شرکت JD.com بیش از ۲۰۰ پتنت در حوزه بلاک چین ثبت کرد

313
۲۰۰ پتنت در حوزه بلاک چین شرکت JD.com
۲۰۰ پتنت در حوزه بلاک چین شرکت JD.com

شرکت‌های بزرگ چین و به ویژه آن‌هایی که در زمینه بلاک چین فعال هستند، تحقیقات زیادی در این بخش انجام می‌دهند و پتنت‌های متعددی ثبت کرده‌اند. شرکت JD.com از جمله شرکت‌هایی است که بیشترین تعداد پتنت را دارد.

بنابر گزارش Securities Daily، شرکت JD.com یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تجارت الکترونیک در چین، درخواست ثبت بیش از ۲۰۰ پتنت در حوزه بلاک چین داده در حالی که علی‌بابا که اصلی‌ترین رقیب JD.com است، ۲۶۲ پتنت در این حوزه در اختیار دارد. همچنین، شرکت‌های بزرگ تنسنت و بایدو، برای دریافت به ترتیب ۸۰ و ۵۰ پتنت درخواست ثبت کرده‌اند. این درخواست‌ها در مرکز مالکیت معنوی، سازمان اطلاعات و ارتباطات چین به ثبت رسیده‌اند.

با نگاه به داده‌های مرکز مالکیت معنوی سازمان اطلاعات و ارتباطات چین می‌توان دید که JD.com بالاترین تعداد پتنتهای بلاک چین در جهان را دارد و علی بابا، تنسنت و بایدو به ترتیب در مقام‌های دوم، هفتم و پانزدهم هستند.

این گزارش همچنین از چین به عنوان پیشگام جهانی در کاربردهای بلاک چین یاد می‌کند. بنابر «گزارش زسمی وضعیت پتنت‌های بلاک چین (نسخه ۱.۰)» که توسط وبسایت رسمی تلکام چین منتشر شده، این کشور از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸، بیش ۴۴۰۰ درخواست پتنت بلاک چین را ثبت کرده که این مقدار، ۴۸ درصد از ثبت پتنت‌های جهانی بلاک چین را تشکیل می دهد.

کشور بعد از لحاظ تعداد پتنت‌ها ایالات متحده است که در کل ۱۸۳۳ پتنت بلاک چین را ثبت کرده و ۲۱ درصد از پتنت‌های جهانی را به خود اختصاص میدهد.

به گزارش Securities Daily، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حدود ۷۵ درصد از پتنت‌های این حوزه را ثبت کرده‌اند در حالی که ۲۵ درصد باقی‌مانده متعلق به مؤسسه‌های پژوهشی، افراد و سازمان‌های دولتی است. در بین این بنگاه‌های اقتصادی، شرکت‌های اینترنتی بیشترین سهم پتنت‌ها را دارند.  

همچنین، به گزارش مرکز مالکیت معنوی سازمان اطلاعات و ارتباطات چین، نقض مالکیت معنوی همواره یکی از مسائل چین در حوزه بلاک چین بوده است. این مرکز برای رفع این مشکلات، توصیه‌های زیر را دارد:  

«بهتر است دولت عملکرد بهتری در زمینه نظارت بر فعالان صنعت و بهبود کیفیت پتنت‌ها داشته باشد. سازمان‌های خصوصی باید آگاهی خود در مورد قوانین لازم مالکیت معنوی را افزایش دهند و از سرمایه‌گذاری‌های کورکورانه اجتناب کنند. تا کنون شاهد شکایت‌های متعددی به خاطر نقض حقوق مالکیت معنوی بوده‌ایم.»  

سایت JD.com یک پلتفرم «بلاک چین به عنوان خدمت» (BaaS) را در سال ۲۰۱۸ تأسیس کرد که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند و بلاک چین‌های مختلف را به سادگی مدیریت کنند. همچنین JD.com به تشکیل سازمانهایی در زمینه پژوهش بلاک چین مانند مرکز پژوهش شهر هوشمند و آزمایشگاه پژوهش بلاک چین کمک کرده است.

منبع : cointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی