مشاهده نسخه اصلی
پنجشنبه,۶ آذر ۱۳۹۹ ۲۰:۵۵:۳۰

بانک های مرکزی در سراسر جهان به دنبال صدور ارز دیجیتال هستند

پس از اینکه فیسبوک برای صدور ارز دیجیتال لیبرا به مانع بزرگ مراجع قضایی کشورهای بزرگ صنعتی جهان برخورد، بانک های مرکزی بحث بر سر چگونگی صدور ارزهای دیجیتال را آغاز کردند. در حقیقت بانک ها نمی خواستند به این سادگی ها میدان اقتصاد را به رقبای خود واگذار کنند.

اخیراً بانک های بزرگ جهان مانند بانک ذخیره ارز ایالات متحده آمریکا، بانک پرداخت های بین المللی، بانک مرکزی اتحادیه اروپا، بانک مرکزی بریتانیا و بانک مرکزی ایتالیا هر یک به صورت مجزا طرح های جامع و فراگیری را در ارتباط با چگونگی صدور ارز دیجیتال آغاز کرده اند.

تکنولوژی بلاک چین به دلیل داشتن ماهیتی غیر متمرکز خارج از دایره اثر گذاری نهادهای دولتی قرار دارد

نگرش عمومی میان نهادهای بانکی به این صورت است که ارزهای دیجیتال به هیچ عنوان جایگزین پول های کاغذی نخواهند شد بلکه تکمیل کننده نهادهای سنتی بانکداری خواهند بود. البته باید در نظر داشته باشیم که نهادهای بانکی همواره به ماهیت ارزهای دیجیتال و رمزارزها با چشم شک و تردید نگریسته اند. تکنولوژی بلاک چین زیربنای صدور و توزیع ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهد و این فناوری نوظهور به دلیل داشتن ماهیتی غیر متمرکز، خارج از دایره اثر گذاری نهادهای دولتی قرار دارد. همین موضوع برای نهادهای قدرت بسیار حساسیت برانگیز است زیرا تکنولوژی بلاک چین می تواند چارچوب و نظم بنیادین هرم قدرت را دستخوش تغییرات زیادی کند.

بانک های بزرگ جهان در تلاش هستند با ایجاد شرایط منعطف و نهادینه سازی تکنولوژی بلاک چین، خود را با جریانات اصلی شبکه های مالی و اقتصادی جهان همراه کنند

بسیاری از بانک های مرکزی کماکان تصور می کنند ارزهای دیجیتال برای انجام فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرد. همین موضوع باعث شده است بسیاری از نهادهای بانکداری موضع سفت و سختی در قبال صدور ارزهای دیجیتال اتخاذ کنند. البته در طیف دیگر قضیه، بانک های بزرگ جهان در تلاش هستند با ایجاد شرایط منعطف و نهادینه سازی تکنولوژی بلاک چین، خود را با جریانات اصلی شبکه های مالی و اقتصادی جهان همراه کنند.

در چین بانک مرکزی این کشور قدم های حائز اهمیتی در راستای صدور ارز دیجیتال برداشته است. بانک مرکزی چین در طی دو سال اخیر و طی همکاری و هم افزایی با شرکت های خصوصی این کشور در تلاش بوده است تا زمینه را برای صدور ارز دیجیتال یوان آماده کند. در سوئد نیز بانک مرکزی این کشور با همکاری شرکت های بزرگ فناوری در تلاش است ارز دیجیتال خود را به زودی در مقیاس ملی صادر کند.

تکنولوژی بلاک چین می تواند بازدهی، جامعیّت، فراگیری، قدرت، شفافیت و پایداری شبکه های پرداخت مالی را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

باید به این نکته اشاره کنیم که بانک های مرکزی در سراسر جهان کماکان موضع قطعی و مشخصی در قبال صدور ارز دیجیتال اتخاذ نکرده اند بلکه آنها فقط با ارائه برخی طرح های پژوهشی و تحقیقاتی در صدد هستند امکان صدور ارزهای دیجیتال را در ابعاد کلان اقتصادی و مالی مورد ارزیابی قرار دهند.

در این میان هواداران صنعت امور مالی غیر متمرکز اعتقاد دارند ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می توانند جامعیت و فراگیری خدمات مالی را گسترده تر کنند. آنها استدلال می کنند که با صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، بسیاری از شهروندانی که دسترسی به هیچ گونه خدمات بانکداری ندارند می توانند وارد چرخه سرمایه شده و از مزایای گسترده ارزهای دیجیتال استفاده کنند. از طرف دیگر بانک های مرکزی و نهادهای قدرت، به ویژه مراکز دولتی اعتقاد دارند صدور ارزهای دیجیتال، بقای بانک های تجاری را با خطرات جدی مواجه می سازد.

فیسبوک پس از موضع گیری های سفت و سخت نهادهای قضایی، تصمیم گرفته است بجای صدور یک ارز دیجیتال جامع که توسط پول های کاغذی پشتیبانی می شود، چندین ارز دیجیتال را وارد چرخه صنعت امور مالی غیر متمرکز کند. قرار است ارزهای دیجیتال شرکت فیسبوک توسط منابع ارزی قدرتمند جهان پشتیبانی شوند.

منبع: کوین تلگراف.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

نرخ ارز دیجیتال

USD
btcBitcoin (BTC)
$ ۱۷,۰۳۴.۸۸
ltcLitecoin (LTC)
$ ۷۱.۰۲
ccaCounos Coin (CCA)
$ ۳.۱۴
ccxxCounos X (CCXX)
$ ۷۷.۲۸
usdtTether (USDT)
$ ۱.۰۰
ethEthereum (ETH)
$ ۵۱۳.۷۵

پربازدیدترین اخبار

شرکت در مسابقه ۵۵۰۰ دلاری، با نصب کیف پول کونوس

با استفاده از کیف پول کاغذی کونوس، می‌توانید در قرعه‌کشی ۱۰۰۰ سکه CCA معادل بیش از ۵۵۰۰ دلار شرکت کنید و شانس خودتان را...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

یوان دیجیتال چین در یکی دیگر از شهرهای این کشور تست می‌شود

شهر «سوژو» از ماه آینده آزمایش گسترده ارز دیجیتال ملی چین یعنی یوان دیجیتال را آغاز می‌کند. به گزارش سکه نیوز به نقل از دِبلاک،...

قیمت ارز و سکه در صرافی ملی امروز ۶ آذر ۹۹ + نرخ ارزهای دیجیتال

قیمت ارز در صرافی ملی امروز با کاهش ۲۲۰ تومانی نرخ دلار و کاهش ۷۰ تومانی نرخ یورو همراه شد به گزارش سکه نیوز، قیمت...

تشخیص دوره های متفاوت بازار | آموزش تریدینگ TRADING فصل ۷

مهارت تشخیص دوره های مختلف بازار شاید یکی از اساسی ترین و در عین حال یکی از مهترین مهارت ها در بازار باشد. به طور کلی بازار دارای دو دوره می باشد: