۱۳/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

|

|
| ۱۳/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

امور مالی خصوصی کاتالیزور تداوم رشد رمزارزها

تحولات اخیر در بازار ارزهای دیجیتال باعث رشد امور مالی خصوصی در این بازار شده که می تواند نقش کاتالیزور در ادامه فرایند گسترش این بازار را ایفا کند.

به گزارش سکه نیوز به نقل از کوین تلگراف، از زمانی که رمزارزها به عنوان ابزاری مبهم برای سرمایه گذاری آزمایشی پرخطر در صنعت رمزنگاری شناخته می شد، سال ها گذشته و در سال ۲۰۲۰ این صنعت گام هایی بزرگ برای پیوستن به جریان اصلی برداشت.

به طوری که دولت ها، سازمان های چندملیتی و شرکت ها به صورت چشمگیری به این بازار که خود آن را «فضای دارایی دیجیتال» می نامند، وارد شدند.

رمزنگاری و ویژگی اصلی آن، یعنی حریم خصوصی، دیگر نقش مهمی را که در جذابیت بازار رمزارزها ایفا می کردند، ندارند و جای خود را به نقدینگی بالا، کشت سود و مدل های اقتصادی بی سابقه داده است.

دیفای سرنوشت ساز است

در سال ۲۰۲۱ روند بازار صعودی تر شده و چتر دیفای به شکلی قانع کننده بر چشم انداز رمزارزها گسترده شده و سرمایه گذاران و مشتاقان بیشتری را جذب خود کرده است. آن ها سود دو رقمی و تجربه کاربری یکپارچه دیفای را از منافع ظریف و سیستمیک صرافی هایی با محوریت حریم خصوصی جذاب تر می دانند.

اما نمی توان کاربران را مقصر دانست به این خاطر که منافع دیفای در تضاد با حق امتیاز حریم خصوصی شخصی است؛ اولی همواره به قیمت دومی رشد می کند.

عاملی که مردم را از منافع حریم خصوصی باز می دارد، دیگر ناآگاهی نیست، بلکه حجم فزاینده کاغذبازهایی است که یک فرد برای به دست آوردن آن مجبور است انجام دهد.

برای اینکه حریم خصوصی به خصوصیتی ذاتی در نظام های تبادل آینده ما تبدیل شود، باید آن را از محتوای انحصاری دوطرفه آن خالی کرد.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست ؟ تفاوت ارز دیجیتال با رمز ارز و ارز مجازی

امور مالی خصوصی در راه است

به این ترتیب، این ضرورت باعث سربرآوردن جدیدترین بخش فناوری بلاک چین شده است. این بخش که با نام «پرایفای» (PriFi) به معنای امولی مالی خصوصی در حال ظهور است، به دنبال بازگرداندن حریم خصوصی به بلاک چین، یا به عبارتی به اکوسیستم اتریوم و پولکادات، است تا حریم خصوصی را در شبکه نرم افزارهای در حال رشد دیفای ادغام کند.

راهکارهای حریم خصوصی تاکنون در بلاک چین های خوداتکا با محوریت حریم خصوصی بود که از ویژگی های در حال گسترش چشم انداز دیفای دور افتاده بود. از این رو، جنبش امور مالی خصوصی صرفا به دنبال دستیابی کاربران به حریم خصوصی نیست، بلکه می خواهد این کار را بدون نیاز به کاغذبازی، مرز و محدودیت انجام دهد.

گیم استاپ کاتالیزور این فرایند است

از زمانی شکل گیری تاریخی رمزارز در نتیجه بحران مالی سال ۲۰۰۸، هیچ رویدادی نتوانسته بود سرمایه گذاران خرد جهان را اینگونه با هم متحد کند که حادثه گیم استاپ کرد.

وقتی هماهنگی شماری از صندوق های پوشش ریسک برای کاهش ارزش برخی از سهام ها آشکار شد، سرمایه گذاران خرد در یک تالار شبکه اجتماعی ردیت با نام r/Wallstreetbets گرد هم آمدند تا سهام هایی مثل گیم استاپ و AMC را که مبنای فروش استقراضی این صندوق ها بود، با صعود قیمت مواجه کنند.

پس از چند چرخه فشار استقراض که طی آن این صندوق ها مجبور به پرداخت میلیاردها دلار برای پوشش ضرر ناشی از افزایش قیمت سهام شدند، برخی شرکت های صرافی متمرکز مثل رابینهود، چارلز شواب، تی دی آمریترید و دیگران اقدام به محدود کردند معاملات این سهم های خاص کردند تا باقی مانده سرمایه این صندوق ها را حفظ کنند.

اما جنون منتهی به ضرر مالی نیز مانند دیگر انواع جنون درس هایی برای آموختن دارد. سرمایه گذاران خرد در سال ۲۰۲۱ نسبت به چند موضوع آگاهی یافتند: اول اینکه بازارهای متمرکز فقط تا زمانی آزاد هستند که در خدمت قدرت های متمرکز باشند، و دوم آنکه تجسس اصلی ترین ویژگی حمایتی در خدمت ساختارهای قدرت اینچنینی است.

به لطف محدودیت های معاملاتی اعمال شده بر سهام گیم استاپ و AMC، موج جدیدی از سرمایه گذاران خرد به فضای رمزارزها روی آورده اند تا حرکت بعدی آن را رقم بزنند.

اما این بار، این اتفاق به خاطر دارایی های دیجیتال این فضا نیست، بلکه به خاطر مشتقاتی است که در حال ظهور است؛ یعنی دارایی های ترکیبی کاملا خصوصی و مبتنی بر بلاک چین که ارزش آن ها به ابزارهای مالی سنتی مثل سهام، کالا، اوراق قرضه، محصولات بیمه ای و… گره خورده است.

مطالب مرتبط:

تحلیل نشریه اکونومیست از رشد قیمت رمزارزها

اظهار نگرانی وزیر دارایی تایلند درباره رشد معاملات رمزارزها

گلدمن ساکس: افزایش چشمگیر قیمت رمزارزها می‌تواند نشانه رشد اقتصاد جهان باشد

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

کونوس ایکس؛ رمزارزی به دور از نوسانات خطرناک بازار

ارز دیجیتال کونوس ایکس در ماه های گذشته افزایش قیمت قابل توجهی را کسب کرده و در محدوده ۹۱ دلاری قرار دارد. به گزارش سکه...

افت قیمت بیت‌کوین و ارز های بازاری در مقابل ثبات رمزارز های کارآمد

قیمت بیت کوین امروز به همراه سایر ارز های دیجیتال با کاهشی جدی همراه شد و شاهد آن هستیم که سود هایی که بیت...

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

تحلیل بازار طلا؛ آیا فروش طلا در هفته آینده تسریع می شود؟

این هفته طلا با اخبار منفی زیادی روبه‌رو شد و روند ناامیدکننده قیمت نشان دهنده این بود که این فلز گران بها نسبت به...

واکسن‌ها چقدر خوب کار می کنند؟

مجله اکونومیست در مقاله ای در تاریخ ۱۳ فوریه اعلام کرده است که کووید-۱۹ ممکن است بومی شود، بنابراین دولت ها باید در مورد...

پربازدیدترین اخبار

بیل گیتس: بیت کوین برای کره زمین مضر است

بنیانگذار و مدیر عامل مایکروسافت استدلال می کند که بیت کوین به دلیل مصرف بالای برق برای آب و هوا مضر است. به گزارش سکه...

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...

مدیر عامل بایننس: اتریوم برای افراد ثروتمند است، اما به زودی فقیر می‌شوند

به گفته مدیر عامل شرکت بایننس، به دلیل هزینه های کارمزد بالا، اتریوم به یک بلاک چین برای افراد ثروتمند تبدیل شده است، اما...

بیت کوین بزرگترین کلاهبرداری تاریخ است؟

بیل هریس، مدیر عامل سابق Intuit، پی پال و پرسونا کپیتال در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۱۸ در یادداشتی می نویسد که بیت کوین یک...