پنج‌شنبه 4 مرداد 1403

استفاده از رمزارز برای کاهش تاثیر دلار در کشور

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است چند راه از جمله پیمان‌های پولی،‌ استفاده از ارزهای دیجیتال و تهاتر وجود دارد که می‎توان اثر منفی دلار بر اقتصاد ایران را کمرنگ کرد.

بهروز محبی نجم آبادی

به گزارش سکه نیوز به نقل از ایبنا، بهروز محبی نجم آبادی در گفتگو با خبرنگار ایبنا، در رابطه با راهکارهای کاهش تاثیر منفی دلار بر اقتصاد ایران، اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در اقتصاد ایران که در رتبه اول قرار دارد دلار و قیمت آن است، زیرا این مورد می‌تواند با اقتصاد ایران بازی کند که این موضوع مورد تایید کارشناسان اقتصادی هم قرار دارد.


ارز دیجیتال چیست؟ تفاوت ارز دیجیتال با رمزارز و ارز مجازی


نماینده‌ مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین متاسفانه دلار و اتصال آن به ارزش پول ملی یک فاکتور مهم و تاثیرگذار است که می‌تواند اقتصاد و پول کشور را در دست خود نگه دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: زمانی در کشور دچار گرانی قیمت ارز می‌شویم که عرضه با تقاضا با هم فاصله پیدا می‌کند. یعنی هر چه تقاضای دلار بیشتر باشد، دلار کمیاب‌تر می شود و قیمت آن افزایش پیدا می‌کند که این خود اثر منفی بر اقتصاد دارد.

محبی تصریح کرد: حال سوال این است که چطور باید نقش دلار را در اقتصاد کم کرد؟

یکی از این راهکارها این است که تولید داخل را گسترش دهیم، مثلا باید کشور در نهاد‌های دامی خودکفا شود تا شاهد خروج ارز برای این کالای استراتژیک نباشیم.

وی افزود: برای آنکه بتوانیم دلار را از اقتصاد جدا کنیم باید به سمت پیمان‌های دوجانبه پولی با کشورهای مختلف برویم. یعنی تهیه پول ملی چین برای ایران راحت‌تر از دلار آمریکاست که حتما باید به آن سمت رفت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: نکته بعدی این است که استفاده از بحث تهاتر در صادرات است، یعنی اگر بتوانیم با کشورهای مختلف بر اساس تولیدات داخلی واردات و صادرات را بر اساس تهاتر تنظیم کنیم می‌توانیم قسمتی از مشکلات کشور را حل کنیم.

محبی افزود: موضوع بعدی که می‌تواند دلار را از اقتصاد کشور حذف کند بحث ارزهای دیجیتال است که اگر به آن ورود شود می‌توانیم از طریق ارز دیجیتال قسمتی از کارها را انجام دهیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید اقدامات متعددی صورت بگیرد تا این موجود مزاحمی به نام دلار از اقتصاد کشور خارج شود، زیرا این مورد ابزاری در دستان ایالات متحده آمریکا شده است تا ایران را تحت فشار قرار دهد.

کد خبر: 1400011714MGMMMF

مطالب مرتبط:

فعالیت بدون مجوز پلتفرم ها با دارا بودن شرایط لازم

بلاک چین در ایران: فرصتی که نباید به راحتی از دست داد

فعالیت ۱۲ مزرعه استخراج رمزارز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

بیشتر بخوانید

آشنایی با توکن یو تراست (UTK)

یو تراست (UTK) برای ارائه راهکاری جهت حل مشکلات ایجاد شده در نتیجه استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت، به ویژه امنیت...

آشنایی با ارز دیجیتال تراست سواپ (SWAP)

تراست سواپ یک پلتفرم توزیع شده، ارز دیجیتال و پروتکل است که نوید یک تحول جدید در امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) را می دهد....

1 COMMENT

  1. با سلام
    اصلأ نباید به سمت چین رفت :چین و آمریکا هرکدام به نحوی اقتصاد دنیا راوابسته خود کرده اند! چین با آوردن کرونا نزدیک 2 سال اقتصاد جهان را فلج کرده تا اقتصاد خود را ثبات بخشد و …! از طریق رمز ارز بهتر میشود اقتصاد راچرخاند بطور مثال در بانک مرکزی قانونی وضع کند که بانکها حساب رمز ارزهای با ثبات مانند بیتکوین و اتریوم برای عموم مردم باز کنند!
    با تشکر!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

نسخه جدید CCXX روی گیت هاب Counos Platform

آخرین نسخه رمزارز کونوس ایکس (Counos X) بر روی پلتفرم محبوب نرم افزار و برنامه نویسی گیت هاب قرار گرفته است. این نسخه جدید...

مطالب داغ هفته