15/ 05/ 2021 | شنبه

|

|
| 15/ 05/ 2021 | شنبه

آشنایی با ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX)

زیرو ایکس یک پروتکل زیرساختی است که به کاربران اجازه می دهد به راحتی و بدون نیاز به واسطه های متمرکز مانند صرافی های سنتی ارزهای دیجیتال، ارزهای ERC20 و سایر دارایی های موجود در بلاک چین اتریوم را معامله کنند.

زیرو ایکس کارکرد صرافی غیرمتمرکز را با استفاده از مجموعه ای از قراردادهای هوشمند منبع باز و قابل کنترل عمومی که با هم همکاری می کنند به دست می آورد.

این پروتکل توسط یک توکن کاربردی ERC20 پشتیبانی می شود که به ZRX معروف است. نودهایی که (همچنین به عنوان رله ها شناخته می شوند) میزبان یک دفتر سفارش خارج از زنجیره هستند و اپلیکیشن هایی برای کاربران ارائه می دهند که این اطلاعات را نشان می دهند، به کاربران امکان می دهند تراکنش های ZRX را انجام دهند، پر کنند یا لغو کنند. ZRX همچنین می تواند برای مشارکت در حاکمیت پلتفرم مورد استفاده قرار گیرد، و به دارندگان کمک می کند تا تغییرات در پروتکل را پیشنهاد کنند و در رای گیری شرکت کنند.

در سال 2019 ، زیرو ایکس با اضافه کردن قابلیت های بیشتر، تعمیرات اساسی ZRX را اعلام کرد و به دارندگان ZRX اجازه داد سهام خود را به یک بازار گردان واگذار کنند تا ضمن حفظ حق رأی دادن، پاداش کسب کند.

چه کسانی بنیانگذار زیرو ایکس هستند؟

زیرو ایکس در سال 2016 توسط ویل وارن و امیر بنده علی تاسیس شد. وارن به عنوان مدیر عامل زیرو ایکس و بنده علی به عنوان مدیر ارشد فناوری خدمت می کنند.

این پلتفرم پس از عرضه اولیه موفقیت آمیز سکه (ICO) در سال 2017 راه اندازی شد و طی آن در مجموع 24 میلیون دلار سرمایه جمع کرد، با حمایت شرکت های سرمایه گذاری برجسته از جمله Polychain Capital ، Pantera Capital و FBG Capital.

قبل از ICO ، وارن در چندین نقش تحقیقاتی کار می کرد و به عنوان مشاور فنی بیسیک اتنشن (BAT) مشغول بود. از طرف دیگر، بنده علی فارغ التحصیل لیسانس امور مالی از دانشگاه ایلینوی است و پیش از تأسیس زیرو ایکس، چندین شغل معاملاتی داشت.

اکنون این تیم از بیش از 30 نفر تشکیل شده است، از جمله مهندسان، محققان و طراحانی که برای به روزرسانی پلتفرم و کارکرد روان آن تلاش می کنند.

چه چیزی زیرو ایکس را منحصر به فرد می کند؟

برخلاف بسیاری دیگر از پروتکل های تبادل غیرمتمرکز اتریوم، زیرو ایکس از توکن های قابل تعویض (ERC20) و غیر قابل تعویض (ERC-723) پشتیبانی می کند. این بدان معناست که می توان از آن برای انجام معاملات بدون نیاز به مجوز دامنه وسیعی از دارایی ها استفاده کرد و به دارندگان راهی برای خرید، فروش و مبادله دارایی های بسیار گوناگون اتریوم از طریق بیش از ده اپلیکیشن مختلف را می دهد.

پروتکل زیرو ایکس را می توان در طیف گسترده ای از موارد، از جمله بازارهای مشابه eBay برای کالاها و خدمات دیجیتال، میزهای معاملاتی فرابورس، قابلیت تبادل برای پروتکل های دیفای، و صرافی های غیرمتمرکز قدیمی استفاده کرد.

اگرچه از زیرو ایکس می توان برای ساخت محصولات مبادله ای بسیار انعطاف پذیر استفاده کرد، اما همچنین می توان در محصولاتی که تبادل دارایی از ویژگی های ثانویه محسوب می شود مانند خریدهای درون بازی و پلتفرم های مدیریت پرتفوی نیز تعبیه کرد.

در پروتکل زیرو ایکس، دریافت کنندگان نقدینگی کارمزدی را به صورت توکن های ZRX پرداخت می کنند. این هزینه برای ایجاد انگیزه در جهت ایجاد نقدینگی توسط بازار گردان استفاده می شود. کاربران همچنین باید کارمزد پروتکل را به صورت اتر (ETH) بپردازند، که برای پرداخت گس مورد استفاده در هر تراکنش که انجام می دهند، استفاده می شود. به عنوان یک پروتکل منبع باز، زیرو ایکس هیچ سهمی از این درآمد دریافت نمی کند و در عوض توسط توکن های ZRX که به عنوان مشوق های تیمی و توسعه دهنده قفل شده اند همراه با سرمایه اولیه ICO پشتیبانی می شود.

چند سکه زیرو ایکس (ZRX) در گردش وجود دارد؟

مانند بسیاری از دارایی های دیجیتال، توکن ZRX حداکثر عرضه ثابت دارد که هرگز بیش از آن نخواهد بود. این مقدار 1 میلیارد ZRX تعیین شده است. در حال حاضر، حدود سه چهارم این عرضه حداکثری در حال گردش است، و فقط بخش کوچکی از این مقدار برای پاداش سهم گذاری قفل شده است.

برخلاف بسیاری از پروتکل ها، زیرو ایکس هرگز به طور عمومی میزان نرخ عرضه برای توکن های جدید ZRX را اعلام نکرده است، و پیش بینی اینکه چه زمانی عرضه به حداکثر خود می رسد دشوار است.

بر اساس اولین ورودی وبلاگ توسط مدیر عامل زیرو ایکس ویل وارن، نیمی از کل توکن های ZRX در عرضه اولیه سکه 2017 به سرمایه گذاران فروخته شد، در حالی که 15 درصد هر یک برای سازمان توسعه مرکزی زیرو ایکس و صندوق توسعه خارجی پروژه اختصاص دارد، و 10 درصد برای تیم بنیانگذار با یک برنامه چهار ساله واگذاری اختصاص داده شده است، و 10 درصد باقیمانده برای حامیان و مشاوران اولیه باقی مانده است.

امنیت شبکه زیرو ایکس چگونه است؟

زیرو ایکس بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. در نتیجه، با تلاش مشترک شبکه عظیم استخراج اتریوم و شبکه نود، در برابر حملات محافظت می شود.

در مورد قراردادهای هوشمند اساسی، نسخه 3 پروتکل توسط چندین شرکت شخص ثالث مورد بررسی قرار گرفته است که هیچ مسئله اساسی یافت نشد.

با این حال، یک آسیب پذیری در قرارداد هوشمند نسخه 2 پیدا شد، که بعدا توسط تیم اصلی زیرو ایکس اصلاح شد. این آسیب پذیری توسط یک محقق مستقل تشخیص داده شد و مورد رخنه قرار نگرفت. زیرو ایکس برای کمک به شناسایی هر گونه مشکل قبل از اینکه مورد سو استفاده قرار بگیرند، یک برنامه باگ باونتی بزرگ را ادامه می دهد.

زیرو ایکس (ZRX) را از کجا می توانید خریداری کنید؟

ZRX در حال حاضر برای معامله در بیش از 200 پلتفرم صرافی مختلف در دسترس است، اما محبوب ترین آنها شامل کوین بیس پرو، بایننس، و بیت مکس هستند. در حال حاضر می توان آن را با ارزهای دیجیتال دیگری از جمله بیت کوین، تتر و اتریوم و همچنین چندین ارز فیات از جمله دلار آمریکا، یورو، و وون کره جنوبی معامله کرد.

کد خبر: 1400013109MGMCMH

مطالب مرتبط:

آشنایی با ارز دیجیتال درِپ (DREP)

آشنایی با ارز دیجیتال پولیگان (MATIC)

آشنایی با ارز دیجیتال نییر پروتکل (NEAR)

آشنایی با ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (BSV)

آشنایی با ارز دیجیتال توکن بیسیک اتنشن (BAT)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

آشنایی با ارز دیجیتال آرپا چین (ARPA)

آشنایی با ارز دیجیتال آرپا چین (ARPA)

0
آرپا یک راهکار لایه 2 مبتنی بر بلاک چین برای محاسبات حفظ حریم خصوصی است که توسط محاسبات چند طرفه (MPC) فعال می شود....
آشنایی با ارز دیجیتال سلف کی (KEY)

آشنایی با ارز دیجیتال سلف کی (KEY)

0
سلف کی یک پلتفرم هویت مبتنی بر بلاک چین است. این فناوری برای افراد، شرکتها، صرافی ها، استارتاپ های فین تک و بانکها، به...
آشنایی با ارز دیجیتال بریج اوراکل (BRG)

آشنایی با ارز دیجیتال بریج اوراکل (BRG)

0
سیستم بریج اوراکل ادعا می کند که اولین فناوری اوراکل عمومی اختصاصی در شبکه ترون است. این پروژه در کوالالامپور مالزی مستقر است.عرضه در...
آشنایی با ارز دیجیتال کوین اکس توکن (CET)

آشنایی با ارز دیجیتال کوین اکس توکن (CET)

0
کوین اکس توکن (CET) که در ژانویه 2018 منتشر شد، دارایی بومی کوین اکس چین است. کوین اکس چین یک زنجیره عمومی است که...
آشنایی با ارز دیجیتال سوایپ (SXP)

آشنایی با ارز دیجیتال سوایپ (SXP)

0
سوایپ پلتفرمی است که به دنبال ایجاد پلی بین ارز های فیات و دنیای رمزارز ها از طریق سه محصول اصلی خود است: کیف...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

پربازدیدترین اخبار

روش های جدید استخراج رمزارز در کشور

عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید برای کاهش فشار بر شبکه برق در فرایند استخراج ارز دیجیتال می‌توان به روش‌های دیگری نیز فکر کرد.به گزارش...

آشنایی با ارز دیجیتال اوما (UMA)

در این مطلب بر اساس اطلاعات وبسایت مرجع ارز های دیجیتال Coinmarketcap.com به معرفی ارز دیجیتال اوما می پردازیم. UMA یا Universal Market Access...

طومار جدید هواداران XRP خطاب به نامزد ریاست SEC

مدافعان XRP با ایجاد یک طومار خطاب به گری گنسلر، نامزد ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از او خواستند در صورت...

آیا پنهان‌کاری اطلاعات اقتصادی کشور قانونی است؟

بانک مرکزی علت عدم انتشار برخی آمار و اطلاعات اقتصادی از سوی این نهاد را نهی قانون اعلام کرده‌است.به گزارش تسنیم، روابط عمومی بانک...

کلاهبرداری در بازار شیشه‌ای ممکن است؟

شفاف سازی مهم ترین مزیت و هدف نهایی بازار سرمایه است اما اين بازار هم مثل هر بازار دیگری سودجویان خود را دارد و...