۰۸/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | جمعه

|

|
| ۰۸/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | جمعه

پامپ و دامپ بلای جان بازار رمزارزها

پس از سلسله اتفاقات وال استریت بتز (Wallstreetbets)، بسیاری از آلت کوین ها گرفتار طرح های پامپ و دامپ شدند که منجر به سود برخی و ضرر بسیاری می شود.

به گزارش سکه نیوز به نقل از کوین تلگراف، افزایش علاقه مندی به رمزارز و روند صعودی بیت کوین و اتر اغلب با رشد کلاهبرداری ها و طرح های دستکاری در بازار آلت کوین ها همراه بوده است. یکی از طرح های دستکاری شایع در بازار رمزارزها، پامپ و دامپ است که در آن، قیمت یک دارایی را به صورت مصنوعی افزایش می یابد و در این میان، شمار کمی از افراد می توانند رمزارز خود را پیش از سقوط، در بالاترین قیمت بفروشند.

یکی از دلایل آسیب پذیری بازار رمزارز نسبت به این طرح ها در مقایسه با بازار سهام، این است که رمزارزها فاقد قواعد اساسی هستند، اما در بازار سهام چنین چیزی وجود دارد. از این رو، محرک اصلی در بازار رمزارز رویکرد سرمایه گذاران است که طراحان پامپ و دامپ با دستکاری آن کار خود را پیش می برند.

بیشتر بخوانید: مشهورترین رمزارز ، بیت کوین

استفاده از شبکه های اجتماعی

جنون معامله گری اخیر در بازار سهام که با بازیگری گروه وال استریت بتز در شبکه اجتماعی ردیت به افزایش ارزش سهام گیم استاپ (GameStop) و AMC Entertainment منجر شد، اکنون در حال گسترش به دارایی های دیجیتال نظیر دوج کوین (DOGE) و XRP از طریق شاخه رمزارزی همان گروه یعنی ساتوشی استریت بتز (r/Satoshistreetbets) است.

جی هائو (Jay Hao) مدیرعامل صرافی رمزارز OKEx گفت که عامل عمیق تری اکنون در حال کنترل بازار است. او با اشاره به اینکه احساس بی عدالتی عظیمی پیرامون فعالیت های غیرشفاف در وال استریت و توزیع غیرمنصفانه ثروت وجود دارد که باعث بیدار شدن شمار بیشتر و بیشتری از افراد جامعه می شود.

به گفته هائو، با افزایش تعداد پلتفرم هایی که به سرمایه گذاران خرد امکان دسترسی مستقیم به سرمایه گذاری در بورس می دهند، شاهد دمکراتیک شدن فضای سرمایه گذاری و افزایش قدرت مردم هستیم.

پدیده پامپ و دامپ چیز جدیدی نیست. یک مطالعه انجام شده توسط امپریال کاج لندن در دسامبر ۲۰۱۸ نشان داد که حجم معاملات انجام شده در طرح های پامپ و دامپ در بازار رمزارز ماهانه ۷ میلیون دلار بوده است.

در آن زمان، بیشتر از بستر تلگرام برای ایجاد کانال های ویژه پامپ و دامپ استفاده می شد. اما جاشوا فرانک (Joshua Frank) مدیرعامل شرکت تحلیل شبکه های اجتماعی دتای (The Tie) می گوید که این طرح شیوع پیدا کرده و حجم و ارزش آن ها بسیار بالاتر رفته است.

فرانک گفت که این کار از سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ رواج داشته و مدیران این کانال های تلگرامی از پیش دارایی های مدنظرشان را می خریدند و سپس با سیگنال دادن به کاربران باعث پامپ آن دارایی شده و آن را می فروختند. در نهایت کاربران با افت قیمت متضرر می شدند.

دوج کوین و XRP دچار تورم شدند

دوج کوین یک توکن میم-محور (meme) با طرح سگ شیبا اینو نژاد ژاپنی است که توسط بیلی مارکوس و جکسون پالمر دو نرم افزارنویس به عنوان شوخی ایجاد شد و اغلب چندان مورد توجه جامعه فعالان رمزارز نیست. به همین دلیل، بارها گرفتار سناریوهای پامپ و دامپ شده است.

اما اتفاق اخیر کمی فرق داشت، چراکه از توئیت ایلان ماسک مدیرعامل تسلا در ۲۹ ژانویه شروع شد. توئیت او آغازگر زنجیره ای از سناریوهای پامپ و دامپ شد که قیمت دوج کوین را ۳۰۰ برابر افزایش داد و در نهایت به زیر ۰.۰۳ دلار سقوط کرد.

ماسک بار دیگر در ۴ فوریه اقدام به انتشار سری توئیت هایی درباره دوج کرد و آن را رمرزارز مردم نامید. این بار نیز دوج کوین تا ۰.۰۶ دلار افزایش یافت و سپس به سطح ۰.۰۵ دلار بازگشت. اگرچه در این مورد ممکن است انگیزه پنهانی شخصی در کار نباشد، اما ماسک آشکارا اقدام به پامپ دوج کوین کرده است.

اما داستان XRP کاملا متفاوت است. شرکت ریپل در حال حاضر درگیر شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) است که مدعی است XRP در واقع اوراق بهادار است. در ۳۰ ژانویه اعضای گروه وال استریت بتز اقدام به خرید انبوه این توکن کردند که دو دلیل داشت: آن ها بر این باور بودند که XRP اکنون زیر قیمت واقعی خود است و دوم اینکه این راهی برای مجازات SEC برای جلوگیری از بوروکراسی غیرلازم است.

بیشتر بخوانید: ریپل چیست؟

این اقدام قیمت XRP را به یک رکورد دو هفته ای ۰.۷۵ دلاری رساند اما پس از آن ۵۰ درصد سقوط کرد و به ۰.۳۹ دلار رسید که خشم کاربران ردیت را در پی داشت.

بن ژو مدیرعامل صرافی رمزارز بای بیت (Bybit) گفت که اقدام اعضای وال استریت بتز باعث شده که کاربران ردیت به قدرت جامعه آنلاین غیرمتمرکز پی ببرند. ژو بر این بارو است که گرفتاری حقوق شرکت ریپل باعث شد که فروش استقراضی XRP از بازار خالی شود و ماهیت طنزآمیز دوج کوین هم آن را دوست داشتنی و قابل پشتیبانی می کند و به همین دلیل در هر دو مورد، بلافاصله پس از پامپ قیمت آن ها فروش فوری در کار نبود که با افزایش قیمت مقابله کند.

خطرات سنگین برای کل صنعت

از آنجایی که شبکه های اجتماعی مثل توئیتر برای اجرای اینگونه طرح ها استفاده می شود، داشتن معیارهایی برای تشخیص رویکرد به بازار در ارتباط با حجم واقعی معاملات بسیار مهم است. نسبت تبلیغات به فعالیت (hype-to-activity) معیار مناسبی برای این کار است که شمار توئیت های مربوط به یک ارز خاص در هر یک میلیون دلار حجم معاملات گزارش شده را اندازی گیری می کند.

همانطور که فرانک تاکید کرد متوسط نسبت تبلیغات به فعالیت برای بازار رمزارزها ۱.۰۲ است؛ یعنی ۱.۰۲ توئیت به ازای یک میلیون دلار معامله برای یک ارز. به گفته فرانک، وقتی عدد این نسبت برای یک ارز دیجیتال خاص بالا می رود، معنای آن این است که حجم تبلیغات و مباحث در شبکه های اجتماعی پیرامون آن ارز بسیار بالا است.

براساس داده های شرکت دتای، رمزارزهایی که در فهرست برترین های صرافی ها قرار دارد، معمولا بیشترین تبلیغات را در شبکه های اجتماعی دارند. همچنین، ژو تاکید کرد که سرمایه گذاران خرد آسیب پذیرترین قشر در مقابل این طرح ها پامپ و دامپ هستند.

در نهایت، این مسائل باعث دلسرد شدن مردم به طور کلی از بازار ارزهای دیجیتال می شود که این هم به نوبه خود منجر به آسیب شدید به اعتبار یک ارز، ایجاد مشکلات با نهادهای تنظیم مقررات برای آن و از دست رفت اعتماد سرمایه گذاران می شود.

هائو در این باره به پامپ و دامپ های بسیار شایع در دوره شکوفایی عرضه های اولیه سکه در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد که باعث شد نهادهای نظارتی در سراسر جهان علیه این رویدادها اقدام کرده و به سرمایه گذاران هشدار دهند ویا اقدام به ممنوعیت رمزارزها کنند.

فرانک نیز به سرمایه گذاران توصیه کرد که برای اینکه گرفتار چنین طرح های فریبکارانه ای نشوند، از معیارهای متعدد استفاده کنند. او به مورد XRP اشاره کرد و گفت: «در همین هفته در مورد XRP شاهد بودیم که فعالیت توئیتری در اطراف آن بسیار بالا رفت. در نمودار می توانید ببینید که همزمان با بالا رفتن مباحث پیرامون XRP قیمت آن نیز به شدت رشد کرد و سپس از اوج به پایین سقوط کرد.»

از همین رو، برای سرمایه گذاران بسیار حیاتی است که هنگام نوسانات بالا محتاط باشند. کارهایی مثل تحقیق عاقلانه، حفظ آرامش و راهبردهای مشخص کلید سرمایه گذاران برای حفاظت از خودشان در مقابل طرح های پامپ و دامپ در صنعت رمزارز است.

مطالب مرتبط: 

دامپ و پامپ قیمت ریپل توسط یک گروه تلگرامی

داستان صعود و سقوط اخیر XRP چه بود؟

اثر ایلان ماسک بار دیگر در راه ایجاد نوسان برای بیت کوین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

افت قیمت بیت‌کوین و ارز های بازاری در مقابل ثبات رمزارز های کارآمد

قیمت بیت کوین امروز به همراه سایر ارز های دیجیتال با کاهشی جدی همراه شد و شاهد آن هستیم که سود هایی که بیت...

تحلیل بازار طلا؛ آیا فروش طلا در هفته آینده تسریع می شود؟

این هفته طلا با اخبار منفی زیادی روبه‌رو شد و روند ناامیدکننده قیمت نشان دهنده این بود که این فلز گران بها نسبت به...

خطرات زندگی غیرمتمرکز وب در جهان متمرکز

وب غیرمتمرکز خواه ناخواه نسبت به مشکلات رو به وخامت اینترنت آسیب پذیر است؛ اما خوشبختانه رفع آن از طریق بلاک چین ساده است. به...

رفع شکاف بین اپلیکیشن های غیرمتمرکز و مشاغل با فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین انقلابی در نحوه تعامل، معامله و اشتراک اطلاعات ما ایجاد می کند، و بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند که...

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

پربازدیدترین اخبار

SEC: مدیران ریپل بازار XRP را دستکاری می‌کنند

نسخه اصلاح شده دادخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) علیه ریپل انگشت خود را مستقیم به سمت مدیران اصلی نشانه رفته...

بیل گیتس: بیت کوین برای کره زمین مضر است

بنیانگذار و مدیر عامل مایکروسافت استدلال می کند که بیت کوین به دلیل مصرف بالای برق برای آب و هوا مضر است. به گزارش سکه...

دلیل رشد قیمت بایننس کوین (BNB) چیست؟

بایننس کوین، رمزارز بومی «بایننس اسمارت چین» طی روز های گذشته وارد یک افزایش قیمت رام نشدنی شده است. افزایش ۱۲۷ درصدی قیمت در...

رئیس پیشین SEC شکایت از ریپل را اشتباه دانست

رئیس پیشین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شکایت این نهاد از شرکت ریپل را «به شدت اشتباه» دانست و از همکاران خود...

پرداخت کارمزد ۳۶ هزار دلاری فقط برای یک تراکنش!

یک کاربر صرافی یونی سواپ (Uniswap) به خاطر یک اشتباه تایپی، مجبور به پرداخت کارمزدی معادل ۳۶ هزار دلار فقط برای یک تراکنش شد. به...