همسایه دارد و نرخ بیکاری بسیار پایین است.

نرخ بیکاری از کمترین میزان 1.7 درصد در ژوئن 2000 به حداکثر 4.4 درصد در دسامبر 2009 افزایش یافت. نرخ بیکاری در سال 2014 به 3.2 درصد کاهش یافت و برای چندین سال در آن سطح ثابت بود، قبل از اینکه در سال 2018 به 2.5 درصد و در سال 2019. به 2.3 درصد کاهش یابد. نرخ رشد جمعیت از طریق مهاجرت خالص بسیار زیاد است، که از 0.5 درصد از جمعیت در سال 2004، در سال های بعد افزایش یافت تا اینکه دوباره در سال 2017 به 0.54 درصد سقوط کرد.

در سال 2015 درصد شهروندان خارجی 28.9 درصد بود، که تقریبا مانند استرالیا است. تولید ناخالص داخلی در هر ساعت کار با 49.46 دلار بین المللی در سال 2012 شانزدهمین رقم در جهان است.

در سال 2016، متوسط حقوق و دستمزد ماهانه ناخالص در سوئیس 6502 فرانک در ماه بود (معادل 6،597 دلار آمریکا در ماه)، که برای تأمین هزینه های بالای زندگی کافی است. پس از اجاره، مالیات و مشارکت های تأمین اجتماعی، به علاوه هزینه برای کالاها و خدمات، به طور متوسط هر خانوار حدود 15 درصد از درآمد ناخالص خود را برای پس انداز باقی می گذارد.

گرچه 61 درصد از جمعیت درآمد کمتری از درآمد متوسط داشتند، نابرابری در درآمد با شاخص جینی 29.7 درصد نسبتاً کم است و سوئیس را در بین 20 کشور برتر بر اساس برابری درآمد قرار می دهد.

حدود 8.2 درصد از جمعیت زیر خط فقر کشوری زندگی می کنند، که در سوئیس به عنوان درآمد کمتر از 3990 فرانک سوئیس در ماه برای خانوارهای با دو بزرگسال و دو فرزند تعریف می شود و 15 درصد دیگر در معرض خطر فقر هستند.

خانواده های تک والدی، کسانی که تحصیلات تکمیلی ندارند و کسانی که بیکار هستند از بیشترین احتمال زندگی در زیر خط فقر قرار دارند.

اگرچه به دست آوردن شغل راهی برای خروج از فقر تلقی می شود، اما در میان شاغلین با درآمد، حدود 4.3 درصد افراد فقیر شاغل محسوب می شوند. از هر ده شغل در سوئیس یک نفر کم درآمد محسوب می شود و تقریباً 12 درصد از کارگران سوئیس چنین مشاغلی را دارند که بسیاری از آنها زن و خارجی هستند.

مهاجرت به سوئیس

برای مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت و تابعیت این کشور راه های متعددی وجود دارد. تفاوت اقامت با تابعیت در این است که، در اقامت دائم شما از تمامی حقوق شهروندی مثل تحصیل رایگان، کار، سرمایه گذاری، بیمه و غیره همانند اتباع سوئیس بهره مند می شوید و تنها تفاوت آن با تابعیت و داشتن پاسپورت، منسب سیاسی و حق رای می باشد.

نکته مهم برای مهاجرت به سوئیس و اخذ پاسپورت سوئیس این است که عموما سخت گیری بیشتری اعمال می شود و زمانی شما می توانید درخواست پاسپورت این کشور را داشته باشید که با شرایط این کشور منطبق شده باشید.

در واقع شما باید با آداب و رسوم این کشور آشنا شده، به زبان این کشور در حد A2 برای مهارت نوشتاری و B1 برای صحبت کردن مسلط شوید.

به قوانین سوسیالیستی این کشور کاملا آشنا گردید، در مدت اقامت خود هیچ گونه جرمی مرتکب نشده و امنیت داخلی و خارجی این کشور را تهدید نکرده باشید. عموما بعد از گذشت 10 سال از مهاجرت به سوئیس و اقامت شما در این کشور، می توانید تقاضای پاسپورت این کشور را داشته باشید.

یکی از نکات مهمی که در بحث مهاجرت به سوئیس و هر کشور دیگر باید به آن توجه نمود، هزینه زندگی است. هزینه زندگی در سوئیس یکی از بالاترین هزینه ها در جهان است، به طوری که شهرهای زوریخ و ژنو همواره گران ترین شهرها در دنیا هستند.

تصمیم بانک ملی سوئیس در تاریخ 15 ژانویه 2015 موجب شد نرخ یورو سقوط پیدا کرده و فرانک سوئیس ارزش خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد بنابراین کالاها و خدمات سوئیس گران تر از کشورهای منطقه یورو گردید. با اینکه تاثیرات مستقیم پول رایج کاهش‌یافته است، فرانک سوئیس در آوریل 2018 ارزش نمادین 1.20 یورو را بدست آورد.

مطالعه بانک UBS که در ماه مه سال 2018 منتشر شد، نشان داد که زوریخ و ژنو در فهرست شهرهای پر هزینه جهان قرار دارند و پیش از اسلو، کپنهاگ و نیویورک هستند.

در این شهرها اجاره آپارتمان کوچک دو ‌خواب می‌تواند به راحتی از 2000 دلار در ماه تجاوز کند در حالی که بیمه سلامت عمومی حداقل 335 دلار در ماه و خواربار به طور متوسط 468 دلار برای یک فرد می باشد. به طور کلی، مهاجرت به سوئیس و هزینه کل مصرف خانوار در سوئیس حدودا 60 درصد بیشتر از میانگین اتحادیه اروپا است.

با وجود این هزینه‌ها، برخی ازشهرهای آن بالاترین حقوق‌ها را در دنیا دارند به این معنی که ساکنان زوریخ و ژنو از قدرت خرید قابل ‌توجهی برخوردار هستند و رتبه دوم و چهارم را در این شاخص که توسط UBS منتشر شده، دارند.

به عنوان یک مقایسه، در حالی که یک کارگر در قاهره مصر، قبل از اینکه بتواند آخرین مدل گوشی آیفون را خریداری کند، حدود 133 روز کاری صرف خواهد کرد، یک کارگر در زوریخ فقط باید 4.7 روز صبر کند.

مهاجرت به سوئیس از طریق کار

یکی از راه های مهاجرت به سوئیس، مهاجرت از طریق کار می باشد. این راه برای شهروندان اتحادیه اروپا و اتحادیه تجارت آزاد اروپا (ایسلند، نروژ و لیختن اشتاین) راحت تر است.

اگر شما در حال برنامه‌ریزی برای مهاجرت به سوئیس و کار در این کشور هستید، کارفرمای شما باید قبل از شروع استخدام شما رسماً به مقامات سوئیس اطلاع دهد. الزامات این روش بر اساس شهروندی متفاوت است. شهروندان اتحادیه اروپا با موانع کمتری برای مهاجرت به سوئیس مواجه هستند و محدودیت های کارگران خارجی را ندارند.

کشورهای عضو اتحادیه هر کدام سهمی برای مهاجرت به سوئیس و ورود به این کشور و کار در آن دارند.

یک مثال واضح کرواسی است که در ژانویه 2013 به اتحادیه اروپا پیوست و تا ماه مه سال 2019 سهمیه سالانه برای مهاجرت به سوئیس دارد.

اقوام کرواسی که مهاجرت به سوئیس داشته و در آن زندگی و کار می کنند نیز محدود به زندگی و کار در کانتونی (ناحیه یا منطقه ای سوئیس) هستند که ویزا برای آنها صادر می شود.

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا و EFTA باید مجوز کار و اجازه اقامت خود را قبل از مهاجرت به سوئیس بگیرند.

مهاجرت به سوئیس برای کارگران خارجی سهمیه بندی دارد. از سال 2017 سهمیه بندی جذب نیرو برای مدت طولانی (مجوز B) 3000 و برای کوتاه مدت (مجوز L) 4500 نفر بوده است. سهمیه های اعلام شده برای مهاجرت به سوئیس و کار شامل مدیران، متخصصان و سایر نیروهای ماهر می شود.

مدارک تحصیلی از یک دانشگاه یا موسسه عالی معتبر به همراه چند سال تجربه کار حرفه ای، برای مهاجرت به سوئیس از طریق کار مورد نیاز است. همچنین نکته مهم این است که، کارفرمایان باید ثابت کنند برای شغل مورد نظر از سوئیس و یا اتحادیه اروپا هیچ واجد شرایطی وجود ندارد. شخص پس از دریافت پیشنهاد کار از کارفرمایی در سوئیس می تواند اقدام به اخذ ویزای کار سوئیس نماید.

مجوزهای کوتاه مدت بازه زمانی 3 تا 12 ماه را شامل می شود و مجوزهای بلند مدت حداقل 12 ماه و یا نامحدود می باشد. این دوره دارای پنج سال اعتبار است و تا زمانی که رابطه کاری ادامه پیدا کند، به مدت پنج سال به طور خودکار تمدید خواهد شد.

مجوز اقامت نوع C هم وجود دارد که اقامت دائم تعلق می گیرد. برای اتباع کشورهای جهان سوم که مهاجرت به سوئیس داشتند، مدت اقامت 10 ساله و برای اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا 5 سال لازم است تا بتوانند اقامت دائم دریافت نمایند. متقاضیان مهاجرت به سوئیس باید وب سایت دولتی ایالتی را بررسی کنند.

الزامات درخواست ویزای کار برای مهاجرت به سوئیس متفاوت است اما در بیشتر موارد کارفرمای شما باید درخواست مجوز کار از سوی دفتر امور خارجیان داشته باشد. برای مهاجرت به سوئیس و یافتن کار لازم است نرخ بیکاری این کشور را نیز بررسی نماییم.

نرخ بیکاری برای سوئیس از سال 1991 تا 2018 ارائه شده است. میانگین این شاخص برای این کشور در این بازه زمانی 3.89 درصد و حداقل 1.78 درصد در سال 1991 و حداکثر 4.92 درصد در سال 2016 است.

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

با توجه به نظام آموزشی ارزشمند کشور سوئیس و هزینه های پایین تحصیل در این کشور، مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل یکی از روش های آسان و مورد تقاضا برای مهاجرت می باشد. نظام آموزشی در این کشور بولونیایی است.

آموزش رایگان برای شهروندان سوئیس 9 ساله و اجباری است. زبان آموزشی در این کشور چندگانه است و شامل آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی است. در مدارس و دانشگاه های خصوصی و بین المللی زبان آموزشی انگلیسی است.

مدارس

آموزش اجباری به مدت نه سال طول می کشد و شامل آموزش ابتدایی و متوسطه می شود. آموزش ابتدایی به مدت چهار تا شش سال بسته به کانتون است. دوره اول آموزش متوسطه از سه تا پنج سال بسته به کانتون طول می کشد.

تحصیلات دبیرستان اجباری نیست و طول دوره از سه تا چهار سال متفاوت است. دبیرستان به صورت علمی و یا فنی حرفه ایی وجود دارد.

دبیرستان علمی دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه ها و آموزش معلمان مدارس آماده می نماید. مدارس متوسطه فنی و حرفه ای دانش آموزان را برای طیف گسترده ای از مشاغل فنی و حرفه ای و همچنین دانشگاه علوم کاربردی آماده می کند.

دانشگاه

در سوئیس، سیستم آموزش عالی در سطح دانشگاه متشکل از ده دانشگاه استانی، دو موسسه فدرال تکنولوژی و هفت دانشگاه علوم کاربردی، موسساتی که به تازگی برای آموزش و پرورش معلمان تاسیس شده و بسیاری از دانشکده های پیشرفته فنی و حرفه ای است.

دانشگاه های خصوصی فقط مطالعات تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند. مطالعات در پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی، شیمی و نقشه برداری باید از الزامات ملی پیروی کند و توسط دولت فدرال تنظیم شود.

دوره تحصیل دانشگاه های علوم کاربردی سه تا چهار سال است. برای مهاجرت به سوئیس و تحصیل در این کشور، لازم است بدانید که، نظام آموزش در سوئیس بولونیای است و بر طبق این نظام، دوره کارشناسی سه ساله، کارشناسی ارشد دو ساله و دکتری چهار ساله می باشد.

در زیر به معرفی 3 دانشگاه برتر این کشور جهت مهاجرت به سوئیس می پردازیم:

ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology

موسسه فدرال تکنولوژی سوئیس در حال حاضر در رتبه هفتم جهان قرار دارد و تنها دانشگاه غیر انگلیسی است که جزء 10 دانشگاه برتر اروپا است.

این دانشگاه در سال 1855 تاسیس شد و پیشتاز در زمینه های علمی و فنی است که 21 برنده جایزه نوبل دارد. در رده‌بندی دانشگاه جهانی QS، دانشگاه تکنولوژی زوریخ جایگاه سوم جهان در حوزه مهندسی و فن‌آوری و علوم طبیعی می باشد. آموزش در سطح لیسانس عمدتاً به زبان آلمانی است در حالی که اغلب دوره‌های کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی است.

Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne – EPFL

دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان، دومین موسسه پلی‌تکنیک سوئیس است. این موسسه کمی زودتر از دانشگاه تکنولوژی زوریخ در سال ۱۸۵۳ تاسیس شد و پس از آن در جدول رده‌بندی جهانی قرار گرفت. در رده‌بندی جهانی QS در سال 2010 در رتبه بیست و دوم قرار گرفته است.

برای رشته مهندسی و فن‌آوری رتبه ۱۱ و در رشته علوم طبیعی رتبه ۱۳ است. از آنجا که لوزان در بخش فرانسوی‌ زبان سوئیس قرار دارد، بیشتر دوره‌ها به زبان فرانسه ارائه می شود، اگرچه برخی برنامه‌ها به زبان انگلیسی نیز وجود دارند.

University of Zurich

دانشگاه زوریخ با حدود 25،500 دانشجو، بزرگ ترین دانشگاه سوئیس است. در حال حاضر رتبه 78 جهان را دارد. این دانشگاه طیف وسیع تری از رشته های تخصصی نسبت به دو دانشگاه پلی تکنیک زوریخ و لوزان دارد و در شهر زوریخ واقع شده است.

مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به سوئیس به روش سرمایه گذاری مزایایی از قبیل، سفر بدون ویزا در کل اروپا، مقصد ایده آل برای بازنشستگان و خانواده های ثروتمند، فرصت سرمایه گذاری یا خرید املاک و مستقلات، انتخاب محل کانتون در سوئیس را دارد.

متقاضیان مهاجرت به سوئیس از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا می توانند اجازه اقامت سوئیس را به دو روش زیر دریافت کنند:

• ثبت شرکت در سوئیس (برای شرکت های بزرگ دارای شخصیت حقوقی)
• پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در سوئیس (برای بازنشستگان)

برای سرمایه گذاران، تجار و شرکت ها، تشکیل شرکت در سوئیس جهت اقامت دائم آن ایده آل است در حالی که مالیات بر ارزش افزوده سوئیس برای افراد ثروتمند یا بازنشستگان مناسب تر است.

یک تبعه خارجی در سوئیس به منظور مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت باید با ایجاد یک شرکت، تولید شغل و فرصت‌های اقتصادی برای شهروندان محلی سوئیس داشته که در نتیجه به توسعه اقتصادی سوئیس کمک کند.

رایج‌ترین اشکال ثبت شرکت در سوئیس شامل، با مسئولیت محدود و سهام خاص است. کانتون زوگ به دلیل مالیات پایین آن مطلوب‌ترین گزینه برای مهاجرت به سوئیس و ثبت شرکت است.

اجازه اقامت در سوئیس با پرداخت مالیات بر هزینه سالیانه که مبلغ حداقل 150،000 فرانک سوئیس (حدود 170،000 دلار آمریکا) یا بیشتر، بسته به کانتون انتخاب شده در سوئیس (به استثنای زوریخ) امکان پذیر می باشد.

این مبلغ ممکن است به 1 میلیون فرانک سوئیس یا بیشتر، بسته به کانتون انتخاب شده برسد. مهاجرت به سوئیس و کسب اقامت سوئیس برای افراد تحت دسته های مختلف بازنشستگان، افراد ثروتمند و یا تاجران است.

کل پروسه اخذ مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری، 3 تا 4 ماه طول می کشد و الزامات آن این است که هیچ گونه شغلی در سوئیس نداشته باشید و در 10 سال اخیر اقامت این کشور را نداشته باشید. محدوده سنی نیز بین 18 تا 55 سال می باشد.

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج روشی آسان در مهاجرت محسوب می شود. فردی که با یک شهروند سوئیسی ازدواج‌کرده است پس از 3 الی 5 سال اقامت در سوئیس بدون نیاز به آزمون زبان درصورت داشتن شرایط نام برده شده در زیر می تواند درخواست پاسپورت سوئیس را داشته باشد.

• ادغام با شیوه زندگی سوئیس
• رعایت قوانین سوئیس
• اثبات اینکه هیچ خطری برای امنیت داخلی یا خارجی سوئیس نداشته باشد.

حداقل سن ازدواج برای مهاجرت به سوئیس 18 سال می باشد و لازم است هر دو طرف مجرد باشند. ازدواج باید در حضور مامور مهاجرت در شهرداری و یا اداره مهاجرت صورت پذیرد.

الحاق به خانواده و مهاجرت به سوئیس از طریق ویزای پیوست نیز شرایط خاص خود را دارد و فرد تبعه سوئیس باید برای همسر خود تقاضای الحاق به خانواده داشته باشد. فرد باید شغل و درآمد کافی داشته تا بتواند علاوه بر هزینه زندگی خود، زندگی همسر و فرزند زیر 18 سال خود را نیز تامین نماید.

مهاجرت به سوئیس و اخذ تابعیت از طریق تولد

برای مهاجرت به سوئیس و اخذ تابعیت این کشور از طریق تولد، باید بدانیم که دو قانون کلی خاک و خون وجود دارد.

بر طبق قانون خاک، به محض تولد کودک در خاک کشور، پاسپورت آن کشور را دریافت می نماید. در قانون خون، تابعیت کودک مرتبط با تابعیت والدین وی می باشد. مهاجرت به سوئیس از طریق تولد بر اساس قانون خون امکان پذیر است و برخلاف آمریکا، سوئیس برای متولد شدن کودکان در خاک خود تابعیت اهدا نمی کند.

یک کودک به طور خودکار سوئیسی است اگر حداقل یکی از والدین آن سوئیسی باشند. کودک زن مجرد سوئیسی نیز، سوئیسی است.

اگر پدر مجرد سوئیسی باشد و مادر یک خارجی، کودک می‌تواند شهروندی سوئیس را داشته باشد تا زمانی که پدر فرزند قبل از سن قانونی وی اعلام کند پدر وی می باشد. ذکر این نکته ضروری است که مهاجرت به سوئیس و اخذ پاسپورت این کشور از طریق تولد کودک برای والدین امکان پذیر نمی باشد.

قوانین رمزارز ها در سوئیس

کانتون زوگ سوئیس در حال تلاش است تا خود را به عنوان مرکزی برای رمزارزها و شرکت های نوپای فین تک معرفی کند. در تاریخ 2 نوامبر 2017 ، دفتر ثبت تجارت در کانتون زوگ شروع به پذیرفتن بیت کوین و اتر به عنوان روش پرداختی برای هزینه های اداری کرد.

علاوه بر این، دفتر ثبت تجارت، رمزارزها را به عنوان یک سرمایه گذاری غیر نقدی به هدف ایجاد شرکت ها مورد پذیرش قرار می دهد. در شهر زوگ خدمات شهری مانند ثبت نام ساکنان تا مبلغ 200 فرانک سوئیس (حدود 210 دلار آمریکا) با بیت کوین قابل پرداخت است.

در تاریخ 1 ژانویه 2018، شهرداری کیاسو، در کانتون تیچینو سوئیس، پذیرش بیت کوین به عنوان روش پرداخت های مالیاتی برای مقادیر حداکثر 250 فرانک سوئیس (حدود 263 دلار آمریکا) را آغاز کرد.

در 16 فوریه 2018 ، سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس دستورالعمل هایی را در مورد نحوه نظارت بر عرضه اولیه سکه منتشر کرد که دستورالعمل قبلی این سازمان را که در سپتامبر 2017 منتشر شد را تکمیل می کند. در حال حاضر، هیچ آیین نامه خاصی برای نظارت بر عرضه اولیه سکه وجود ندارد و همچنین هیچ رویه قضایی یا روش قانونی ثابتی وجود ندارد.

سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس اظهار داشت که با توجه به اینکه هر عرضه اولیه سکه به روشی متفاوت طراحی شده است، باید به تفکیک تصمیم گیری شود که آیا و کدام مقررات مالی برای هر عرضه اولیه سکه قابل اجرا است.

در یک عرضه اولیه سکه، سرمایه گذاران به ازای مبلغی که منتقل می کنند سکه یا توکن مبتنی بر بلاک چین دریافت می کنند. این توکن ها یا در یک بلاک چین مخصوص ایجاد شده برای عرضه اولیه سکه یا در بلاک چین موجود قبلی، ساخته و ذخیره می شوند.

سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس بین توکن های پرداخت (رمزارزها)، توکن های ابزاری و توکن های دارایی تفاوت قائل می شود. توکن های پرداخت (رمزارزها) به عنوان توکن هایی تعریف می شوند که به عنوان روشی برای پرداخت یا روشی برای انتقال پول یا ارزش استفاده می شوند.

توکن های ابزاری به آن دسته از توکن هایی گفته می شود که از طریق زیرساخت های مبتنی بر بلاک چین به یک برنامه یا سرویس، دسترسی دیجیتالی فراهم می کنند.

توکن های دارایی، دارایی هایی مانند وام یا ادعای عدالت بر علیه صارکننده را نشان می دهد. طبق سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس، توکن های دارایی مشابه سهام، اوراق قرضه و مشتقات هستند.

اپراتورهای زیرساخت های بازار مالی، تحت جواز سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس هستند. اگر توکن های دریافت شده در عرضه اولیه سکه به عنوان اوراق بهادار واجد شرایط قانونی باشند ، تجارت آن ها نیاز به مجوز این سازمان دارد.

اوراق بهادار به عنوان «اوراق بهادار معتبر یا غیرمجاز ، اوراق مشتقه و اوراق بهادار واسطه ای که برای معاملات استاندارد انبوه مناسب هستند» تعریف می شوند، به این معنی که آنها «به طور عمومی در یک ساختار و ارزش یا برای بیش از 20 مشتری برای فروش عرضه می شوند، در واقع آن ها به صورت ویژه برای طرف های قرارداد مخصوصی ایجاد نشده اند.»

سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس با توکن های پرداخت یا توکن های ابزاری که تنها هدف آنها اعطای حقوق دسترسی دیجیتالی است به عنوان اوراق بهادار رفتار نمی کند. لیکن، توکن های ابزاری که به هدف سرمایه گذاری اضافی یا تنها به هدف سرمایه گذاری عمومی منتشر میشوند و همچنین توکن های دارایی که استاندارد شده و مناسب برای معاملات استاندارد و انبوه هستند، به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی می شوند.

سرمایه های جمع آوری شده در یک عرضه اولیه سکه بر اساس قانون بانکداری معمولاً به عنوان سپرده واجد شرایط قانونی نیستند.

با این حال، اگر تعهد هایی با ویژگی سرمایه ی استقراضی وجود داشته باشد، به عنوان مثال قول تضمین شده ی بازگشت سرمایه وجود داشته باشد ، برای عرضه اولیه سکه، سازمان دهنده ملزم به دریافت مجوز از بانک می شود.

وقتی دارایی های جمع آوری شده به عنوان بخشی از عرضه اولیه سکه توسط اشخاص ثالث در خارج اداره می شود ، مفاد قانون «طرح های سرمایه گذاری جمعی» اعمال می شود.

مقررات مربوط به مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، که طیف وسیعی از الزامات راستی آزمایی را ایجاد می کند، برای عرضه اولیه سکه یک رمزارز به محض انتقال توکن ها به واسطه ی زیرساخت های بلاک چین، اعمال می شود.

علاوه بر این، مبادله رمزارزها با پول رایج یا رمزارزهای دیگر و همچنین ارائه خدمات برای انتقال توکن ها اگر ارائه دهنده خدمات، کلید خصوصی (ارائه دهنده کیف پول حفاطت شده) را نگهداری کند، به همان اندازه الزامات راستی آزمایی را مطابق با مقررات ضد پولشویی ایجاد می کند.

در سپتامبر 2017، سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس ارائه دهندگان غیر مجاز رمزارزE-Coin را تعطیل کرد، شرکت ها را منحل کرد و هشداری کلی در مورد رمزارزهای جعلی به سرمایه گذاران داد.

علاوه بر این، سه شرکت دیگر به دلیل فعالیت مشکوک در لیست هشدارهای این سازمان قرار گرفتند و یازده تحقیق در مورد سایر مدل های تجاری که احتمال غیرمجاز بودنشان وجود داشت و مربوط به عرضه چنین سکه هایی بودند انجام شد.

در سوئیس، هر کانتون و ایالت های سوئیس، موظف به اخذ مالیات بر درآمد و مالیات ثروت از کل اموال مالیات دهندگانی که در کانتون خود اقامت دارند هستند.

نرخ مالیات بین هر کانتون متفاوت است. برای اهداف مالیاتی با رمزارزها مانند ارزهای خارجی رفتار می شود و مشمول مالیات بر دارایی می شوند.

دارندگان بیت کوین یا سایر رمزارزها مالیات خود را مطابق با نرخ تعیین شده توسط مقامات مالیاتی در تاریخ 31 دسامبر سال مالی پرداخت می کنند.

به عنوان مثال، نرخ مالیات بیت کوین در تاریخ 31 دسامبر 2017، توسط اداره مالیات فدرال سوئیس 13،784،38 فرانک سوئیس (حدود 14،514 دلار آمریکا) تعیین شد. این نرخ پیشنهادی مقامات مالیاتی کانتون است.

در ژانویه 2018، دبیرخانه امور مالی بین المللی سوئیس گزارش داد که یک گروه کاری در زمینه بلاک چین و عرضه اولیه سکه ایجاد می کند. این گروه کاری با وزارت دادگستری فدرال و سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس همکاری خواهد کرد و کسب و کارهای علاقه مند را نیز درگیر خواهد کرد.

همچنین این گروه چهارچوب قانونی برای استفاده ی ویژه ی بخش مالی از فناوری بلاک چین با تمرکز مخصوص بر عرضه اولیه سکه را مطالعه کرده و گزارش آن را به شورای فدرال، دولت سوئیس ، تا پایان سال 2018 ارائه می دهد.

کد خبر: 1400011509MGMCMF

مطالب مرتبط:

آشنایی با کشور اتریش و قوانین ارزهای دیجیتال + شرایط ویزا

آشنایی با کشور آلمان و قوانین ارزهای دیجیتال + شرایط ویزا

قوانین رمزارزها در کشور کاستاریکا

قوانین رمزارزها در کشور شیلی

قوانین رمزارزها در کشور کانادا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

آشنایی با کشور باربادوس و قوانین ارزهای دیجیتال

آشنایی با کشور باربادوس و قوانین ارزهای دیجیتال

0
باربادوس یک کشور جزیره ای در آنتیل کوچک هند غربی، در منطقه کارائیب در آمریکای شمالی است. طول آن 34 کیلومتر و عرض آن...
آشنایی با جزایر ویرجین بریتانیا و قوانین ارزهای دیجیتال

آشنایی با جزایر ویرجین بریتانیا و قوانین ارزهای دیجیتال

0
جزایر ویرجین بریتانیا با نام رسمی جزایر ویرجین، یک سرزمین فرادریایی بریتانیا در دریای کارائیب، در شرق پورتوریکو و جزایر ویرجین ایالات متحده و...
آشنایی با کشور آنتیگوآ و باربودا و قوانین ارزهای دیجیتال

آشنایی با کشور آنتیگوآ و باربودا و قوانین ارزهای دیجیتال

0
آنتیگوا و باربودا یک کشور جزیره ای مستقل در قاره آمریکا است که بین دریای کارائیب و اقیانوس اطلس قرار دارد. این کشور از...
آشنایی با کشور باهاما و قوانین ارزهای دیجیتال

آشنایی با کشور باهاما و قوانین ارزهای دیجیتال

0
باهاما، که به طور رسمی قلمرو همسود باهاما شناخته می شود، کشوری در مجمع الجزایر لوکایان در هند غربی واقع در اقیانوس اطلس است....
آشنایی با کشور آنگویلا و قوانین ارزهای دیجیتال

آشنایی با کشور آنگویلا و قوانین ارزهای دیجیتال

0
آنگویلا یک سرزمین بریتانیایی در دریای کارائیب است. این سرزمین از جزیره اصلی آنگویلا تشکیل شده است، با تقریباً 26 کیلومتر طول و 5...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

پربازدیدترین اخبار

طومار جدید هواداران XRP خطاب به نامزد ریاست SEC

مدافعان XRP با ایجاد یک طومار خطاب به گری گنسلر، نامزد ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از او خواستند در صورت...

روش های جدید استخراج رمزارز در کشور

عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید برای کاهش فشار بر شبکه برق در فرایند استخراج ارز دیجیتال می‌توان به روش‌های دیگری نیز فکر کرد.به گزارش...

شادمانی هواداران XRP با دستور جدید قاضی

در یک تحول تازه در دادخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) علیه ریپل، قاضی آمریکایی سارا نتبورن به هر دو طرف دستور داده...

آشنایی با ارز دیجیتال اوما (UMA)

در این مطلب بر اساس اطلاعات وبسایت مرجع ارز های دیجیتال Coinmarketcap.com به معرفی ارز دیجیتال اوما می پردازیم. UMA یا Universal Market Access...