۰۹/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | شنبه

|

|
| ۰۹/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | شنبه

مقایسه بلاک چین اتریوم و NEO از لحاظ آمار

در حال حاضر چند پروژه مختلف در تلاش هستند که گوی رقابت در عرصه بلاک چین قراردادهای هوشمند را از اتریوم بربایند. اغلب اسم NEO را به عنوان یکی از اصلی‌ترین رقیب‌های اتریوم می‌شنویم. این پروژه «اتریوم چینی» هم نامیده می‌شود و داده‌های موجود نشان می‌دهد که اتریوم و NEO فاصله زیادی از هم دارند.

آینده NEO

فضای رمزارز زمانی تحت سلطه بیت‌کوین قرار داشت ولی اکنون در حال تبدیل شدن به صنعتی بسیار رقابتی است. تقریباً هر روز شاهد پروژه‌های جدیدی هستیم که با هدف تمرکززدایی وارد بازار می‌شوند. در حالی که اغلب آن‌ها تا حد زیادی ناشناخته باقی می‌مانند گاهی یکی از این پروژه‌ها آنقدر شتاب می‌گیرد که بتواند بزرگ‌ترین نام در حوزه کاربردهای بلاک چین (یعنی اتریوم) را به چالش دعوت کند.

یکی از این پروژه‌ها NEO است که «اتریوم چینی» هم نامیده شده است. این شرکت که قبلا Anthshares نامیده می‌شد و در سال ۲۰۱۴ وارد بازار چین شده بود، در سال ۲۰۱۷ ریبرندیگ انجام داد و نامش را به NEO تغییر داد. تنها یک سال پس از راه‌اندازی آن، بازار آینده درخشانی برای این شرکت چینی پیش‌بینی کرده بود و بسیاری می‌گفتند که این شرکت دارای پتانسیل تبدیل شدن به یکی از بهترین سکه‌ها در چند سال آینده است. NEO تا کنون توانسته خود را به جایگاه ۲۰ سکه برتر از لحاظ ارزش بازار برساند.

چارچوب این پلتفرم با چند زبان برنامه‌نویسی کار می‌کند و بر سهولت توسعه برای قراردادهای هوشمند تاکید دارد. این شرکت برای بهره‌برداری از استعدادهای محلی که توسط مایکروسافت و آمازون پرورش داده شده‌اند، در سال جاری دفتری در سیاتل آمریکا تاسیس کرد.

با این وجود، پروتکل NEO تفاوت زیادی با اتریوم دارد و مقایسه آنها می‌تواند کار سختی باشد. زیرا این پروتکل‌ها از مکانیزم‌های توافق متفاوتی نیز استفاده می‌کنند. ولی به هر حال در برخی موارد می‌توان مقایسه معنی‌داری انجام داد.

مقایسه داده‌های اتریوم و NEO

از دیدگاه نظری، در NEO امکان اجرای فورک وجود ندارد. gas این شبکه با از توکن کاملاً متفاوتی استفاده می‌کند با توکن NEO تفاوت دارد. حداکثر تعداد توکن‌های ممکن در NEO، ۱۰۰ میلیون است که بر اساس تورم محدود ۵۰ میلیون توکن برای توسعه‌دهندگان کنترل می‌شود ولی اتریوم هیچ حد بالایی برای تعداد توکن‌هایش ندارد.

پروژه NEO، ۲۰۳ کامیت دارد که توسط تنها ۳۲ مشارکت‌کننده اجرا شده‌اند ولی اتریوم روی گیت‌هاب خود بیش از ۱۰۰۰ کامیت توسط بیش از ۱۰۰ توسعه‌دهنده دارد. تحلیل‌های یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که اتریوم از لحاظ گستردگی و میزان فعالیت‌های توسعه نرم‌افزارش از همه پروژه‌های دیگر جلو است.

NEO بسیار متمرکز است زیرا تنها از چند گره استفاده می‌کند و چند موجودیت معدود، بیش از ۵۰ درصد توکن‌های روی پلتفرم را کنترل می‌کنند. با این وجود، دا هانگفی در مصاحبه‌ای با CryptoSlate گفته است که این سازمان می‌خواهد به تدریج به سمت توزیع‌شدگی حرکت کند و همزمان از ساختار کنونی خود برای جلو زدن از پروژه‌های بلاک چینی که کندتر هستند و بوروکراسی بیشتری دارند، استفاده کند.

در مقابل، اتریوم از دیدگاه متخصصان این حوزه یکی از پروژه‌هایی است که بیشترین توزیع‌شدگی را دارد و می‌توان آن را پس از بیت‌کوین در رتبه دوم قرار داد. اتریوم هزاران گره دارد و جامعه توسعه‌دهندگان آن نیز بسیار فعال هستند. سازمان غیرانتفاعی معتبری به نام بنیاد اتریوم از این پروژه حمایت می‌کند.

همچنین، تعداد کاربرهای اتریوم بسیار بیشتر است و همین امر همبستگی مستقیمی با مواردی مثل تعداد تراکنش‌های روزانه پلتفرم و دیگر معیارهای قابل اندازه‌گیری دارد. به گفته ConsenSys، شبکه اتریوم تا انتهای سال ۲۰۱۸، بیش از ۳۵۳ میلیون تراکنش را پردازش کرده بود ولی NEO تا آن زمان تنها ۲۲ میلیون تراکنش داشت.

اتریوم از لحاظ تعداد تراکنش‌های روزانه نیز برتری زیادی نسبت به NEO دارد. تعداد تراکنش‌های اتریوم در روز حدود ۶۶۴ هزار است که چیزی حدود ۶۷ برابر ۹۸۰۰ تراکنش روزانه NEO است. پایگاه کاربران NEO نیز بسیار کوچک‌تر است به طوری که تعداد کاربران این پروژه تنها ۲ درصد تعداد کاربران اتریوم است.

با این حال، NEO به خاطر استفاده از الگوریتم توافق تحمل خطای بیزانس تفویض شده (dBFT) از لحاظ نظری قابلیت هندل کردن تعداد تراکنش‌های بیشتری را دارد. این شبکه به خاطر داشتن گره‌های بسیار کمتر (مثل EOS و TRON) می‌تواند تراکنش‌های بسیار بیشتری را در ثانیه پردازش کند.  

مقایسه بلاک چین اتریوم و NEO
نمودار اتریوم
مقایسه بلاک چین اتریوم و NEO
تعداد تراکنش های اتریوم

تعداد تراکنش‌های اتریوم

وقتی در مورد رشد سال به سال صحبت کنیم، اتریوم و NEO هر دو ضررهای زیادی داشته‌اند. از ۲۰ آوریل ۲۰۱۸ تا به امروز، NEO بیش از ۸۵ درصد ارزش پولی خود را از دست داده است ولی ارزش اتریوم فقط ۷۰ درصد کاهش داشته است. وقتی به تعداد کوین‌های لازم برای خرید یک بیت‌کوین نگاه کنیم، اتریوم نیمی از ارزش خود را از دست داده است ولی ۷۵ درصد از ارزش NEO در برابر بیت‌کوین از بین رفته است.

مقایسه بلاک چین اتریوم و NEO از لحاظ آمار
ارزش بازار بیت‌کوین، اتریوم و NEO

ارزش بازار بیت‌کوین، اتریوم و NEO (بر اساس قیمت نسبی هر کدام)

این داده‌ها نشان می‌دهد که هرچند NEO با هدفی بلندپروازانه آغاز به کار کرده است، فاصله زیادی تا رسیدن به اتریوم دارد.

منبع : cryptoslate

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

افت قیمت بیت‌کوین و ارز های بازاری در مقابل ثبات رمزارز های کارآمد

قیمت بیت کوین امروز به همراه سایر ارز های دیجیتال با کاهشی جدی همراه شد و شاهد آن هستیم که سود هایی که بیت...

تحلیل بازار طلا؛ آیا فروش طلا در هفته آینده تسریع می شود؟

این هفته طلا با اخبار منفی زیادی روبه‌رو شد و روند ناامیدکننده قیمت نشان دهنده این بود که این فلز گران بها نسبت به...

خطرات زندگی غیرمتمرکز وب در جهان متمرکز

وب غیرمتمرکز خواه ناخواه نسبت به مشکلات رو به وخامت اینترنت آسیب پذیر است؛ اما خوشبختانه رفع آن از طریق بلاک چین ساده است. به...

رفع شکاف بین اپلیکیشن های غیرمتمرکز و مشاغل با فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین انقلابی در نحوه تعامل، معامله و اشتراک اطلاعات ما ایجاد می کند، و بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند که...

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

پربازدیدترین اخبار

SEC: مدیران ریپل بازار XRP را دستکاری می‌کنند

نسخه اصلاح شده دادخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) علیه ریپل انگشت خود را مستقیم به سمت مدیران اصلی نشانه رفته...

بیل گیتس: بیت کوین برای کره زمین مضر است

بنیانگذار و مدیر عامل مایکروسافت استدلال می کند که بیت کوین به دلیل مصرف بالای برق برای آب و هوا مضر است. به گزارش سکه...

دلیل رشد قیمت بایننس کوین (BNB) چیست؟

بایننس کوین، رمزارز بومی «بایننس اسمارت چین» طی روز های گذشته وارد یک افزایش قیمت رام نشدنی شده است. افزایش ۱۲۷ درصدی قیمت در...

رئیس پیشین SEC شکایت از ریپل را اشتباه دانست

رئیس پیشین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شکایت این نهاد از شرکت ریپل را «به شدت اشتباه» دانست و از همکاران خود...

پرداخت کارمزد ۳۶ هزار دلاری فقط برای یک تراکنش!

یک کاربر صرافی یونی سواپ (Uniswap) به خاطر یک اشتباه تایپی، مجبور به پرداخت کارمزدی معادل ۳۶ هزار دلار فقط برای یک تراکنش شد. به...