جمعه 31 فروردین 1403

طرح جامع رمزارز ها در راه مجلس شورای اسلامی

رئیس کمیسیون رمزارز و بلاک چین در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ابراز امیدواری کرد که طرحی که بیش از یک سال پیش به مجلس ارائه داده‌اند حالا در مجلس به مرحله نهایی خود نزدیک می‌شود و قرار است به زودی در صحن علنی مجلس قرائت شود.

به گزارش سکه نیوز به نقل از دیجیاتو، عباس آشتیانی، رئیس کمیسیون رمزارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفتگو با دیجیاتو اذعان دارد که آنها به عنوان کمیسیون رمزارز و بلاکچین برای تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلف پیرامون رمزارزها که در بخش‌های مختلف دولت و حاکمیت وارد تعامل شدند و طی این سالها توانستند جایگاه رمزارز را در بین نهادهای دولتی و حاکمیتی به خوبی بشناسانند.

او می‌گوید طرحی که آنها پیش برده‌اند به سمع و نظر کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه و علاقه‌مند یا نمایندگان آنها رسیده و انجمن فین‌تک ایران نیز در حال حاضر از متن آن آگاهی لازم را دارد. او تاکید دارد هم‌اکنون نیاز به همدلی برای اجماع نظر همه فعالین در مورد این طرح حس می‌شود. آشتیانی می‌گوید طرح فعلی تغییرات زیادی نسبت به گذشته پیدا کرده و جملات ناامید کننده ای در آن اضافه شده است و آنها سعی دارند تا ابهامات و نکات تاریک آن را برطرف و روشن کنند.

آشتیانی می‌گوید آنها در تلاش هستند تا ممنوعیت مبادله رمزارز را از متن نهایی که قرار است در مجلس ارائه شود حذف کنند چرا که تاکید دارند اگر این ممنوعیت وجود داشته باشد، کارشان در این مدت بیهوده بوده است. او همچنین تاکید دارد که آنها به موارد دیگری نیز دست پیدا کرده‌اند که امیدوار هستند در متن نهایی آورده شود:
«سعی داریم بانک مرکزی و سازمان بورس مرجع تدوین الزامات مبادلات رمزارزها در داخل کشور باشد و وزارت صمت نیز مسئول صدور مجوز مزارع رمزارزها شود. همچنین می‌خواهیم میزان درآمد رمزارزها در کشور را شفاف سازی کنیم تا چراغ سبز بهتری نسبت به این فعالیت‌ها در کشور داده شود.»

به گفته آشتیانی ارزش کل بازار رمزارز در دنیا ۳۵۰ میلیارد دلار و با گردش روزانه ۵۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و بیت کوین به تنهایی ۵۷ درصد این بازار را در اختیار دارد: «میزان استخراج سالیانه رمزارز به طور قانونی و غیرقانونی در ایران ۲۸۵ میلیون دلار تخمین زده می‌شود در حال حاضر از ۳۲۴ هزار بیت کوین استخراجی سالانه دنیا ۱۹۵۰۰ مورد در ایران استخراج می‌شود.»

او می‌گوید با توجه به این که تا به امروز وزارت نفت یک انشعاب به این صنعت نفروخته در تکاپوی این هستند تا گاز صنعتی را به دست ماینرها برسانند تا بتوانند از آن برای خودشان برق تولید کنند.

آشتیانی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون رمزارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به تنهایی و بدون آگاهی دیگر کمیسیون‌ها و نهادهای مرتبط با این حوزه پیرامون این طرح قدم برداشته یا خیر، می‌گوید که آنها نزدیک به دو سال پیش برای این موضوع پا پیش گذاشته‌اند و از آن زمان تا به امروز با نهادهای مختلف پیرامون کم و کیف آن صحبت کردند تا به بهترین نتیجه برسند.

او تاکید دارد که موضوعات رگولاتوری فقط مربوط به یک استان خاص نمی‌شود و این تصمیم‌گیری‌ها در لایه کشوری قرار می‌گیرد: «ساختار های انجمن‌ها و کمیسیون‌های تخصصی نصر کشوری برای پیشنهاد چنین طرح‌هایی بسیار بهتر است. هرچند ما از همان ابتدای راه تا به امروز همواره از تمام انجمن‌ها و کمیسیون‌های کوچکتر دعوت کردیم تا در کنار ما باشند.»

آشتیانی تاکید دارد که زحمات نصر کشور در کنار سایر تیم‌های مربوطه به مرحله نهایی خود نزدیک شده و در برهه زمانی حاضر باید تمام بازیگران این اکوسیستم به هم کمک کنند تا بتوان نتیجه بهتری را از طریق مجلس و قانون‌گذاری برای رمزارزها حاصل کرد:
«درب کمیسیون بلاکچین و رمزارز نظام صنفی رایانه ای کشور به روی همه علاقه‌مندان به فعالیت و نقش آفرینی باز است و در صورت عدم حضور فعالین انتظار تاثیر گذاری کم لطفی خواهد بود و نشان از غرور دارد و نتیجه ای جز آسیب به کل زیست بوم ندارد.»

اخیرا کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با انتشار بیانیه ای از وقایع اخیر در حوزه تبادل رمزارز ها انتقاد کرد.

بیانیه کمیسیون بلاکچین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

کد خبر: 1400021513MGMMMF

مطالب مرتبط:

امکان استقرار ماینر در واحد های تولیدی

استفاده از رمزارز برای کاهش تاثیر دلار در کشور

فعالیت بدون مجوز پلتفرم ها با دارا بودن شرایط لازم

تعرفه بالا باعث استفاده غیرمجاز برق در کشور می شود

هدف مجلس از قانونی‌کردن ارزهای دیجیتال چیست؟

بیشتر بخوانید

آشنایی با توکن یو تراست (UTK)

یو تراست (UTK) برای ارائه راهکاری جهت حل مشکلات ایجاد شده در نتیجه استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت، به ویژه امنیت...

آشنایی با ارز دیجیتال تراست سواپ (SWAP)

تراست سواپ یک پلتفرم توزیع شده، ارز دیجیتال و پروتکل است که نوید یک تحول جدید در امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) را می دهد....

برنامه های بانک مرکزی برای ارزها و رمزارزها در سال ۱۴۰۰

بانک مرکزی اعلام کرد به دلیل این که سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام گذاری شده است، ضرورت دارد تمامی دستگاه‌های اجرایی...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

نسخه جدید CCXX روی گیت هاب Counos Platform

آخرین نسخه رمزارز کونوس ایکس (Counos X) بر روی پلتفرم محبوب نرم افزار و برنامه نویسی گیت هاب قرار گرفته است. این نسخه جدید...

مطالب داغ هفته