13/ 02/ 1400 | دوشنبه

|

|
| 13/ 02/ 1400 | دوشنبه

کیف پول سرد چیست؟

کیف پول سرد تمایز اصلی اش با کیف پول داغ در این است که کیف پول داغ به اینترنت متصل است، اما کیف پول سرد اینگونه نیست. در این مقاله قصد داریم به بررسی کیف پول سرد و امکانات و انواع آن بپردازیم.

کیف پول سرد و سایر کیف پولها ساخته شدند چون حفره های امنیتی همیشه خاری در چشم صنعت رمزارز بوده است و همزمان با محبوبیت دارایی های دیجیتال افزایش هم می یابد. حملات هکری گسترده در سال های اخیر مباحث مهمی را در بین دارندگان نهادی و خرد رمزارزها درمورد نگهداری از این ارزها ایجاد کرده است.

در بازار رمزارزها چه برای سرمایه گذاران باتجربه رمزارزی و چه کسانی که به تازگی اولین رمزارز خود را خریداری کرداند، راهکارهای متنوع کیف پول (wallet) رمزارزی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. کیف پول های دیجیتالی به طور کلی در دو گروه دسته بندی می شوند: کیف پول سرد (cold wallet) و کیف پول داغ (hot wallet).

کیف پول های سرد برخلاف کیف پول داغ ، دسترسی و تراکنش های دارایی های دیجیتال را آسان می کند. اما  آفلاین هستند، به این معنی که کلیدهای امضای آن به صورت فیزیکی در دستگاه های سخت افزاری جدا و بدون اتصال به اینترنت نگهداری می شود.

با توجه به اینکه ذخیره آنلاین رمزارزها آسیب پذیری های خود را دارد، ذخیره سرد برای نگه داری طولانی مدت از موجودی های حجیم امن تر است. این گزینه می تواند هم برای کسانی که رمزارزها را هولد می کنند (یعنی سرمایه گذارانی که رمزارز را خریده و حفظ می کنند و آن را نمی فروشند) و هم برای نهادهایی که میلیون ها دلار رمزارز در اختیار دارند مناسب است.

این بدان معنا نیست که راهکارهای ذخیره سرد هیچ مضراتی ندارند. زمان انجام تراکنش در کیف پول های سرد بیشتر از کیف پول های آنلاین طول می کشد. علاوه بر این، کیف پول فیزیکی خطر آسیب فیزیکی، بروز مشکلات نرم افزاری داخلی یا به سرقت رفتن را با خود به همراه دارد.

انواع کیف پول سرد

کیف پول های سرد انواع مختلفی دارد. ساده ترین نوع آن کیف پول کاغذی است که دقیقاً از جنس کاغذ است؛ یعنی این کیف پول یک تکه کاغذ است. کیف پول کاغذی حاوی کلید خصوصی کاربر است که به صورت دستی روی آن نوشته شده است یا اینکه به صورت اصلی یا به شکل کد QR روی آن چاپ شده است.

بدون کلید خصوصی نمی توان به رمزارزها دسترسی یافت یا آن را سرقت کرد. بنابراین، کلید خصوصی کیف پول کاغذی را باید به صورت ایمن در گاوصندوق یا جایی که به راحتی نمی توان به آن دست یافت نگهداری کرد تا از سرقت جلوگیری شود.

این توضیح لازم است که هر کیف پول دارای دو کلید خصوصی و عمومی است.
کلید عمومی آدرس کیف پول است و می توان با استفاده از آن وجوه رمزارزی را به آن کیف پول واریز کرد؛ کلید عمومی در واقع مانند شماره حساب است.

اما کلید خصوصی به منزله رمز دسترسی برای برداشت از کیف پول است و زمانی که فرد بخواهد از کیف پول خود مبلغی رمزارز را به یک آدرس دیگر انتقال دهد، به آن نیاز خواهد داشت. یعنی هرکسی به کلید خصوصی دسترسی داشته باشد به راحتی می تواند همه موجودی آن کیف پول را منتقل کند.

نوع دیگر کیف پول سرد، کیف پول سخت افزاری است که به شکل دستگاه های USB آفلاین یا کارت های هوشمند موجود است. در این نوع کیف پول ها، کلید خصوصی توسط این دستگاه ها تولید می شود.

کیف پول سرد به صورت کیف پول های نرم افزاری آفلاین نیز ارائه می شود که در آن فرایند احراز هویت به یک بخش آنلاین و آفلاین تقسیم می شود. بخش آنلاین این نرم افزار کلید عمومی را در خود نگه می دارد و قسمت آفلاین آن کلید خصوصی را به صورت ایمن تولید می کند.

با رشد دنیای رمزارز، نوع دیگری از کیف پول نیز توسعه یافته که کیف پول ترکیبی (یا دو زیست) نام دارد. این کیف پول ها فناوری های دوگانه آفلاین و آنلاین را به صورت همزمان در اختیار کاربر قرار می دهند. یعنی کاربر همزمان هم کیف پول سرد دارد و هم کیف پول داغ.

با استفاده از کیف پول های ترکیبی، کاربران می توانند بخشی از رمزارز خود را به صورت آفلاین و با خیال راحت ذخیره کنند و همزمان مقداری از آن را برای خرید و فروش های مکرر و انجام معاملات به صورت آنلاین نگهداری کنند. این استراتژی ذخیره سازی ترکیبی به کاربران امکان می دهد تا ریسک کیف پول داغ را به حداقل برسانند، اما این سختی را هم دارند که کاربر برای دسترسی به همه منابع مالی خود باید دو کیف پول مختلف را مدیریت کند.

مزایا و معایب کیف پول سرد

یکی از بزرگترین مزایای کیف پول سرد این است که می توانید رمزارزهای خود را هر کجا که می روید، همیشه در کنار خود داشته باشید. کیف پول های سرد چه کاغذی و چه از نوع دستگاه یو اس بی یا کارت هوشمند، بسیار کوچک هستند و می توانید این کیف پول را هرگز از جیب خود خارج نکنید.

اما این کیف پول ها در مقایسه با کیف پول داغ چند اشکال قابل توجه دارند. اول از همه اینکه کیف پول های سرد از نوع سخت افزاری گران قیمت هستند و معمولی ترین نوع آن ها 100 دلار قیمت دارد. البته این مبلغ می تواند بسته به حجم رمزارز شما بسیار گران باشد یا اینکه به حساب نیاید.

یک عیب بزرگ دیگر این است که کیف پول های سرد فقط طیف بسیار محدودی از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می کنند. تقریبا بیشتر کیف پول های سرد موجود فقط قادر به ذخیره رمزارزهای مطرح بازار هستند.

اما کیف پول های سرد یک مزیت بسیار مهم دارند که گاهی می تواند به تنهایی برای برتری آن ها نسبت به کیف پول های داغ کافی باشد: امنیت. کلیدهای خصوصی و عمومی کیف پول های داغ در سرور اصلی شرکت توسعه دهنده آن ذخیره می شود و از این طریق همواره در خطر هک یا سرقت قرار دارد.

این در حالی است که در کیف پول های سخت افزاری، حتی اگر کیف پول به دست کس دیگری بیافتد، تا زمانی که فرد به پین کد آن کیف پول دسترسی نداشته باشد، باز هم امکان استفاده از آن را ندارد. در برخی کیف پول های سخت افرازی، اگر پین کد برای چند بار اشتباه وارد شود، آن کیف پول برای همیشه قفل می شود.

نتیجه گیری

کیف پول رمزارزی برای نگهداری از رمزارزها و کلیدهای عمومی و خصوصی کاربر استفاده می شود. کیف پول های رمزارزی در یک دسته بندی کلی به سرد و داغ تقسیم می شوند. کیف پول سرد به کیف پولی گفته می شود که بدون اتصال به اینترنت، رمزارزها را در خود ذخیره می کند.

کیف پول سرد انواع مختلفی دارد: کاغذی، سخت افزاری، نرم افزاری آفلاین و ترکیبی. ساده ترین نوع آن کاغذی است که کلید عمومی و خصوصی کاربر روی آن نوشته یا چاپ می شود. کیف پول سرد سخت افزاری نیز به صورت دستگاه یو اس بی یا کارت هوشمند وجود دارد.

کیف پول سرد نرم افزاری روی رایانه یا گوشی نصب می شود اما اطلاعات کیف پول را به صورت آفلاین ذخیره می کند.

کیف پول ترکیبی در واقع ترکیبی از کیف پول سرد و داغ است و می توان بخشی از دارایی را در قسمت آنلاین و بخشی دیگر را در قسمت آفلاین ذخیره کرد.

هر کیف پولی اعم از سرد یا داغ، کاغذی یا سخت افزاری یا نرم افزاری، مزایا و معایبی دارد. در کل، مزایای کیف پول سرد عبارت است از راحتی نقل و انتقال آن و اینکه می توان همیشه آن را به همراه داشت. همچنین، امنیت مهمترین مزیت کیف پول سرد است و می توان آن را تقریبا نفوذناپذیر و غیرقابل هک دانست.

منابع: وب سایت تک رادار، وب سایت بیت دیگری

کد خبر: 1400021305AAMCMF

مطالب مرتبط:

کیف پول کونوس

کیف پول موبایل کونوس

کیف پول دیجیتالی چیست

کیف پول سخت افزاری چیست ؟ همراه بامعرفی بهترین های ۲۰۲۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

کیف پول داغ چیست؟

کیف پول داغ چیست؟

0
کیف پول داغ را حتما کسانی که در بازار رمزارزها فعالیت کرده و یا از صرافی های رمزارزی استفاده کرده باشند،  شنیده اند. در مورد...
همه چیز درباره بازار گاوی و بازار خرسی

همه چیز درباره بازار گاوی و بازار خرسی

0
بازار رمزارزها مانند هر بازار مالی دیگری براساس قیمت دارایی هایی که در آن خرید و فروش می شود، دارای تحرکات و فرایندهایی است....
تمامی نکات خرید کیف پول سخت افزاری+ معرفی بهترین کیف پول های سخت افزاری ۲۰۲۱

کیف پول سخت افزاری چیست ؟ همراه بامعرفی بهترین های ۲۰۲۱

0
کیف پول های سخت افزاری (Hardware Wallet) از ویژگی احراز هویت 2 عاملی (که به آن 2FA نیز می گویند) استفاده می کنند. این...
هش و نرخ هش

هش ریت (HashRate) یا نرخ هش چیست؟

0
اصطلاح هش و نرخ هش یکی از مفاهیم پایه در دنیای رمزارزها و بلاک چین است. در واقع این مفاهیم یکی از کلیدهای ورود...
همه چیز درباره پامپ و دامپ

همه چیز درباره پامپ و دامپ (Pump and Dump)

0
بازار جهانی رمزارزها با سرعت فزاینده ای در حال کسب محبوبیت و جذب مداوم سرمایه گذاران جدید است. در حالی که فرصت های قانونی...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

پربازدیدترین اخبار

پیش بینی قیمت رمزارز کونوس ایکس

ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX) یکی از ارزهای باثبات است که این روزها رفته رفته، توجه معامله گران را به خود جلب کرده است...

آشنایی با ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB)

بايننس کوين (Binance Coin) با نماد اختصاري BNB به عنوان ارز ديجيتال صرافي بايننس معرفي شد. بايننس کوين با هدف گسترش فعاليت هاي صرافي...

کیف پول دیجیتالی چیست

کیف پول دیجیتالی خصوصیات کیف پول فیزیکی که در دستان ما است را دارد اما با مقداری تفاوت. کیف پول دیجیتالی یا همان والت...

ارز دیجیتال ماری‌جوانا را بشناسید!

ارز دیجیتال شاهدانه (ماری جوانا)، بیت کانا، در حال تغییر فناوری بلاک چین خود و پیوستن به اکوسیستم Cosmos است. بلاک چین فعلی بیت...

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...