15/ 05/ 2021 | شنبه

|

|
| 15/ 05/ 2021 | شنبه

ورود معاملات ارز های دیجیتال به فضای غیرمجازی کشور

عضو شورای عالی کانون صرافان اظهار داشت اخیرا در معاملات خودرو هم شاهد ورود ارزهای دیجیتال هستیم که این معاملات به نوعی از رصد مالیاتی دور مانده و ‌نوعا بخشی از منابع درآمد دولت هم پرداخت نمی‌شود.

کامران سلطانی‌‌ زاده
کامران سلطانی‌‌ زاده

به گزارش سکه نیوز به نقل از ایلنا، کامران سلطانی‌‌ زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره معاملات رمزارزها در فضای غیرمجازی اظهار داشت: ارز دیجیتال پیشرفتی در نقل و انتقالات مالی است و نمی‌توانیم از آن اجتناب کنیم اما به دلیل ناشناخته بودن ارز دیجیتال و شرایط سخت رصد آن، معاملات این رمرزارزها در بسیاری از کشورها با وسواس انجام می‌شود و بسیاری از کشورها هم از جمله ایران تاکنون قانون کاملی درباره رمزارزها و ارزهای دیجیتال در بخش معاملات ندارند.

وی ادامه داد: کشور سوئیس هم که مهد بانکداری در دنیا است، از دو سال گذشته برخی از ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخته و معاملات قانونی با این ارزها در بانک‌ها را انجام می‌دهد.


ارز دیجیتال چیست؟ تفاوت ارز دیجیتال با رمزارز و ارز مجازی


عضو شورای عالی کانون صرافان با تاکید بر اینکه در برخورد صحیح با هر نوآوری باید برای آن قانون‌گذاری کرد، گفت:‌ تا قبل از اینکه اجباری ایجاد شود باید بپذیریم که نمی‌توان از ارزهای دیجیتال اجتناب کرد و می‌توان با بررسی دقیق و کارشناسانه از موارد مثبت آن برای مصارف استفاده کنیم و ابعاد منفی آن را هم تحت نظارت قرار دهیم.

سلطانی‌زاده با بیان اینکه می‌توان برای ابعاد مثبت و منفی ارزهای دیجیتال قانون گذاری کرد، افزود: به دلیل دغدغه‌ های موجود در سال‌های اخیر سال قانونگذار در این رابطه سکوت کرده و‌ در سال گذشته در بحث ‌تولید شاهد وضع قوانینی بودیم اما در ادامه زنجیره حلقه مصرف ارز تولید شده نامشخص ماند. به همین دلیل، شاهد آن هستیم که معامله ارزهای دیجیتال به سمت فضاهای غیرقانونی رفته، هر چند که نهاد قانون‌گذار در بحث ماینر و تولید رمزارزها ورود کرده و مقرراتی برای آن وضع کرده اما هنوز در بحث معاملات ارزهای دیجیتال با گذشت زمان در وضع قوانین و مقررات مواجه هستیم و البته می‌دانیم که قانون بد از بی‌قانونی بهتر است و باید همزمان با وضع مقررات برای ماینرها، معاملات ارزهای دیجیتال هم مقررات گذاری می‌شد چراکه این دو لازم و‌ ملزم‌ هم‌اند.

وی با اشاره به جذابیت سرمایه‌گذاری و ‌خلاء موجود در معاملات قانونی، مردم به سمت معامله گران غیرمجاز ارز دیجیتال و فضاهای غیرقانونی برای معاملات سوق پیدا کردند،‌ گفت: در شرایطی که فضای قانونی در کشور برای معاملات ارزهای دیجیتال وجود ندارد مردم به سمت شرکت‌ های غیرمجاز رفته ‌اند. همچنین شاهد آن هستیم که برخی از شرکت ‌ها تحت عنوان‌ های غیر تخصصی ارزی شرکت‌های دانش بنیان یا شرکت‌های نوآوری علمی وارد معاملات ارزهای دیجیتال و نقل و انتقالات ارزی شده‌ا‌ند. این در حالی است که هیچ مجوزی از بانک مرکزی که تنها مرجع صدور مجوز در فعالیت ارزی است، ندارند.

سلطانی‌زاده تاکید کرد: از سوی دیگر می‌دانیم که قانون گذار به صراحت نظر خود را درباره معاملات ارزی در فضای مجازی اعلام کرده و گفته است که هر گونه فعالیت ارزی در فضای مجازی غیرقانونی است.

رییس دوره سوم کانون صرافان ایران با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید رمزارز و ارزهای دیجتیال در کشور گفت: متاسفانه عده‌ای از خلا‌های قانونی سوءاستفاده کردند و با توجه به اینکه معاملات ارزهای دیجیتال در کشور فراگیر شده، سرمایه‌گذاری در این بخش از سوی مردم افزایش پیدا کرده‌ است.

سلطانی‌زاده تاکید کرد: افزایش سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال پس از ریزش شاخص کل بازار سرمایه بیشتر شد چرا که همزمان با ریزش شاخص شاهد آغاز افزایش ارزش ارزهای دیجیتال بودیم به همین دلیل بسیاری از هموطنانمان برای جبران بخشی از زیان‌ های خود در بازار سرمایه به سمت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال رفتند.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل افزایش سرمایه‌گذاری مردم در ارزهای دیجیتال تبلیغات گسترده و ‌شبکه‌ای درباره رمزارزها در فضای مجازی بوده‌است، ادامه داد: از سوی دیگر در این مدت شاهد افزایش سودآوری برخی از رمزارزها به ویژه بیت کوین بودیم. همچنین واردات و صادرات و تجارت و بازار مسکن هم در رکود قرار دارد و در این شرایط ناخودآگاه مردم به سمت تجارت نوین که سودآوری خوبی هم دارد، هدایت شدند. حتی اخیرا در معاملات خودرو هم شاهد ورود ارزهای دیجیتال هستیم که این معاملات به نوعی از رصد مالیاتی دور مانده و ‌نوعا بخشی از منابع درآمد دولت هم پرداخت نمی‌شود.

سلطانی‌زاده تاکید کرد: در این شرایط اقدام بانک مرکزی که موضع خود در برابر رمزارزها و ارزهای دیجیتال را روشن کرد و قوانین و‌ دستوالعمل‌هایی در این رابطه تدوین کرده‌اند که بخش رسمی فعالیت این نوع ارز در فعالیت‌های مفید اقتصادی در چارچوب قانون واردات کالاها بکار گرفته شده که قدم بسیار مثبتی است.

رییس دوره سوم کانون صرافان با بیان اینکه برخی از مردم از چند سال گذشته وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند و در پلتفرم‌های آنها ثبت‌نام کردند گفت: با طولانی شدن دوره خلا قانون در باره تعیین تکلیف ارزهای دیجیتال، هدایت مردمی که در فضای غیررسمی و غیرقانونی در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند به سمت فضای رسمی و قانونی بسیار سخت شده است.

سلطانی‌زاده با اشاره به موافقت بانک مرکزی درباره استفاده از رمزارزها برای واردات کالاهایی که در سامانه نیما ثبت شدند، گفت: هر چند که این یک قدم مثبت در حوزه رمزارزها است اما همچنان معاملات و خرید و فروش ارزهای دیجیتال غیرقانونی است و مردم در فضای غیررسمی نسبت به معاملات ارزهای دیجیتال اقدام می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه در این باره از چند سال گذشته با بانک مرکزی بجهت جلسات متعددی داشته‌ گفت: پیشنهادات بسیار کاربردی خوبی در کارگروه‌های تخصصی متشکل از افراد صاحب نظر بانک مرکزی درباره ارزهای دیجیتال به بانک مرکزی ارائه شده است.

سلطانی‌زاده تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم که ارزهای دیجیتال به جهت سرعت بالا، هزینه پایین و غیرقابل رصد بودن مزایای بسیار زیادی برای دور زدن تحریم‌ها دارند و می‌توانند در این زمینه بسیار کارگشا باشند.

عضو شورای عالی کانون صرافان با بیان اینکه البته وسواس قانون گذار برای وضع قوانین حوزه رمزارزها به دلیل ناشناخته بودن ابعاد ارزهای دیجیتال قابل درک است گفت:‌ نهاد قانون‌گذار از توانمندی صرافی‌های مجاز تحت نظر بانک مرکزی توانایی در انجام تمام فعالیت‌های ارزی را دارند و می‌توانند به صورت قانونی وارد معاملات ارزهای دیجیتال شوند. البته به دلیل اینکه در چند سال گذشته معاملات رمزارزها غیرقانونی بوده صرافی‌های مجاز به سمت توسعه و ارائه پلتفرم مشخص در این رابطه نرفتند.

سلطانی‌زاده با اشاره به کاهش ریسک معاملات ارزی با ورود صرافی‌های مجاز به معاملات ارزهای دیجیتال اظهار داشت: اگر قوانین مشخصی برای معاملات رمزارزها تعیین و تدوین شود به جای اینکه تعداد محدودی فعال غیرمجاز نقل و انتقالات رمزارزها را انجام دهد چند صد صرافی با حجم پایین‌تر و ریسک کمتر این تبادلات را به اجرا می‌رسانند.

وی با اشاره به توقف فعالیت صرافی ترکیه‌ای با دو میلیارد دلار دارایی در چند روز گذشته، اظهار داشت: می‌دانیم که متاسفانه با توجه به اینکه ایرانی‌ها تبادلات زیادی و تجارت گسترده‌ای با کشور ترکیه دارند و خرید ملک توسط ایرانی‌ها در این کشور، مطمئنا این دغدغه وجود دارد بخش نامشخص از این دو میلیارد دلار متعلق به معامله گران ایرانی‌ها بوده‌ است البته آمار و ارقام رسمی در این باره نداریم.

سلطانی‌زاده همچنین با اشاره به صرافی‌های غیرمجاز در کشور تاکید کرد:‌ چیزی تحت عنوان صرافی غیرمجاز نداریم بلکه معامله‌گران ارزی غیرمجاز در این حوزه فعالیت دارند و از آنجایی که در دوره محدودیت ها قرار داریم یا بحث قاچاق کالا هنوز برای بسیاری جذابیت دارد، عده‌ای برای خرید و فروش به صرافی‌های مجاز مراجعه نمی‌کنند. از این رو بازار سیاه و غیررسمی توسط معامله گران غیرمجاز ارز ایجاد شده که در فضای مجازی گسترده‌تر شده‌اند.

وی ادامه داد: کانون صرافان نزدیک به 1000 معامله‌گر ارزی غیرمجاز را با رصد فضای مجازی به نهادهای ذی ربط معرفی کرده تا برخورد طبق قانون صورت بگیرد اما شاهد آ‌ن هستیم که همین افراد دوباره با تغییر ماهیت به معاملات غیرمجاز برمی‌گردند.

سلطانی‌زاده تاکید کرد:‌ یکی از راه‌ های برخورد با معامله گران ارزی غیرمجاز ایجاد جذابیت و رقابت صحیح در فضای رسمی است.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که باعث می‌شود افراد به سمت معامله‌گران غیرمجاز بروند بحث مالیات است و متاسفانه تا به امروز نمی‌دانیم چه سقفی از معاملات ارز مشمول مالیات می‌شود و از آنجای یک عده‌ای نگران مالیات هستند به سمت معامله گران غیرمجاز رفته‌اند در حالی که قطعا خرید و فروش ارز به مقدار پنج هزار دلار و کمتر مشمول مالیات نمی‌شود. از این رو درخواست ما این است که مقررات مالیاتی درباره خرید و فروش ارز شفاف شود.

کد خبر: 1400021314MGMCMF

مطالب مرتبط:

امکان استقرار ماینر در واحد های تولیدی

استفاده از رمزارز برای کاهش تاثیر دلار در کشور

فعالیت بدون مجوز پلتفرم ها با دارا بودن شرایط لازم

تعرفه بالا باعث استفاده غیرمجاز برق در کشور می شود

هدف مجلس از قانونی‌کردن ارزهای دیجیتال چیست؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

سکه های بیشتری به کیف پول موبایل کونوس اضافه شدند

سکه های بیشتری به کیف پول موبایل کونوس اضافه شدند

0
آخرین نسخه کیف پول موبایل کونوس، تغییرات، بهبودها و پیشرفتهای زیادی را ایجاد کرد.به گزارش سکه نیوز، نسخه 1.9.50 این کیف پول رمزارز دارای...
مقاله انجمن بلاک چین ایران درباره مبانی قانونی و فقهی تملک رمزارز ها

مقاله انجمن بلاک چین ایران درباره مبانی قانونی و فقهی تملک رمزارز ها

0
موضوع مبادله ارز های دیجیتال در روز های اخیر بسیار داغ بوده و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با ارسال نامه ای به رئیس...
راه اندازی اپلیکیشن بانک دولتی سوئیس با پشتیبانی از 13 رمزارز

راه اندازی اپلیکیشن بانک دولتی سوئیس با پشتیبانی از 13 رمزارز

0
شرکت بانکی تابعه سرویس پست ملی سوئیس، «پست فاینانس»، یک اپلیکیشن تلفن همراه را راه اندازی کرده است که به مشتریان امکان دسترسی به...
ضابطه مند کردن مبادلات رمزارز ها اولویت مجلس است

ضابطه مند کردن مبادلات رمزارز ها اولویت مجلس است

0
به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ضابطه مندکردن مبادلات رمزارزها با منشأ خارجی از اولویت‌ های مجلس است.به گزارش سکه نیوز به...
توقیف دارایی دیجیتال بدهکاران مالیاتی در آمریکا

توقیف دارایی دیجیتال بدهکاران مالیاتی در آمریکا

0
سازمان امور مالیاتی ایالات متحده ممکن است برای جبران بدهی های معوق مالیاتی، دارایی های دیجیتال اشخاص را توقیف کند. به گزارش سکه نیوز به...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

پربازدیدترین اخبار

روش های جدید استخراج رمزارز در کشور

عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید برای کاهش فشار بر شبکه برق در فرایند استخراج ارز دیجیتال می‌توان به روش‌های دیگری نیز فکر کرد.به گزارش...

آشنایی با ارز دیجیتال اوما (UMA)

در این مطلب بر اساس اطلاعات وبسایت مرجع ارز های دیجیتال Coinmarketcap.com به معرفی ارز دیجیتال اوما می پردازیم. UMA یا Universal Market Access...

طومار جدید هواداران XRP خطاب به نامزد ریاست SEC

مدافعان XRP با ایجاد یک طومار خطاب به گری گنسلر، نامزد ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از او خواستند در صورت...

آیا پنهان‌کاری اطلاعات اقتصادی کشور قانونی است؟

بانک مرکزی علت عدم انتشار برخی آمار و اطلاعات اقتصادی از سوی این نهاد را نهی قانون اعلام کرده‌است.به گزارش تسنیم، روابط عمومی بانک...

کلاهبرداری در بازار شیشه‌ای ممکن است؟

شفاف سازی مهم ترین مزیت و هدف نهایی بازار سرمایه است اما اين بازار هم مثل هر بازار دیگری سودجویان خود را دارد و...