۰۷/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

|

|
| ۰۷/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

پول شویی گسترده در بانک‌های بزرگ و عدم همکاری انها با رمزارزها

بانک‌های بزرگ می‌خواهند رمزارزها را نابود کنند، پیش از آنکه رمزارزها آنها را نابود کند. رمزارزهای غیرمتمرکز نوعی پولی مردمی هستند که پتانسیل تبدیل شدن به یک ارز جدید، بدون کنترل دولت‌ها و بانک‌های بزرگ را دارند. این امر می تواند بستر پول شویی گسترده ای را برای افراد سودجو فراهم سازد.

به همین دلیل دولت‌ها و بانک‌ها؛ هر کدام به روش خودشان می‌خواهند این پتانسیل را محدود کنند. دولت‌ها با تشدید قواعد اولیه ارائه سکه و تعطیل کردن صرافی‌های رمزارز، نظیر آنچه که اخیرا در کشور چین رخ داد، سعی در تضعیف جایگاه رمزارزها و بیت‌کوین دارند.

بانک‌ها نیز به مشتریان‌شان اجازه خرید بیت‌کوین را نمی‌دهند یا مانع از افتتاح حساب شرکت‌های مختلف رمزارزی می‌شوند. همه اینها راه حلی است که این بانک‌ها برای محدود کردن بیت‌کوین و سایر رمزارزها در نظر گرفته‌اند.

«اوایل این هفته سعی داشتم از صرافی شناخته شده رمزارز، خرید کوچکی انجام دهم. این اقدام بلافاصله مسدود شد و من مجبور شدم با بانک تماس بگیرم. آنها ۱۱ دقیقه مرا معطل کردند و زمانی که کارتم آزاد شد، دیگر برای انجام خرید دیر شده بود».

این یکی از هزاران داستان دارندگان بیت‌کوین و کاربران رمزارزها است. گرفتاری شرکت‌های رمزارز برای باز کردن حساب بانکی از این هم بدتر است.

لاماسو (Lamassu) قدیمی‌ترین تولیدکننده دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین در جهان است. پس از یک سال محرومیت از داشتن حساب بانکی، این شرکت به سوئیس نقل مکان کرد و بالاخره در آنجا با افتتاح حساب بانکی این کمپانی موافقت شد. تمام این داستان‌ها تنها بخشی از کل ماجرا هستند و بخش اعظمی از آن ناگفته و سرپوشیده باقی مانده است.

چرا بانک‌ها با شرکت‌های رمزارز کار نمی‌کنند؟

عدم همکاری بانک‌ها با شرکت‌های رمزارز، بیشتر به عدم مقررات ضد پول‌شویی و بازرسی‌های سهل‌انگارانه‌ی آن ختم می‌شود. اما با ۲۴۳ میلیارد دلار پول مشکوک و غیرقانونی که تنها در یک دهه گذشته بدست آمده؛ این طور به نظر می‌رسد که این بانک‌ها هستند که گردش‌های مالی غیرمجاز را بوجود می‌آورند، نه شرکت‌های رمزارز.

نه تنها این اواخر بانک‌های بزرگ به خاطر روش‌های ناکارآمد ضد پولشویی به دردسر افتاده‌‌اند، بلکه مشخص شده در این پولشویی‌ها نیز نقش دارند. بر اساس محاسبات بلومبرگ، بانک دوئیچ (Deutsche) در یک دهه گذشته نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار برای جریمه پول‌شویی پرداخت کرده است. همچنین پلیس آلمان و نمایندگان دادستانی فرانکفورت در نوامبر ۲۰۱۸ چندین شعبه این بانک را به اتهام پو‌ل‌شویی به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار، تفتیش کردند.

با این حال، این بانک‌ها هنوز هم به خودپردازهای بیت‌کوین و دیگر شرکت‌های رمزارز اجازه افتتاح حساب را نمی‌دهند، به نظر دورویی نیست؟

دورویی بانک‌ها

همانطور که اکثر بانک‌ها خودشان اعتراف کرده‌اند؛ به مشتریان‌شان اجازه خرید و فروش رمزارزها را نمی‌دهند. دلیل‌شان از این کار نیز نبود بررسی‌های ضدپولشویی و مقررات مربوطه است.

وارن بافت مشهور، بیت‌کوین را کلاهبرداری نامید و ادعا کرد که تنها کلاهبرداران جذب آن می‌شوند. شاید به عنوان سرمایه‌گذاری بزرگ در ولز فارگو، بهتر باشد که وارن ابتدا به شرکت خودش نگاهی بیندازد، چرا که این شرکت به دلیل پول‌شویی، ۱۴ میلیارد دلار جریمه شده است.

در یکی از مقاله‌های ۲۰۱۸، فوربس (Forbes) لیستی از اسامی سایر بانک‌هایی که اجازه خرید بیت‌کوین و رمزارزها را به مشتریان‌شان نمی‌دهند منتشر شده است. بانک آمریکا، جی.پی مورگان و سیتی گروپ در این لیست قرار دارند. آنها ابتدا اجازه خرید و استفاده از رمزارزها را داده بودند اما پس مدت کوتاهی آن را لغو کردند. تمامی این بانک‌ها در این لیست به خاطر پول شویی گسترده ، جریمه شده‌اند اما بیشترین جریمه با مبلغ ۵۸ میلیارد دلار را بانک آمریکا دریافت کرده است.

اگر جریمه بانک‌های بزرگ در طول ده سال به ۲۴۳ میلیارد دلار رسیده است، چرا آنها همچنان به پول‌شویی ادامه می‌دهند؟

شاید دلیل این باشد که سود حاصل از پول‌شویی به مراتب بیشتر از جریمه‌هایی است که پرداخت می‌کنند. جریمه‌های پول‌شویی تنها کسری از میلیاردها دلار پولِ حاصل از فعالیت‌های مجرمانه است.  اما همین حرف را نمی‌توان درمورد شرکت‌های کوچک رمزارز گفت. همانطور که دن هیدل (Dan Hedl) بیان کرده بود، کل ارزش بازار رمزارزها ۱۳۴ میلیارد دلار است که تنها با یکبار جریمه پول شویی گسترده به طور کل نابود می‌شود. از سوی دیگر مبلغ جریمه پول‌شویی بانک‌ها از سال ۲۰۰۸ تاکنون ۲۴۳ میلیارد دلار بوده است. اکثر بانک‌ها به سادگی دریافته‌اند که این سود ارزش ریسک کردن ندارد. دن هیدل در پستی توئیتری آماری را از مبالغ جریمه بانک‌ها به خاطر پول‌شویی منتشر کرد که از این قرار است: از سال ۲۰۰۰ تاکنون، بانک آمریکا ۵۸ میلیارد؛ جی.پی مورگان ۲۹ میلیارد؛ سیتی گروپ (Citigroup) 17 میلیارد؛ ولز فارگو ۱۴ میلیارد؛ دویچ بانک (Deutsche Bank) 12 میلیارد؛ و گلدمن ساکس (Goldman Sachs) 9 میلیارد دلار.

نظریه دیگر این است که بانک‌ها تلاش می‌کنند تا نوآوری‌هایی نظیر بیت‌کوین و سایر رمزارزها را سرکوب کنند. بانک‌ها این رمزارزها را تهدیدی جدی برای خود می‌دانند. بهتر است فراموش نشود که بیت‌کوین در وهله اول برای چه اهدافی ایجاد شد!

اکنون که بانک‌های بزرگ با تمام قوا سعی در متوقف کردن رمزارزها دارند، با چنین اعداد و ارقامی چندان طول نمی‌کشد که جامعه چشمانش را باز کند و کلاهبردار واقعی را تشخیص دهد!

منبع : cintjournal 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بازار رمزارزها در شوک عرضه و کاهش قیمت

بازار رمزارزها امروز وضعیت به خصوصی را دارد و نگاه به چارت قیمت ها نشان از آن دارد که تقریبا همه سکه ها با...

شیوع کووید۱۹ توسعه استیبل کوین بانک های مرکزی را سرعت بخشید

کارشناسان حوزه رمزارز معتقدند شیوع ویروس کرونا توسعه رمزارز توسط بانک های مرکزی در سراسر جهان را تسریع کرده است. از سوی دیگر این...

داوس ۲۰۲۱؛ سازو کار جهانی سازی باید تغییر کند

فردا اجلاس داوس برگزار می شود و با توجه به شرایط  فعلی جهان رهبران، دولت ها و کسب وکارها امیدوارند همه گیری ویروس کرونا...

ورود ارزهای دیجیتال به گردهمایی اقتصاد جهانی

به گزارش سکه نیوز به نقل از کوین تلگراف، گردهمایی اقتصاد جهانی یعنی اجلاس «داوس» شامل دو جلسه مجزا برای بررسی ارز های دیجیتال...

معرفی شرکت‌های خطرناک برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی توسط SEC

کمیسون بورس و اوراق بهادار  ایالات متحده (SEC) یک لیست از تعدادی شرکت های رمزارز ثبت نشده منتشر کرده که سرمایه گذاران بین المللی...

پربازدیدترین اخبار

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...