سه‌شنبه 16 خرداد 1402

به کارگیری بلاک چین در بانک‌های ایتالیا با هدف افزایش سرعت و شفافیت

انجمن بانکداری ایتالیا (ABI) بیش از یک سال است که پروژه‌ای تحقیقاتی به نام Spunta را راه‌اندازی کرده است. این پروژه از فناوری بلاک چین برای ایجاد ارتباط بین‌بانکی استفاده خواهد کرد و در حال حاضر 18 بانک بزرگ ایتالیا به آن متصل هستند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی Finextra، بانک‌های ایتالیا از ابتدای مارس 2020، برای افزایش سرعت و شفافیت فرآیند تسویه حساب، از فناوری بلاک چین استفاده خواهند کرد.

انجمن بانکداری ایتالیا (ABI) اعلام کرده که بانک‌های این کشور به زودی فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) را در فرآیندهای خود ادغام خواهند کرد تا سرعت روال تسویه حساب بیشتر شود. همچنین، انتظار می‌رود که به کار گیری بلاک چین در بانک‌های ایتالیا باعث افزایش شفافیت تراکنش‌های بین‌بانکی شود.

این اقدام، بخشی از طرحی به نام Spunta Project است که واحد پژوهشی ABI راه‌اندازی کرده است. ABI در ماه فوریه شروع به آزمایش روی این پروژه کرد. در حال حاضر، 18 بانک ایتالیا که 78 درصد از بازار بانکی این کشور را در اختیار دارند، عضو پروژه Spunta هستند.

سیستم بین‌بانکی ABI که از بلاک چین استفاده می‌کند، اکتبر سال گذشته توانست اولین تست‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد. در آن زمان، 14 بانک در این تست‌ها شرکت داشتند. انتظار می‌رفت که استفاده از بلاک چین در برخی جنبه‌های پیچیده بانکداری مثل به اشتراک گذاشتن داده‌ها بین چند بانک، کمک کند.

مجلس نمایندگان ایتالیا در فوریه امسال لایحه‌ای را تصویب کرد که تعریف جامعی برای فناوری‌های بلاک چین و دفتر کل توزیع شده ارائه می‌دهد و مشخص می‌کند قراردادهای هوشمند باید از چه معیارهایی تبعیت کنند تا از لحاظ قانونی قابل پیگیری باشند.

در اخبار بلاک چین خواندیم که در ماه می، مدیر عامل بانک مدیچی (Medici Bank) اعلام کرد که نسبت به پیشرفت‌های فناوری بلاک چین مشتاق است و می‌خواهد شرکتی جدید را در این زمینه ایجاد کند که روی تجربه کاربری و ایجاد فرصت‌های جدید در بازارهای مالی جهانی تمرکز خواهد داشت.

پ.ن: بلاک چین در بانک‌های ایتالیا مسیر خود را ادامه خواهد داد.

منبع : cointelegraph

بیشتر بخوانید

لایت نود (Lightning node) چیست؟ انواع نود در شبکه بلاکچین

بیایید با توضیح اینکه گره در شبکه بلاکچین چیست بحث را شروع کنیم. به طور کلی، هر شرکت کننده در شبکه بلاکچین و رمزارزها...

مجوز استفاده بخش خصوصی از بلاک چین در امارات

کشور امارات به فعالان بخش خصوصی اجازه استفاده از بلاک چین را می دهد. از این رو اخیراً شورای جهانی بلاک چین در این...

دیفای عصر طلایی جدیدی را در صنعت فیلم رقم می‌زند؟

فرصت هایی وجود دارد که می توان برای ادغام دیفای در صنعت فیلم از آن ها استفاده کرد تا روند سرمایه گذاری آسان و...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

امکان فروش NFT در پلتفرم بزرگ تجارت الکترونیکی

شرکت بزرگ تجارت الکترونیکی که 187 میلیون خریدار در پلتفرم خود دارد، اکنون اجازه فروش توکن های غیرقابل تعویض (NFT) را می دهد. این...

مطالب داغ هفته