26/ 01/ 1400 | پنج‌شنبه

|

|
| 26/ 01/ 1400 | پنج‌شنبه

آشنایی با ارز دیجیتال دش (DASH)

دش یک بلاک چین منبع باز و ارز دیجیتال است که بر ارائه یک شبکه پرداخت جهانی سریع، ارزان و غیرمتمرکز تمرکز دارد. در این مطلب بر اساس اطلاعات وبسایت مرجع ارز های دیجیتال Coinmarketcap.com شما را با ارز دیجیتال دش آشنا می کنیم.

طبق وایت پیپر این پروژه، دش با ایجاد حریم خصوصی قوی تر و معاملات سریعتر به دنبال بهبود بیت کوین است.

DASH، که نام آن از digital cash ناشی می شود، در ژانویه 2014 به عنوان یک فورک لایت کوین (LTC) راه اندازی شد. از زمان شروع به کار، دش شامل ویژگی هایی مانند یک شبکه دو لایه با نود های تشویقی، از جمله مسترنود ها و حاکمیت پروژه غیرمتمرکز بوده است که امکان پرداخت فوری تسویه حساب را فراهم می کند. قابلیت InstantSend باعث انجام فوری پرداخت ها می شود. ChainLocks باعث می شود بلاک چین دش تغییرناپذیر شود. و PrivateSend که حریم خصوصی اختیاری دیگری را برای تراکنش ها ارائه می دهد.

بنیانگذاران دش چه کسانی هستند؟

دش توسط توسعه دهندگان نرم افزار «ایوان دافیلد» و «کایل هگن» تاسیس شد. این پروژه در ابتدا «ایکس کوین» نام داشت که دو هفته بعد نام آن را به «دارک کوین» تغییر دادند تا اینکه در مارس 2015 مجدداً به دش تغییر نام داد.

قبل از راه اندازی دش، دافیلد یک توسعه دهنده نرم افزار با تجربه در امور مالی بود، از زمان کار در گروه Hawk، او چندین الگوریتم یادگیری ماشین و موتور های جستجو را توسعه داده است. او اولین بار در سال 2012 از دش به عنوان راهی برای افزودن ناشناسی بیشتر به بیت کوین تصور کرد، از این رو، در ابتدا آن را دارک کوین می نامیدند.

دافیلد ادعا کرده است که او این پروژه را به عنوان یک سرگرمی شروع کرده و فقط در یک آخر هفته کدگذاری کرده است.

دافیلد به عنوان مدیر عامل شرکت «دش کر گروپ» که از توسعه مداوم، ادغام ها و سایر فعالیت های دش پشتیبانی می کند تا دسامبر 2017 خدمت کرد تا زمانی که برای تمرکز بر سایر اقدامات استراتژیک از سمت خود کناره گیری کرد.

هگن نویسنده وایت پیپر اصلی دارک کوین در کنار دافیلد است. با این حال، او پروژه را در اوایل دسامبر 2014 ترک کرد.

 

چه چیزی دش را منحصر به فرد می کند؟

بر اساس وب سایت آن، هدف دش، کاربرپسندترین و مقیاس پذیرترین ارز دیجیتال در جهان برای پرداخت ها است.

برای دستیابی به این مهم، پروژه به شبکه ای از مسترنود ها متکی است، که سرورهایی هستند که توسط تضمین های موجود در دش پشتیبانی می شوند و برای ارائه خدمات پیشرفته به طور ایمن و حاکمیت بر سیستم پیشنهادی دش طراحی شده اند. در ازای دریافت بخشی از پاداش های بلوک، مسترنود ها لایه دوم خدمات را به شبکه ارائه می دهند.

آنها عملکردهایی مانند InstantSend ، PrivateSend و ChainLocks را تسهیل می کنند.

دش برای هر یک از کاربران و موسسات از جمله بازرگانان، خدمات مالی، تریدر ها و افرادی که نیاز به ارسال حواله های بین المللی دارند به بازار عرضه می شود. در اکتبر سال 2020، گروه دش کر گزارش داد که اهداف استراتژیک آنها با ساخت اکوسیستم و برند، و همچنین اطمینان از رضایت کاربران و توسعه فناوری در پشت این شبکه، به جلو حرکت می کند.

سیستم حاکمیتی دش یا خزانه، 10 درصد از پاداش های بلوکی را برای توسعه پروژه به صورت رقابتی و غیرمتمرکز توزیع می کند. این امر باعث به وجود آمدن بسیاری از سازمان ها از جمله «گروه دش کر» شده است. به علاوه، «بنیاد دش» که به گسترش پذیرش دش، دریافت کمک و تبلیغ عضویت سازمانی یا انفرادی می پردازد.

چند سکه دش (DASH) در گردش وجود دارد؟

حداکثر تعداد توکن های دش قابل عرضه 18،921،005 است. با این حال، این رقم در نهایت به چگونگی تصمیم گیری حاکمیت برای تخصیص 10 درصد پاداش بلوکی اختصاص یافته به اهداف مربوط به بودجه بستگی دارد. اگر هیچ یک از اینها اختصاص داده نشود، فقط 17،742،696 DASH منتشر می شود. توکن های دش جدید از طریق یک الگوریتم استخراج اثبات کار ایجاد می شوند که در آن، نرخ انتشار توکن در هر 210240 بلوک یا تقریباً هر 383 روز، یک چهاردهم یا تقریباً 7 درصد کاهش می یابد.

تقریباً 45 درصد از دش های جدید به ماینرها، 45 درصد به مسترنود ها و 10 درصد برای تأمین بودجه پیشنهادهای آینده تعلق می گیرد. در آگوست سال 2020، پیشنهادی تصویب شد که پس از اعمال، نسبت سکه های اعطا شده به ماینرها و مسترنودها ها از 50/50 به 40/60 تغییر می کند.

در 48 ساعت اول راه اندازی دش، تقریباً 2 میلیون سکه استخراج شد که به میزان قابل توجهی بیش حد انتظار برنامه ریزی شده بود. دش در اصل از لایت کوین فورک شده بود، که به دلیل اشکال در الگوریتم تنظیم دشواری، در هنگام راه اندازی دچار مشکلی مشابه شده بود. گرچه کاملاً مستند است که دش این اشکال را از لایت کوین به ارث برده است، با این وجود، گمانه زنی هایی گسترده در مورد اینکه آیا این استخراج سریع عمداً به سود ماینرهای اولیه بوده است، وجود دارد.

امنیت دش چگونه است؟

دش برای اطمینان از امنیت تراکنش های خود از یک شبکه دو لایه استفاده می کند. ردیف اول شامل نود هایی است که تحت یک پروتکل اجماع اثبات کار عملیات استخراج را انجام می دهند، به این معنی که آنها برای حل مسائل رمزنگاری پیچیده با یکدیگر رقابت می کنند و حداقل 51 درصد از نود ها باید معامله ای را تأیید کنند تا به بلاک چین اضافه شود.

الگوریتم اثبات کار استفاده شده توسط دش X11 نامیده می شود، یک الگوریتم هش سفارشی توسعه یافته توسط دافیلد، بنیانگذار د ، که از توالی 11 الگوریتم هشینگ استفاده می کند. طبق اسناد دش، X11 یکی از امن ترین و پیچیده ترین هش های رمزنگاری است که توسط ارزهای دیجیتال مدرن استفاده می شود.

ردیف دوم متشکل از مسترنود ها است که تحت یک الگوریتم اجماعی اثبات خدمات کار می کنند و در آن مسترنود ها بر اساس سابقه ارائه خدمات خوب در شبکه رتبه بندی می شوند. مسترنود ها بر شبکه نظارت دارند و این قدرت را دارند که در صورت تشخیص بلوک های جدید را رد کنند. آنها همچنین ویژگی ChainLocks را فعال می کنند، که باعث افزایش امنیت می شود زیرا هر 12 ساعت یک گروه چرخان از مسترنود ها تمام بلوک های جدید اضافه شده به زنجیره بلوک را مشاهده و تأیید می کنند. توسعه دهندگان دش اظهار داشتند که این از شبکه در برابر حملات 51 درصدی محافظت می کند.

از کجا می توانید دش بخرید؟

به عنوان یکی از محبوب ترین آلت کوین ها، دش را می توان در اکثر صرافی های ارز دیجیتال از جمله بایننس، کوین بیس پرو، هوبی گلوبال، کراکن و اکی اکس خریداری کرد. این ارز در مقابل ارزهای فیات، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتر و استیبل کوین ها قابل معامله است.

کد خبر: 1400010507MGMCMF

مطالب مرتبط:

لاو کوین (Lovecoin) چیست؟

توکن شیبا اینو (Shiba Inu) چیست؟

آشنایی با ارز دیجیتال سوشی سواپ (SUSHI)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

آشنایی با ارز دیجیتال بیت کوین کش (BCH)

آشنایی با ارز دیجیتال بیت کوین کش (BCH)

0
بیت کوین کش براساس کد اصلی بیت کوین ایجاد شده است، چندین تغییر فنی در شبکه بیت کوین کش به منظور رفع مشکلات موجود...
آشنایی با ارز دیجیتال سیا کوین (SC)

آشنایی با ارز دیجیتال سیا کوین (SC)

0
سیاکوین (SC) توکن کاربردی بومی سیا است، یک پلتفرم ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز و توزیع شده مبتنی بر بلاک چین. در این مطلب بر...
آشنایی با ارز دیجیتال بیت کوین گلد (BTG)

آشنایی با ارز دیجیتال بیت کوین گلد (BTG)

0
بیت کوین گلد (BTG) یک فورک از بیت کوین است که در 24 اکتبر 2017 در بلوک 419406 رخ داد. بیت کوین گلد الگوریتم...
آشنایی با ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT)

آشنایی با ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT)

0
آنتولوژی یک بلاک چین منبع باز با کارایی بالا و متخصص در هویت و داده های دیجیتال است. زیرساخت های منحصر به فرد آنتولوژی...
آشنایی با ارز دیجیتال کوانتوم (QTUM)

آشنایی با ارز دیجیتال کوانتوم (QTUM)

0
کوانتوم یک پلتفرم بلاک چین منبع باز قرارداد هوشمند اثبات سهام (PoS) و پروتکل انتقال ارزش است، و هدف آن جمع کردن نقاط قوت...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

پربازدیدترین اخبار

NFT نقاشی سوزانده شده «بنکسی» 400 هزار دلار به فروش رسید

نسخه توکنایز شده نقاشی سوزانده شده «بنکس»ی (نام مستعار هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش بریتانیایی است) در بازار NFT اپن...

اتریوم (Ethereum) چیست و چگونه کار می کند؟

اتریوم به‌عنوان یکی از رمزارزهای باارزش در دنیای امروز توانسته بخش قابل توجهی از بازار رمزارزها را به خود اختصاص دهد. آشنایی با اتریوم و نحوه کار کردن آن به شما به‌عنوان یک فعال اقتصادی کمک می‌کند تا استفاده بهتر و بهینه‌تری از این رمزارز داشته باشید.

آموزش رمزارز در دبیرستان های یک ایالت آمریکایی

دانش آموزان دبیرستان در جورجیا پس از تصویب برنامه جدید سواد مالی توسط مجلس نمایندگان جورجیا، در مورد رمزارز آموزش داده می شوند.به گزارش...

آشنایی با ارز دیجیتال ترتل کوین Trtl (Turtlecoin)

Turtlecoin در معنای لغوی به معنی سکه لاکپشت است که coin به معنی سکه و Turtle به معنی لاکپشت است.Turtlecoin یک ارز رمزنگاری شده...