30/ 01/ 1400 | دوشنبه

|

|
| 30/ 01/ 1400 | دوشنبه

رمزارزها راهی برای تأمین مالی تروریسم هستند؟

تروریسم پدیده جدیدی نیست اما این پدیده دلخراش و ضد بشری در عصر حاضر به شدت گسترده شده و تمامی جوامع را درگیر کرده است.

تمامی گروه‌های تروریستی در هر جای دنیا که باشند ایدئولوژی و اهداف خود را دارند اما انچه که بین همه آنها مشترک است بحث تأمین سلاح و مایحتاج دیگری است که وابسته به بودجه و پول است.

با توجه به داغ شدن بحث رمزارزها و قابلیت‌هایی که دارند، بیشتر دولت‌ها معتقدند که این ارزها تروریست‌ها را به خود جذب می‌کنند.

از این‌رو سیاست‌های سختی را درقبال این ارزها اتخاذ می‌کنند. به غیر از دولت‌ها، افراد مشهور دنیای فناوری نظیر بیل گیتس نظراتی منفی علیه این ارزها منتشر کرده‌اند. پولشویی، فرار از مالیات و تأمین مالی تروریسم؛ فاکتورهایی هستند که دولت‌ها در برخورد با رمزارزها دنبال می‌کنند، اما آیا واقعا رمزارزها می‌توانند تأمین مالی گروه‌های تروریستی را بر عهده بگیرند؟

تروریس، پول نقد یا رمزارز

شرکت راند (RAND) اخیرا مطالعه جامعی را انجام داده است که طی این مطالعه مشخص شده است که رمزارزها چندان هم برای تروریست‌ها ایده‌آل نیستند. پول نقد به دلایل مختلفی از جمله موانع نقدینگی رمزارزها، همچنان برای تروریست‌ها محبوب‌تر است.

این گزارش 99 صفحه‌ای به سه حوزه تأمین مالی تروریسم توجه دارد: دریافت، مدیریت و هزینه. تنها در اولین رده در این سه حوزه، رمزارزها برای تروریست‌ها منفعت واقعی را به همراه دارند، چرا که مردم از هرجای دنیا می‌توانند برای این گروه‌ها بدون محدودیت پول ارسال کنند اما براساس گزارش، اگر تروریست‌ها رمزارز زیادی دریافت کنند، مدیریت و استفاده‌اش برایشان دشوار خواهد شد. مدیریت و خرج کردن این مبالغ هنگفت دریافتی بسیار دشوار است و رمزارزها برای خرج و مدیریت شدن نیازمند سازماندهی اساسی هستند.

استفاده از رمزارزها برای کسانی که کارشان ارتباطی با خشونت ندارد نیز می‌تواند دلهره‌آور باشد. اخیرا شواهد اندکی از استفاده تروریست‌ها از رمزارزها یا تمایلشان برای استفاده‌ از این ارزها به دست آمده است.

اگرچه این گزارش به سکه‌های خصوصی توجه دارد اما راند باور ندارد که اکوسیستم فعلی رمزنگاری، ناشناسی مد نظر تروریست‌ها را فراهم کند. با استناد به این گزارش، هیچکدام از رمزارزها به طور یکسان این ویژگی‌ها را به سازمان‌های تروریستی ارائه نمی‌دهند؛ به طور خاص امنیت فعلی رمزارزها برای سازمان‌های تروریستی ناکافی است.

درحالی که می‌توان رمزارزی ناشناس مثل مونرو را دریافت و حتی آن را خرج کرد، تروریست‌ها نیازمند چیزی هستند که در اکوسیستم رمزارزها بوجود نیامده باشد. برای مثال، هیچ سیستمی وجود ندارد که اجازه دهد افراد به صورت ناشناس برای تبلیغ و خرید اسلحه و سلاح‌های دیگر وارد اقتصادی منظم شوند. برای چنین اهدافی که خرید سلاح‌های پیشرفته می‌تواند بدترین آنها باشد، هنوز هم به پول نقد نیاز است.

سازمان‌های تروریستی پول خود را از کجا تأمین می‌کنند؟

خیریه‌‌ها: یکی از منابع تأمین مالی تروریسم مؤسسات خیریه و افراد ثروتمند هستند. طبق گزارش گزارش کار گروهی 2002 سی‌اف‌آر (CFR) سال‌ها افراد و مؤسسات خیریه عربستان سعودی مهم‌ترین منبع بودجه برای القاعده بودند. بررسی مجدد این تحقیق در سال 2004 نشان می‌دهد که مقامات عربستان سعودی اقداماتی را برای تضعیف تأمین مالی تروریست‌ها در کشور خود انجام داده‌اند، اما سازمان‌های خیریه همچنان در حمایت از گروه‌های تروریستی نقش دارند.

  • فعالیت های غیرقانونی: لورتا ناپولونی (Loretta Napoleoni)، متخصص امور مالی تروریستی، می‌گوید بزرگ‌ترین منبع درآمد تروریست‌ها تجارت غیر قانونی مواد مخدر است. بسیاری از گروه‌های تروریستی خود را از طریق تجارت غیر قانونی نیز حمایت می کنند.
  • استفاده از سایر شرکت‌ها: بسیاری از سازمان‌های تروریستی تلاش می کنند برای تأمین سود خود از مشاغل مشروع به عنوان یک جبهه برای پولشویی استفاده کنند. تجارت دام، ماهی و چرم در ارتباط با تروریسم بوده‌اند. کسب‌و‌کارهایی که در زمینه کشاورزی و ساخت و ساز مشغول به کار هستند نیز از تروریسم حمایت می‌کنند. در سال 2001 نیویورک تایمز گزارشی منتشر ساخت که ادعا می‌کرد اسامه بن لادن (Osama bin Laden) چندین مغازه عسل فروشی را در خاورمیانه و پاکستان اداره می‌کند که علاوه بر تولید درآمد، از عسل برای پوشاندن پول و سلاح‌ها استفاده می‌شد.

چگونه تروریست‌ها به نقل و انتقال پول می‌پردازند؟

بیل تپمن، مدرس ارشد دانشگاه اکستر متخصص جنایت‌های بین المللی، می‌گوید که اگر تروریست‌ها نمی‌توانند از طریق بانک‌ها به انتقال پول پردازند، این کار را بوسیله شرکت‌ها مردمی انجام می‌دهند.

پیتر روتر (Peter Reuter) و ادوین ام ترومن (Edwin M. Truman) در کتاب تعقیب پول کثیف (Chasing Dirty Money) اظهار می‌دارند که جرایم مالی چنان گستره‌اند که 10 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهند. علیرغم تلاش‌های زیادی که برای ردیابی سرمایه‌داران تروریستی صورت گرفته، گستردگی سیستم مالی جدید سبب می‌شود که دولت‌ها در واقع به دنبال سوزنی خیالی در میان انبار کاه بگردند.

همچنین حواله نیز از دیگر سیستم‌های سنتی انتقال پول است که تروریست‌ها از آن استفاده می‌کنند. حواله در آسیا و به ویژه در جوامع مسلمان به فروش می‌رسد و با استفاده از آن شخص قادر است بدون هیچ رمزعبوری به انتقال پول به سراسر جهان مبادرت کند.

ازآنجایی که رمزارزها و مبادلات غیرمتمرکز درحال تحول‌اند، ممکن است زمانی برسد که رمزارزها برای تروریست‌ها دارای ارزش شوند. در چنین زمانی، دولت‌ها باید به روش‌های سنتی مقابله با تروریسم مانند سازمان ضد جاسوسی متکی باشند.

اما در حال حاضر استفاده تروریست‌ها از رمزارزها به دولت‌ها کمک می‌کند تا مانع آنها شوند. از زمانی که رمزارزها با خلق بیت‌کوین بوجود آمدند، بحث تأمین مالی تروریسم نیز مطرح شد. با این حال حتی نظرسنجی‌ها و تحقیقات نیز نشان دهنده این حقیقت است که تروریست‌ها به پول نقد بیشتر از رمزارزها علاقه دارند و با استفاده از رمزارزها تنها موجبات دردسر خود را فراهم خواهند کرد.

منبع : cintjournal 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

کاهش احساسات شبکه های اجتماعی نسبت به دوج

کاهش احساسات شبکه های اجتماعی نسبت به دوج

0
پس از یک صعود قابل توجه، احساسات رسانه های اجتماعی نسبت به سکه شوخی کاهش یافته است. آمریکایی ها این ارز دیجیتال را به...
دامپ 5 میلیارد دلاری سهام کوین بیس توسط خودی ها

دامپ 5 میلیارد دلاری سهام کوین بیس توسط خودی ها

0
پس از صدور دستور به کارکنان مبنی بر تمرکز بر ماموریت، مدیران کوین بیس اکنون موفق به کسب ثروت زیادی شده اند.گزارش فعالیت های...
هشدار پلیس درباره افزایش کلاهبرداری رمزارزی در شبکه های اجتماعی

هشدار پلیس درباره افزایش کلاهبرداری رمزارزی در شبکه های اجتماعی

0
معاون فنی پلیس فتا ناجا گفت که مجرمان سایبری با استفاده از ترفندهای تبلیغاتی فریبنده در شبکه‌ های اجتماعی و پیام ‌رسان‌ها مبنی بر...
خالق کاردانو: دوج کوین حباب خطرناک است

خالق کاردانو: دوج کوین حباب خطرناک است

0
خالق رمزارز کاردانو و مدیرعامل شرکت IOHK گفت که رشد دوج کوین (DOGE) حباب خطرناکی است که در صورت سقوط ممکن است توجه نهادهای...
ریپل: SEC از تاکتیک ایجاد وحشت استفاده کرده است

ریپل: SEC از تاکتیک ایجاد وحشت استفاده کرده است

0
ریپل با طرح یک درخواست رد شکایت جدید، SEC را به زیر پا گذاشتن قوانین مدنی دادگستری ایالات متحده از طریق تلاش برای ارتباط...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

پربازدیدترین اخبار

ماینر (ASIC) چیست؟

ASIC مخفف «Application Specific Integrated Circuit» است. گرچه این جمله طولانی و سخت به نظر می رسد اما به طور ساده دستگاه ماینر به...

NFT نقاشی سوزانده شده «بنکسی» 400 هزار دلار به فروش رسید

نسخه توکنایز شده نقاشی سوزانده شده «بنکس»ی (نام مستعار هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش بریتانیایی است) در بازار NFT اپن...

آموزش رمزارز در دبیرستان های یک ایالت آمریکایی

دانش آموزان دبیرستان در جورجیا پس از تصویب برنامه جدید سواد مالی توسط مجلس نمایندگان جورجیا، در مورد رمزارز آموزش داده می شوند.به گزارش...

حمایت از فعالیت های قانونی رمزارز در کشور

پس از نگرانی های به وجود آمده اخیر درباره صنعت ارز های دیجیتال در کشور، مصاحبه اخیر مدیر عامل توانیر می تواند برای جامعه...