30/ 01/ 1400 | دوشنبه

|

|
| 30/ 01/ 1400 | دوشنبه

/یادداشت/ مجلس گره‌گشا می‌خواهیم نه حاشیه ساز

ایرج ندیمی، کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی که در اختیار سکه نیوز قرار داد، نوشت:

مهمترین مشکلات مردم در این روزها درحوزه اقتصادی، معیشتی، بیکاری، مسکن، توزیع ناعادلانه ثروت و غیره است. علاوه‌ بر مسائل اقتصادی و فرهنگی، مناقشات بین‌المللی و تلاش برای حل و فصل آن هم بر دغدغه‌های مردم افزوده است چنانکه شاهد هستیم، مردم مدام در گفتگوهای‌شان به این مسائل اشاره می‌کنند.

با توجه به شرایط موجود نمایندگان مجلس نیازی به شناسایی مشکلات ندارند و باید بیش از هر چیز به دنبال راهکاری برای حل مسئله باشند. اما در مجلس شورای اسلامی دو دسته نماینده داریم. یک دسته فقط مسائل را می‌شنوند یا می‌خوانند و آن‌ها را پشت تریبون بیان کرده و مشکلی از مردم حل نمی‌کنند.

دسته دوم اتاق فکر تشکیل می‌دهند و با اهل فن و تجربه مشورت می‌کنند و با هم اندیشی به نتیجه رسیده و برای مشکلات موجود در جامعه راه‌حل پیشنهاد می‌دهند. آن‌ها به طور مستمر و پویا نظارت کرده و با تبدیل راهکار خود به قانون جز گروه موفق در خانه ملت به حساب می‌آیند.

اما این نگاه غالب نیست، تاکنون تمرکز بر بیان، مشکلات، بدون چاره اندیشی بوده است. در حالی که چاره اندیشی به معنای یافتن راه حل مسئله از ضرورت‌های امروز جامعه به شمار می‌رود. یکی از راهکارهایی که به آن می‌توان اشاره کرد این است که برای مثال باید با کاهش اتوماسیون‌ها و استفاده از ربات‌ها، اشتغال‌زایی کنیم. در اینجا نگاه به کارهای اشتغال محور است تا مشاغل صنعتی و سرمایه محور.

در زمینه مباحث مرزی و فرامرزی هم باید از واردات غیر قانونی جلوگیری کنیم. به طور مثال صنوف باید به صورت سیستماتیک محصول بفروشند و به صورت نقدی پول دریافت نکنند. همچنین ساز و کار مشخصی برای خرید و فروش و اخذ مالیات وجود داشته باشد.

معنای چاره‌اندیشی این است که از پتانسیل شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم و برای واردات کالا قانون وضع کنیم. اگر توانایی برای تولید کالایی در داخل داریم، از واردات آن جلوگیری کنیم . از مجلس انتظار می‌رود در راس امور باشد و وظیفه نظارتی خود را به طور دقیق انجام دهد.

مجلس باید عملگرا باشد

مجلس باید عملگرا باشد و عملگرایی را در تسویه حساب‌های سیاسی و مچ‌گیری نبیند. با توجه به شرایط کشور خواهان مجلسی هستیم که مسئله را شناسایی کرده و برای حل آن راهکار داشته باشد و به دنبال جنجال و متشنج کردن جامعه برای شناخته‌شدن از طریق تریبون مجلس نباشد.

با توجه به تجربه حضور درمجلس شورای اسلامی باید بگویم، تا امروز برنامه‌ای برای حل مشکلات کشور در مجلس جدید ندیدم و پیشنهاد می‌کنم نمایندگان حداقل برنامه ششم توسعه را مورد بازبینی قرار داده و بخش‌هایی که عملی نشده را آسیب شناسی کرده و در صورت لزوم برنامه را اصلاح کنند. اگر به مواردی غیر قابل اجرا رسیدند آن را از برنامه حذف کنند.

مجلس باید به جای تعطیلات بلندمدت، در کمیسیون‌های مختلف جلسه برگزار کند با همکاری دولت بودجه کشور را تدوین و ارائه دهد. طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید از هر گونه نزاع و تشویش در جامعه جلوگیری شود.

اما عده‌ای برای رقابت در انتخابات‌ آتی به دنبال سوال از مقامات هستند که هیچ گرهی از مشکلات مردم باز نمی‌کند. پس برای حل مشکلات باید به سمت شفافیت اوتوماسیون اداری و تطبیق راه حل‌ها جهت رسیدن به نتیجه واحد باشیم. یک کلام به جای شخص محور بودن، مسئله محور باشیم .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

مقام سابق آمریکایی: رمزارزها استفاده دارند، اما طلا ندارد

0
مشاور رییس جمهوری پیشین آمریکا گفت که رمزارزها کاربردهای فراوانی دارند، اما طلا فاقد این ویژگی است.به گزارش سکه نیوز به نقل از یوتودی،...
از ایلان ماسک چه چیزهایی می توان آموخت؟

از ایلان ماسک چه چیزهایی می توان آموخت؟ جهان امروز به اندیشمند عملگرا نیاز...

0
ایلان ماسک در سال 2002 شرکت اسپیس ایکس را راه اندازی کرد. شرکت او در این سال ها در زمینه تولید محصولات صنایع هوافضا و انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی درباره سفر به دیگر سیاره ها، سرآمد و پیشرو دیگر شرکت های جهان بوده است. بلند نظری و ژرفای فکر و اندیشه ایلان ماسک را می توان در آینه اسپیس ایکس به خوبی مشاهده کرد. ایلان ماسک سرریز از جاه طلبی های بزرگ برای سفر به دیگر سیاره ها به ویژه سیاره مریخ است.

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

پربازدیدترین اخبار

ماینر (ASIC) چیست؟

ASIC مخفف «Application Specific Integrated Circuit» است. گرچه این جمله طولانی و سخت به نظر می رسد اما به طور ساده دستگاه ماینر به...

آموزش رمزارز در دبیرستان های یک ایالت آمریکایی

دانش آموزان دبیرستان در جورجیا پس از تصویب برنامه جدید سواد مالی توسط مجلس نمایندگان جورجیا، در مورد رمزارز آموزش داده می شوند.به گزارش...

حمایت از فعالیت های قانونی رمزارز در کشور

پس از نگرانی های به وجود آمده اخیر درباره صنعت ارز های دیجیتال در کشور، مصاحبه اخیر مدیر عامل توانیر می تواند برای جامعه...

NFT نقاشی سوزانده شده «بنکسی» 400 هزار دلار به فروش رسید

نسخه توکنایز شده نقاشی سوزانده شده «بنکس»ی (نام مستعار هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش بریتانیایی است) در بازار NFT اپن...