یکشنبه 2 آبان 1400

پشتیبانی مرورگر از IPFS؛ قدم بعدی در راستای غیر متمرکز سازی وب

مرور گر بریو (Brave) خبر از افزودن پشتیبانی از سیستم فایل بین سیاره ای (IPFS)، یک پروتکل شبکه سازی همتا به همتا داد.

به گزارش سکه نیوز به نقل از بلاکونومی، بریو در حال تمرکز بر روی یکپارچه سازی پشتیبانی IPFS بر روی مرورگر وب متمرکز بر امنیت با همکاری شرکت Protocol Labs بوده است، یک پروتکل که نه تنها وبگردی را سریع تر و امن تر بلکه به وسیله غیر متمرکز سازی آزاد تر می کند.

این یکپارچه سازی در به روز رسانی  نسخه 1.19 قابل دسترسی است، که به کاربران بیش از 24 میلیونی بریو اجازه دسترسی مستقیم به آدرس های وب ipfs:// را از طریق نصب یک نود با یک کلیک ساده یا از طریق استفاده از یک دروازه می دهد.

استفاده از پروتکل IPFS در سپتامبر 2020 توسط Protocol Labs در جهت افزایش دسترسی به محتوا، کاهش هزینه های سرور، و افزایش انعطاف اینترنت در مقابل سانسور و دخالت عرضه شد.

این به روز رسانی در زمانی عرضه شد که توجه شهروندان اینترنتی در سراسر دنیا به نگرانی ها درباره سانسور و حفظ امنیت معطوف شده، پس از اتفاقات اخیر مانند تغییرات سیاست های حریم شخصی واتسپ و مسدود کردن حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی.

IPFS؛ یک راه جدیدی برای گسترش محتوا

IPFS یک پروتکل فرارسانه ای همتا به همتا است که به عنوان جایگزین پروتکل انتقال فرامتن (HTTP) از آن یاد می شود.

در حالی که HTTP فقط میتواند داده ها را از یک منبع دانلود کند، IPFS میتواند از چندین منبع به طور همزمان دانلود کند، که باعث صرفه جویی در پهنای باند و افزایش چشمگیر انتشار داده بدون دو نسخه نویسی می شود.

یکی از بزرگترین خطرات وب مدرن از دست رفتن داده در نتیجه متمرکز سازی است، همان طور که هر روزه بسیاری از وبسایت ها ناپدید و اطلاعاتشان مفقود می شود. پروژه های زیادی برای جلوگیری از این تهدید انجام شده اند اما آنچنان کارساز نبودند.

با غیر متمرکز سازی وب، IPFS اقدام به حفظ عمر اطلاعات وب و آزاد سازی آن برای همه به وسیله جلوگیری از سانسور و محدود سازی آن کرده است.

انتقال به سوی وب غیر متمرکز

غیر متمرکز سازی وب مفهوم جدیدی نیست. مرورگر های حریم شخصی مانند تور (Tor) به وسیله پروتکل های خاص خودشان مشغول به انجام این امر بوده اند.

این تلاش ها همواره توسط آنهایی که پشتیبان دسترسی آزاد، بی طرفی و آزادی بیان بوده اند مورد حمایت قرار گرفته است.

در حالی که هنوز راه درازی برای یکپارچه سازی کلی وب غیرمتمرکز در پیش است، بریو این قدم بزرگ را با نشان دادن وب غیر متمرکز به کاربرانش برداشت، دقیقا در زمانی که حریم شخصی در حال تبدیل شدن به مهم ترین جنبه وبگردی است.

بیشتر بخوانید

تحلیل و بررسی کامل ایکس بیت

با پیشروی فناوری بلاکچین ‌در تمامی جوانب زندگی، دور از انتظار نیست که ردپای این فناوری در دنیای بازی‌های آنلاین نیز دیده شود. هر...

نقد و بررسی صرافی بیتفینکس 

بیتفینکس (Bitfinex) یک صرافی ارزهای رمزنگاری شده است که در بین معامله گران آنلاین شهرت پیدا کرده است. در بیشتر موارد، Bitfinex به دلیل...

نسخه جدید CCXX روی گیت هاب Counos Platform

آخرین نسخه رمزارز کونوس ایکس (Counos X) بر روی پلتفرم محبوب نرم افزار و برنامه نویسی گیت هاب قرار گرفته است. این نسخه جدید...

آشنایی با توکن بند پروتکل (BAND)

بند پروتکل یک پلتفرم اوراکل داده بین زنجیره ای است که قادر است داده های دنیای واقعی را دریافت و آنها را به اپلیکیشن...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

آشنایی با توکن سیویک (CVC)

سیویک یک راهکار مدیریت هویت مبتنی بر بلاک چین است که به افراد و مشاغل ابزارهای لازم برای کنترل و محافظت از اطلاعات هویت...

مطالب داغ هفته