۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

|

|
| ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

سرقت رمزارز موجب محکومیت ۱۰ ساله شد

مرد ۲۱ ساله اهل بوستون که میلیون‌ها رمزارز را از یک شرکت کارآفرینی واقع در سیلیکون‌ولی سرقت کرده بود با محکومیتی ۱۰ ساله روانه زندان شد. این سارق جوان که بیش از هفت و نیم میلیون دلار از حدود ۴۰ قربانی سرقت کرده بود در دادگاهی رسمی محاکمه شد. این سارق دیجیتالی که جوئِل اوریتز نام دارد از طریق یک سیم‌کارت غیرقانونی اقدام به دسترسی به تلفن‌های هوشمند قربانیان کرده و رمزارزهای آنها را به سرقت رسانده است. او با کنترل و در دست‌گیری حساب‌های کاربری قربانیان در شبکه‌های اجتماعی‌شان، رمزارزهای مسروقه را به فروش می‌رسانده است.

سرقت رمزارز چگونه است؟

اورتیز از طریق یک سیم‌کارت غیرقانونی اقدام به سرقت رمزارز ‌کرده است. بعضی سارقان برای به دست آوردن اطلاعات شخصی دیگران و دزدی از آنها، به شرکت‌های ارائه دهنده سیم‌کارت مراجعه و ادعا می‌کنند که صاحب سیم‌کارت فردی دیگر هستند و این سیم‌کارت گم شده یا به نوعی از دست رفته است. یعنی خود را صاحب سیم‌کارت جا می‌زنند. در نتیجه تا صدور سیم کارت جدید، امکان دسترسی به اطلاعات شخصی فرد را پیدا می‌کنند. آنها به حساب‌های کاربری دیگران نفوذ می‌کنند و می‌توانند عملیات هَک و دزدی را پیش ببرند.

دزد دیجیتالی با مبلغ مسروقه چه کرده است؟

این دزد دیجیتالی در عرض چند دقیقه توانسته به حدود ۵/۲ میلیون دلار رمزارز از یک شرکت کارآفرینی فعال در این حوزه دست‌برد بزند. این دزد جوان، مبلغ مسروقه را صرف تفریحات و هزینه‌هایی لوکس و مجلل کرده است. برای مثال، با هلی‌کوپتری اختصاصی با همراهی دوستانش به یک جشنواره موسیقی سفر و اقدام به خرید لباس از برندهای گرانی چون گوچی کرده است.

از مخارج عجیب این سارق می‌توان به خرج کردن ۱۰ هزار دلار در یک شب در باشگاهی‌ شبانه در لس‌آنجلس اشاره کرد. بعد از بازداشت اوریتز، مبلغ ۴۰۰ هزار دلار از او گرفته شد و باقی پول مسروقه خرج یا در جایی پنهان شده بود.

دزدان دنیای دیجیتال، همان رابین‌هودهای امروزی هستند؟

 برخی رسانه‌ها از این سارقان دنیای جدید با عنوان رابین‌هود یاد می‌کنند. البته مال‌باختگان در این‌باره با رسانه‌ها هم‌عقیده نیستند. آنها معتقدند، دزدی در عصر جدید و به این شکل هیچ تفاوتی با دزدی‌های سنتی ندارد.

این روزها، رایانه و تلفن‌های هوشمند جای اسلحه و چاقو را گرفته و به ابزاری تازه برای سارقان باهوش دنیای دیجیتالی بدل شده‌اند. هوشمند بودن سارقان رمزارزها دلیلی بر کم شدن از حجم تقصیرشان نیست. زیرا آنچه آنها سرقت می‌کنند، بخشی از سرمایه خانواده‌ها، دانشجویان و یا هر فرد دیگری از جامعه است.

رمزارزها و ماجراهای آنها در حال ورود به مرحله‌ای تازه است. مرحله‌ای تازه که باید برای سازماندهی و کنترل آن به قوانین جدید و کاربردی اندیشید. قانونی شدن استفاده از رمزارزها تا حد زیادی می‌تواند به رفع مشکلاتی نظیر سرقت‌ها و دست‌بردهای غیرقانونی کمک کند.

ورود قانون‌گذاران به این زمینه با پشتیبانی‌های دولتی یکی از ملزومات مهم دنیای رمزارزها به شمار می‌رود که در بعضی از کشورهای اروپایی در حال یپگیری است. برخی کشورهای پیشتاز در حوزه رمزارزها در حال چاره‌اندیشی برای قانونمند ساختن کاربرد رمزارزها هستند.

منبع : cintjournal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران چگونه رقم خورد؟

شاید به جرات بتوان بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران را ماجرایی شرکت کنتورسازی با نماد آکنتور دانست. به گزارش سکه نیوز، شرکت کنتورسازی ایران در...