۲۸/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | یکشنبه

|

|
| ۲۸/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | یکشنبه

ایا کره شمالی از رمزارزها برای برنامه‌های تسلیحاتی خود بهره می‌برد؟

آیا کره شمالی از رمزارزها برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی استفاده می‌کند؟ برخی نشریات و پایگاه‌های خبری انگلیسی در چند وقت اخیر، چنین ادعاهایی را مطرح کرده و معتقدند که کره شمالی در حال به کارگیری رمزارزها برای تهیه سرمایه پروژه‌های تسلیحاتی خود است. در سال‌های اخیر، این کشور تحت تحریم‌های شدیدی قرار داشته که نتیجه فعالیت‌های هسته‌ای و تسلیحاتی‌اش بوده و جوامع بین‌المللی را به سختی علیه خود شورانده است. اما چنین اخباری تا چه حد به واقعیت نزدیک است؟

کره شمالی از رمزارزها چه می‌خواهد؟

شاید به عنوان یک مخاطب اخبار سیاسی و بین‌المللی، این سؤال در ذهن‌تان ایجاد شده باشد که با وجود تحریم‌های سنگینی که کشور کره شمالی را در یک سمت و دنیا را در سمت دیگر قرار داده است، امکان تأمین سرمایه برای تهیه و تولید سلاح و پیش‌برد برنامه‌های هسته‌ای چگونه به وجود می‌آید.

این پرسش از آن پرسش‌های بنیادین و مهمی است که به طور دقیق نمی‌توان پاسخی به آن داد. بازی‌های سیاسی و پیچیدگی‌های مناسبات بین‌المللی، آن‌قدر گسترده است که در نظر گرفتن هر نظریه‌ قطعی در این‌باره می‌تواند راهی به جاده انحرافی ساده‌انگاری باشد. اما با توجه به آنچه می‌بینیم، توجه به رمزارزها به عنوان بستر و ابزاری در جهت تأمین مالی ورای قواعد بین‌المللی می‌تواند تشکیل یک فرضیه یا احتمال را ارائه کند.

استفاده از رمزارزها برای کره شمالی واقعا میسر است؟

بسیاری از بسترهایی که در آنها معاملات رمزارزی صورت می‌گیرد، همکاری با کاربران اهل کره شمالی را ممنوع اعلام کرده‌اند. در سال ۲۰۱۷، اخباری مبنی بر حملات هکری کره‌ای به برخی بازارهای رمزارزی مطرح شد. طی این جریانات، حدود هفت میلیون دلار رمزارز به سرقت رفته است. به نظر می‌رسد، نبود ساز و کارهای قانونی در دنیای رمزارزها می‌تواند به نقطه ضعف بسیار بزرگی برای آن بدل شود.

سوءاستفاده برخی ملت‌ها از چنین شرایطی می‌تواند خطری بزرگ برای دنیا باشد. اما این داستان زاویه دیگری هم دارد. بسیاری از کشورهایی که تحت تحریم‌های غیرواقع‌گرایانه و نادرست قرار دارند هم می‌توانند از بازار رمزارزها استفاده کنند. در اینجا، تصمیم بر واکاوی موضوع تحریم‌های بین‌المللی نداریم. اما آنچه لازم است، گوشزد شود، وجود ظرفیت رمزارزها برای فعالیت کشورها و دولت‌ها ورای مرزها و محدودیت‌ها است.

کلاف درهم پیچیده رمزارزها روزی باز خواهد شد؟

رمزارزها در مدت کوتاهی که پا به این دنیا گذاشته‌اند، داستان‌ها و حواشی زیادی را به وجود آورده‌اند. از یک سو، ظرفیت‌های این فناوری‌های تازه به شدت زیاد و مفید است و از سوی دیگر، امکان جرم‌خیزی و وقوع رویدادهای ناخوشایند در آن هم بسیار زیاد است. می‌توان، رمزارزها را به اسبی تیزرو و چابک تشبیه کرد که اگر عنان آن در دستان سوارکاری قابل گرفته نشود، زیر گام‌های خود، بسیاری از چیزها را تباه خواهد کرد.

در صورتی‌که از رمزارزها در قالب‌هایی قابل پیگیری برای ممانعت از فعالیت‌های مجرمان و تروریست‌ها به کار گرفته شوند، با جریان و بستر به شدت آزادی از ارتباطات و تراکنش‌ها رو به رو خواهیم شد که زندگی را برای عموم مردم دنیا با ظرفیت‌های به شدت تازه‌ای مواجه می‌سازد.

منبع : cintjournal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران چگونه رقم خورد؟

شاید به جرات بتوان بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران را ماجرایی شرکت کنتورسازی با نماد آکنتور دانست. به گزارش سکه نیوز، شرکت کنتورسازی ایران در...

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید