11/ 05/ 2021 | سه‌شنبه

|

|
| 11/ 05/ 2021 | سه‌شنبه

دوره نزول – تشخیص دوره های متفاوت بازار | بخش دوم

در مقاله قبلی با هم چندین دوره که در بازار وجود دارند را بررسی کردیم. این دوره ها مربوط به روند صعودی بازار بودند، روندی که به آن دوره خرید نیز می گویند. همانطور که بخاطر دارید از آنجایی که بازار و روندهای درون آن تحت تاثیر احساسات افراد و تبادل کنندگان هستند، دوره های مختلف خرید و فروش، یا دوره صعود و دوره نزول را با استفاده از نام های احساسات افراد مشخص می کنیم.

تشخیص دوره های متفاوت بازار

به عنوان مثال، چنانکه در مقاله پیشین دیدیم، روند صعودی بازار که در آن خرید صورت می گیرد شامل دوره های مقابل است: ناباوری، امید، خوش بینی، باور، هیجان، و سرخوشی. بازار در طی این روند ها گام به گام رو به بالا می رود تا به اوج خود برسد.

دوره های متفاوت بازار

دوره نزول بازار-روندهای نزولی

حال در این مقاله می خواهیم روندهای نزولی بازار را پس از رسیدن آن به اوج خود بررسی کنیم. بازار پس از رسیدن به دوره سرخوشی که دوره پیک یا اوج خود می باشد شروع به سقوط می کند. به این دوره نزول که در طی آن بازار گام به گام رو به پایین می آید دوره فروش نیز می گویند.

دوره نزول یا دوره فروش

دوره نزول یا دوره فروش شامل دوره های زیر می باشد:

1-رضایت

این دوره اولین دوره از سقوط بازار می باشد که پس از دوره سرخوشی رخ می دهد. در این دوره قیمت برای اولین بار بزرگترین سقوط خود را می کند و فروش آغاز می شود. در این دوره افراد فکر می کنند که قیمت بازار دوباره به اوج خود باز خواهد گشت. اما گرچه ممکن است قیمت کمی بالا پایین شود اما دیگر به اوج خود در دوره سرخوشی باز نخواهد گشت.

2-اضطراب

هنگامی که قیمت پس از دوره رضایت کاهش بیشتری پیدا می کند، تبادل کنندگان بی تجربه دچار اضطراب می شوند. افراد در این مرحله پی می برند که قیمت بازار ممکن است بار دیگر به پایین ترین حد خود بازگردد، اما به دلیل اضطرابی که پیش آمده کاری از پیش نمی برند و تنها منتظر می مانند.

3-انکار

در این دوره قیمت پایین و پایین تر می آید و تبادل کنندگان، مخصوصا تبادل کنندگان بی تجربه می بینند که در حال از دست دادن دارایی و سرمایه خود هستند. اما به این خاطر که ضربه سنگینی به دارایی هاشان در بازار وارد شده حاضر نیستند این مسئله را بپذیرند و کماکان نزول بازار را انکار می کنند.

4-دستپاچگی

با پایین آمدن قیمت بازار میزان فروش بالاتر و بالاتر می رود و هنگامی دارندگان دارایی در بازار با سرعت هر چه بیشتر اقدام به فروش می کنند، تبادل کنندگان بی تجربه دچار دستپاچگی می شوند.

5-تسلیم شدن

دیگر وقت آن رسیده که حتی تبادل کنندگان بی تجربه نیز دست به فروش بزنند. به همین دلیل این افراد تمامی دارایی های خود را در بازار به فروش می رسانند.

6-خشم

مشخصا پس از اینکه افراد دارایی و سرمایه خود را با ضرر بسیار زیادی به فروش رسانده اند، احساس خشم بازار را فرا می گیرد.

7-افسردگی

هنگامی که خشم در بازار فروکش می کند، احساس افسردگی جایگزین می شود. تبادل کنندگان بی تجربه در نهایت پی می برند که ضررِ پیش آمده در واقع تقصیر خود آنها بوده چرا که نمی دانستند چه زمانی از بازار خارج شده و دست به فروش بزنند.

و در نهایت با دوره افسردگی، بازار بار دیگر به پایین ترین حد خود باز میگردد تا بار دیگر وارد دوره صعود یا خرید شود. این بالا و پایین شدن، این صعود و نزول و … دائما تکرار و تکرار می شود. نکته جالب این است که این دوره ها حتی در مقیاس های کوچک هم دیده می شوند. بدین شکل که اگر بازه نمودار تحلیل بازار را تا حد یک ساعت و حتی 10 دقیقه هم پایین بیاورید باز هم شاهد نوعی از این دوره صعود و دوره نزول خواهید بود.

شرط موفقیت در بازار شناختن این دوره ها و استفاده از آن ها به نفع خود برای دست یافتن به سود می باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

0
آربیتراژ در دنیای ارز های رمزنگاری شده از این واقعیت نشأت می گیرد که ارزهای رمزنگاری شده در صرافی های مختلف می توانند به...
نوسان گیری (Swing Trading) چیست

آموزش نوسان گیری (Swing Trading) ارز دیجیتال

0
نوسانگیری در معامله نوعی خرید و فروش (غالباً به صورت مرحله ای)، پس از یک درجه حرکت خاص در نمودار قیمت ها است. می توان...
آموزش کامل استخراج بیتکوین + معرفی برترین ASIC ها و سود روزانه آنها

آموزش کامل استخراج بیتکوین + معرفی برترین ASIC ها و سود روزانه آنها

0
با افزایش استقبال جامعه و شناخت مردم از دنیای رمزارز و بیت کوین، اصطلاح ماین یا استخراج به بحث داغی در تمام نقاط جهان بدل شده است.
چرا تریدرهای تازه کار نمی‌توانند سود مداوم کسب کنند؟

چرا تریدرهای تازه کار نمی‌توانند سود مداوم کسب کنند؟

0
افراد معمولاً وقتی بیش از حد در کار خود اعتماد به نفس پیدا می کنند، شروع به از دست دادن پول می کنند.به گزارش...
خطوط رویه

خطوط رویه: تشخیص رویه های بازار | آموزش Trading | فصل 15

0
جدا از تشخیص امواج موجود در نمودار تحلیل، سطوح اصلاحی فیبوناچی و سطوح تکراری مقاومت و حمایت، به عنوان یک تبادل کننده شما باید قادر باشید که خطوط رویه را نیز به طور صحیح تشخیص دهید. این خطوط را نیز می توان با استفاده از ابزارهایی در یک نمودار تحلیل مشخص نمود.

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

پربازدیدترین اخبار

آشنایی با ارزدیجیتال چین لینک (LINK)

چین لینک (Chainlink) یک شبکه اوراکل(Oracle) است که داده‌های دنیای واقعی را برای قرارداد‌های هوشمند در بلاک چین آماده می‌کند.این شبکه با هدف ایجاد...

شادمانی هواداران XRP با دستور جدید قاضی

در یک تحول تازه در دادخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) علیه ریپل، قاضی آمریکایی سارا نتبورن به هر دو طرف دستور داده...

انتقال انبوه توکن های XRP از طریق صرافی ها

تقریباً 209.2 میلیون XRP توسط بایننس و دیگر صرافی های رمزارز معتبر منتقل شده است، از جمله آنهایی که XRP را در ژانویه از...

طومار جدید هواداران XRP خطاب به نامزد ریاست SEC

مدافعان XRP با ایجاد یک طومار خطاب به گری گنسلر، نامزد ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از او خواستند در صورت...