۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

|

|
| ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

/یادداشت/ مجلس گره‌گشا می‌خواهیم نه حاشیه ساز

ایرج ندیمی، کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی که در اختیار سکه نیوز قرار داد، نوشت:

مهمترین مشکلات مردم در این روزها درحوزه اقتصادی، معیشتی، بیکاری، مسکن، توزیع ناعادلانه ثروت و غیره است. علاوه‌ بر مسائل اقتصادی و فرهنگی، مناقشات بین‌المللی و تلاش برای حل و فصل آن هم بر دغدغه‌های مردم افزوده است چنانکه شاهد هستیم، مردم مدام در گفتگوهای‌شان به این مسائل اشاره می‌کنند.

با توجه به شرایط موجود نمایندگان مجلس نیازی به شناسایی مشکلات ندارند و باید بیش از هر چیز به دنبال راهکاری برای حل مسئله باشند. اما در مجلس شورای اسلامی دو دسته نماینده داریم. یک دسته فقط مسائل را می‌شنوند یا می‌خوانند و آن‌ها را پشت تریبون بیان کرده و مشکلی از مردم حل نمی‌کنند.

دسته دوم اتاق فکر تشکیل می‌دهند و با اهل فن و تجربه مشورت می‌کنند و با هم اندیشی به نتیجه رسیده و برای مشکلات موجود در جامعه راه‌حل پیشنهاد می‌دهند. آن‌ها به طور مستمر و پویا نظارت کرده و با تبدیل راهکار خود به قانون جز گروه موفق در خانه ملت به حساب می‌آیند.

اما این نگاه غالب نیست، تاکنون تمرکز بر بیان، مشکلات، بدون چاره اندیشی بوده است. در حالی که چاره اندیشی به معنای یافتن راه حل مسئله از ضرورت‌های امروز جامعه به شمار می‌رود. یکی از راهکارهایی که به آن می‌توان اشاره کرد این است که برای مثال باید با کاهش اتوماسیون‌ها و استفاده از ربات‌ها، اشتغال‌زایی کنیم. در اینجا نگاه به کارهای اشتغال محور است تا مشاغل صنعتی و سرمایه محور.

در زمینه مباحث مرزی و فرامرزی هم باید از واردات غیر قانونی جلوگیری کنیم. به طور مثال صنوف باید به صورت سیستماتیک محصول بفروشند و به صورت نقدی پول دریافت نکنند. همچنین ساز و کار مشخصی برای خرید و فروش و اخذ مالیات وجود داشته باشد.

معنای چاره‌اندیشی این است که از پتانسیل شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم و برای واردات کالا قانون وضع کنیم. اگر توانایی برای تولید کالایی در داخل داریم، از واردات آن جلوگیری کنیم . از مجلس انتظار می‌رود در راس امور باشد و وظیفه نظارتی خود را به طور دقیق انجام دهد.

مجلس باید عملگرا باشد

مجلس باید عملگرا باشد و عملگرایی را در تسویه حساب‌های سیاسی و مچ‌گیری نبیند. با توجه به شرایط کشور خواهان مجلسی هستیم که مسئله را شناسایی کرده و برای حل آن راهکار داشته باشد و به دنبال جنجال و متشنج کردن جامعه برای شناخته‌شدن از طریق تریبون مجلس نباشد.

با توجه به تجربه حضور درمجلس شورای اسلامی باید بگویم، تا امروز برنامه‌ای برای حل مشکلات کشور در مجلس جدید ندیدم و پیشنهاد می‌کنم نمایندگان حداقل برنامه ششم توسعه را مورد بازبینی قرار داده و بخش‌هایی که عملی نشده را آسیب شناسی کرده و در صورت لزوم برنامه را اصلاح کنند. اگر به مواردی غیر قابل اجرا رسیدند آن را از برنامه حذف کنند.

مجلس باید به جای تعطیلات بلندمدت، در کمیسیون‌های مختلف جلسه برگزار کند با همکاری دولت بودجه کشور را تدوین و ارائه دهد. طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید از هر گونه نزاع و تشویش در جامعه جلوگیری شود.

اما عده‌ای برای رقابت در انتخابات‌ آتی به دنبال سوال از مقامات هستند که هیچ گرهی از مشکلات مردم باز نمی‌کند. پس برای حل مشکلات باید به سمت شفافیت اوتوماسیون اداری و تطبیق راه حل‌ها جهت رسیدن به نتیجه واحد باشیم. یک کلام به جای شخص محور بودن، مسئله محور باشیم .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران چگونه رقم خورد؟

شاید به جرات بتوان بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران را ماجرایی شرکت کنتورسازی با نماد آکنتور دانست. به گزارش سکه نیوز، شرکت کنتورسازی ایران در...