یکشنبه 27 خرداد 1403

دلایل مخالفت بانک های مرکزی با رمزارزهای غیرمتمرکز چیست؟ 

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا اخیرا خواستار تنظیم مقررات جهانی برای بیت کوین شد و گفت که این ارز دیجیتال در برخی موارد برای فعالیت های پولشویی و تبهکارانه مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز است که مسیرهای موجود برای این گونه بهره برداری ها از بیت کوین بسته شود.

به گزارش سکه نیوز به نقل از یورونیوز، این نخستین انتقاد یک مقام ارشد بانک مرکزی از ارزهای دیجیتال موجود و مشهورترین آنها یعنی بیت کوین نیست. به ویژه پس از آن که فیسبوک سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد، رمز ارز اختصاصی خود را به جریان بیندازد، برخی از بانک های مرکزی در حال بحث و گفتگو در مورد چگونگی انتشار ارز دیجیتالی خود هستند.

حتی بانک تسویه حساب های بین المللی و هفت بانک مرکزی از جمله فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی بریتانیا طی نشستی در اکتبر سال ۲۰۲۰ چارچوب اولیه ای را برای آن تعیین کردند و با انتشار گزارشی برخی از نیازهای اصلی ارزهای دیجیتال تحت نظارت بانک های مرکزی را اعلام کردند.

آن گونه که لاگارد در تازه ترین اظهار نظر خود نیز بار دیگر بر آن تاکید کرده از نظر بانک های مرکزی جهان ارزهای دیجیتالی رایج از جمله بیت کوین یک دارایی بسیار سوداگرانه است که نه تنها بدل به کسب و کاری سرگرم کننده شده بلکه ابزاری برای پولشویی است.

اما چرا بانک های مرکزی جهان اساسا با گسترش استفاده از ارزهای دیجیتالی غیرمتمرکز مخالفند؟

ارزهای دیجیتال احتمال دارد تأثیرهای بزرگی بر نقش فعلی بانک های مرکزی بگذارند. در حال حاضر، بانک های مرکزی انحصار انتشار پول و ارز را در اختیار دارند و از سیاست پولی برای اعمال نفوذ اقتصادی، پرداخت اعتبارات بانکی و تنظیم تورم، رشد اقتصادی و بیکاری استفاده می کنند.

آنها همچنین نحوه انتقال ارزهای رایج را تعیین کرده و بر روند انتقال آن نظارت می کنند. بانک های مرکزی از این طریق به دولت ها کمک می کنند تا از میزان درآمد افراد و کسب و کارها مطلع شوند و از آنها مالیات بگیرند. همچنین نظارت آنها موجب شناسایی فعالیت های مجرمانه از جمله پولشویی می شود. تمام این کنترل ها زمانی از بین می رود که نهادهای غیردولتی ارزهای خاص خود را منتشر کنند.

در مقابل، مدافعان ارزهای دیجیتال معتقدند که در شرایط فعلی نیز فعالیت های همچون قاچاق مواد مخدر و انسان، تروریسم راه های گریز از نظارت سیستم های بانکی را پیدا کرده اند و همچنان فرارهای مالیاتی در جهان رخ می دهد. بنابراین سد کردن راه توسعه ارزهای دیجیتالی تنها به این دلیل که نقل و انتقال غیرقانونی پول را تسهیل می کند، چندان منطقی نیست و تلاشی است برای سرپوش گذاشتن بر خلاءهای قانونی و فساد موجود در سیستم های بانکی است که به دلیل انحصار آنها در روند انتشار پول و تعیین نحوه تبادل آن رخ داده است.

مطابق گزارش بانک مرکزی اروپا بیت کوین تنها یکی از بیش از هزار و ششصد ارز دیجیتالی است که اکنون در سراسر جهان در گردش است. اما برخی کارشناسان بازارهای مالی با یادآوری شکست بسیاری از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکزی که منتشر می شود، جلب اعتماد عمومی به آنها به عنوان یک روش مبادله کارآمد را دشوار می دانند.

به اعتقاد آنها جهش های قیمتی اخیری که برای بیت کوین رخ داده و بهای آن را ظرف یکسال بیش از ۴ برابر کرده، موجب شده تا این رمز ارز مشهور بیشتر نقش یک دارایی سوداگرانه همچون طلا را بر عهده بگیرد و امکان معاملات خرد با آن به عنوان یک ارز رایج، روز به روز دشوارتر شود.

 

بیشتر بخوانید

برنامه های بانک مرکزی برای ارزها و رمزارزها در سال ۱۴۰۰

بانک مرکزی اعلام کرد به دلیل این که سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام گذاری شده است، ضرورت دارد تمامی دستگاه‌های اجرایی...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

نسخه جدید CCXX روی گیت هاب Counos Platform

آخرین نسخه رمزارز کونوس ایکس (Counos X) بر روی پلتفرم محبوب نرم افزار و برنامه نویسی گیت هاب قرار گرفته است. این نسخه جدید...

مطالب داغ هفته