چهارشنبه 16 آذر 1401

مجلس: فیتیله معاملات رمزارز را پایین بکشید تا قوانین مشخص شود

مشاور اقتصادی هیأت رئیسه مجلس از فعالان معاملات رمزارز و صرافی های رمزارز که از درگاه پرداخت داخلی برای مبادله رمزارز استفاده می کنند خواست تا مدتی فیتیله فعالیت خود را پایین بکشند تا برای این حوزه قانون گذاری شود.

به گزارش سکه نیوز به نقل از عصر ایران، در این جلسه که با حضور فعالان حوزه رمزارز، مشاور اقتصادی هیأت رئیسه مجلس، رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس و معاون قضاییه و پیگیری امور ویژه و فضای مجازی دادگستری تهران برگزار شد، دغدغه های همه طرف ها مطرح شد و درنهایت قرار بر این شد که سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران نامه هایی را برای کمیسیون اقتصادی مجلس و قوه قضاییه ارسال کند و از آن ها درخواست شود که برای رفع موانع فعالیت فعالان حوزه رمزارز همکاری های لازم صورت گیرد.


بلاک چین چیست؟


همچنین مقرر شد که سازمان نصر تهران هم برای رگولاتوری این حوزه همه تلاش خود را به کار گیرد. در این جلسه اما مشاور اقتصادی هیأت رئیسه مجلس از فعالان معاملات رمزارز و صرافی های رمزارز که از درگاه پرداخت داخلی برای مبادله رمزارز استفاده می کنند خواست تا مدتی فیتیله فعالیت خود را پایین بکشند تا برای این حوزه قانون گذاری شود.

نامه نماینده برای درخواستی موقت

سیدامید علوی، نایب رئیس کمیسیون بلاک چین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در این باره در گفت وگو با همشهری درباره جزئیات این جلسه می گوید: این جلسه برای بررسی وقایع اخیر و حساسیت هایی که از سوی مجلس و بخش های مختلف حاکمیت نسبت به رمزارزها به وجود آمده بود، برگزار شد.

او می گوید: بالا رفتن قیمت رمزارزها و افزایش تراکنش ها طی هفته های اخیر، باعث شد که بخش های حاکمیتی متولی این حوزه ازجمله مجلس و دولت به این حوزه حساس شوند.

عضو کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نصر کشور به نامه رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال کشور درباره مسدود کردن درگاه های پرداخت ریالی و پس از آن اقدام شرکت شاپرک مبنی بر غیرقانونی اعلام کردن تراکنش های غیرمتعارف ازجمله رمزارزها اشاره می کند و می گوید: البته مجتبی توانگر، رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس در این جلسه بیان کرد که «این نامه یک نامه موقت بود و درخواست دائمی برای بستن درگاه های پرداخت روی فعالان این حوزه نبوده است.»

علوی با اشاره به اینکه «دغدغه رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس درست، اما آن نامه اشتباه بوده است»، اظهارات توانگر را در این جلسه مثبت ارزیابی کرد. نایب رئیس کمیسیون بلاک چین و رمزارز نصر ادامه می دهد: «به نظر می رسد آقای توانگر در زمان نوشتن آن نامه، احتمالا شناخت کافی نسبت به این حوزه نداشته است.»

به گفته علوی «اگرچه دغدغه تراکنش های رمزارزی قابل درک است، اما مسئله تضعیف پایه پولی و خروج ارز در این موضوع وجود ندارد؛ چرا که رمزارزها باعث کاهش فشار نیاز ارز می شوند و محل خوبی برای ذخیره سازی ارز، آن هم در شرایطی که بورس مردم را ناامید کرده است، هستند.»

«پایین کشیدن فیتیله» و تبعات آن

پس از آن که مشاور اقتصادی هیأت رئیسه مجلس از فعالان حوزه رمزارز و صرافی های رمزارزی که از درگاه های پرداخت داخلی برای مبادله رمزارز استفاده می کنند خواست که «مدتی فتیله فعالیت خود را پایین بکشند تا برای این حوزه قانون گذار شود»، این درخواست با واکنش اعضای حاضر در جلسه مواجه شد.

علوی درباره این موضوع می گوید: کم کردن فعالیت در شرایطی که مردم به مبادله رمزارزها اقبال نشان داده اند، اقدامی نادرست است؛ چراکه نتیجه کم شدن فعالیت فعالان این حوزه سوق دادن مردم به سمت بازار سیاه است.

به گفته او، «کم شدن فعالیت فعالان حوزه رمزارز باعث افزایش کلاهبرداری ها، جرایم و ایجاد ناامیدی در میان مردم می شود. همچنین هنگامی که بازار سیاه ایجاد شود، افراد سودجو اقدام به پولشویی کرده و برای کارهای غیرقانونی و خلاف عرف تامین مالی می کنند؛ بنابراین پیشنهاد ما این است که به جای برخوردهای سلبی، برای این حوزه قانون گذاری صورت بگیرد».

علوی همچنین درباره محور نامه هایی که قرار است برای مجلس و قوه قضاییه ارسال شود، می گوید: مسئله اصلی که مطرح می شود این است که مصوبه ۱۳ مرداد سال ۹۸ هیأت دولت، تبادل رمزارزها را برای مردم ممنوع نکرده و این ممنوعیت فقط شامل بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری تحت نظر بانک مرکزی بوده است. با این حال، یک تفسیر نادرست از این مصوبه باعث شد که شرکت شاپرک دست به اقدامی بزند که باعث فشار به فعالان این حوزه شد.

مخالف نیستیم

همچنین در این جلسه، محمد اسکندری، مشاور اقتصادی هیأت رئیسه مجلس، گفته است: «مجلس هیچ مخالفتی با رمزارز و تجارت آن ندارد. با بلاک چین که به هیچ عنوان مخالفتی نداریم، اما باید توجه داشت که بدون قانون گذاری و مقررات گذاری برای این فضا نمی توان فعالیت کرد.»

مجتبی توانگر هم در این جلسه اعلام کرد که کمیسیون فین تک سازمان نصر از همین لحظه می تواند بازوی مشورتی مجلس در حوزه رمزارزها باشد و در این حوزه به مجلس مشاوره دهد.

کد خبر: 1399121910HFMMMF

مطالب مرتبط:

دلیل مخالفت دولت با صرافی‌های رمزارز چیست؟

بیشتر بخوانید

آشنایی با توکن یو تراست (UTK)

یو تراست (UTK) برای ارائه راهکاری جهت حل مشکلات ایجاد شده در نتیجه استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت، به ویژه امنیت...

تفاوت سفارش های استاپ و لیمیت چیست؟ انواع سفارش های خرید و فروش در بازار رمزارز

گستردگی بازار ارزهای دیجیتال باعث شده است امکانات متنوعی از سوی ارائه کنندگان خدمات در اختیار کاربران قرار گیرد. این خدمات با توجه به...

راهنمای گام به گام نحوه خرید تتر (USDT)

در این مقاله از سکه نیوز به آموزش گام به گام خرید و مبادله رمزارز پایدار (Stable coin) تتر می پردازیم و در پایان...

آشنایی با ارز دیجیتال تراست سواپ (SWAP)

تراست سواپ یک پلتفرم توزیع شده، ارز دیجیتال و پروتکل است که نوید یک تحول جدید در امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) را می دهد....

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

نسخه جدید CCXX روی گیت هاب Counos Platform

آخرین نسخه رمزارز کونوس ایکس (Counos X) بر روی پلتفرم محبوب نرم افزار و برنامه نویسی گیت هاب قرار گرفته است. این نسخه جدید...

مطالب داغ هفته