30/ 01/ 1400 | دوشنبه

|

|
| 30/ 01/ 1400 | دوشنبه

تتر و بیت‌فینکس اعتراف کردند که USDT پشتوانه مالی صد درصدی ندارد

وکلای بیت‌فینکس و تتر تأیید کرده‌اند که USDT پشتوانه مالی صد درصدی ندارد. مستندات دادگاه نشان داده است که تتر تنها پشتوانه‌ای 74 درصدی دارد و صاحبان تتر با ریسک از دست رفتن سرمایه خود مواجه هستند.

تتر در فوریه 2019، با به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد: «پشتوانه USDT می‌تواند دارایی‌هایی مختلف و طلب‌هایی باشد که تتر از دیگران دارد، از جمله شرکت‌ها و افراد وابسته به تتر».

این اولین مورد به روز رسانی قوانین تتر نیست و از اوایل سال 2018 شاهد تغییرات مختلفی بوده‌ایم. به عقیده بسیاری از افراد، همین تغییرات نشان می‌دهد که استیبل کوین USDT پشتوانه صد درصدی ندارد.

تغییر دومی که در ماه فوریه در قوانین استفاده از تتر اعمال شد، تقریباً همه را مطمئن کرد که تتر پشتوانه یک‌به‌یک ندارد:

«دارایی‌هایی که پشتوانه دارایی‌های دیجیتال مثل توکن‌های تتر هستند، از جمله وام‌هایی که تتر به دیگران داده است، ریسک عدم توانایی پرداخت، عدم توانایی دریافت و عدم نقدشوندگی دارند.»

بندهای دیگری نیز در قوانین استفاده از تتر اضافه شده است که نشان می‌دهد دارندگان USDT ریسک زیادی متحمل می‌شوند:

«تتر هیچ نوع مسئولیتی در قبال خسارت‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از … کاهش ارزش توکن‌ها یا پشتوانه آن‌ها … ورشکستگی بانکی … یا دزدیده شدن، توقیف شدن، مسدود شدن یا هر نوع اقدام قانونی از طرف دولت یکی از کشورها، نمی‌پذیرد».

به گفته مشاور حقوقی بیت‌فینکس استوارت هوگنر، تتر تا روز 30 آوریل 2019، حدود 2.1 میلیارد دلار دارایی نقد و غیرنقد در اختیار داشته که معادل 74 درصد پشتوانه فیات لازم برای USDTهای موجود در بازار است.

زویی فیلیپس، یکی دیگر از وکیل‌های تتر، در پاسخ به ادعای دادستان کل نیویورک که اعلام کرده بود تتر باید به ازای هر USDT، یک دلار ارز فیات در اختیار داشته باشد، گفته است: «این ادعا چند ایراد مختلف دارد».

با توجه به تمام این صحبت‌ها، می‌توان دید که USDT پشتوانه مالی کاملی ندارد و بنابراین دارندگان این توکن ریسک زیادی را متحمل خواهند شد.  

خلاصه ماجرا

در ۲۵ آوریل، دادستان‌کل نیویورک حکمی مقدماتی را علیه iFinex، شرکتی که مالک بیت‌فینکس و تتر است، صادر کرد که مانع دسترسی بیت‌فینکس به خط اعتباری ۹۰۰ میلیون‌ دلاری توسط شرکت تتر می‌شد. در این حکم آمده است:

«این شرکت در حال حاضر حداقل ۷۰۰ میلیون دلار از ذخایر تتر دریافت کرده‌است. این تراکنش ها که به سرمایه‌گذاران اعلام نشده‌اند، از ذخایر نقدی تتر به عنوان صندوق بیت‌فینکس استفاده کرده‌اند و برای پنهان کردن زیان‌های گسترده این شرکت به کار رفته‌اند.»

با توجه به اسناد دادگاه، بیت‌فینکس به خط اعتباری 900 میلیون دلاری نیاز داشت تا بتواند 850 میلیون دلار خسارت ناشی از قطع همکاری با شرکت Crypto Capital را جبران کند. از آنجایی که بیت‌فینکس نتوانسته بود با بانک‌های سنتی رابطه خوبی برقرار کند، مجبور شده بود مبالغ هنگفتی را در اختیار شرکت Crypto Capital قرار دهد تا مسئولیت پردازش پرداخت‌هایش را به عهده بگیرد.

با این حال، وکلای بیت‌فینکس و تتر مدعی هستند که پول‌های در اختیار Crypto Capital توسط مقامات دولتی توقیف شده‌اند و به همین دلیل به پول‌ها دسترسی ندارند. از دست دادن دسترسی به این مبالغ، باعث شد که این صرافی نتواند درخواست‌های مشتریان برای برداشت پول را پردازش کند. به همین دلیل بیت‌فینکس به سراغ منابع مالی تتر رفته و با دریافت وامی 900 میلیون دلاری، تلاش کرده مشکل را رفع کند.

استوارت هوگنر مشاور حقوقی بیت‌فینکس اظهار داشت:

«دسترسی به خط اعتباری بسیار مخرب است و تنها باعث کاهش نقدینگی موجود می‌شود زیرا بیت‌فینکس از آن برای رفع نیازهای مشتری‌ها استفاده خواهد کرد و روند عادی کارهای خود را مختل خواهد نمود.»

دفاع در برابر اتهامات

تتر و بیت‌فینکس در پاسخ به این اتهامات، ادعا می‌کنند قانونی که دادستان کل نیویورک برای صدور حکم اولیه استفاده کرده است (قانون مارتین) ارتباطی به شرایط خط اعتباری بیت‌فینکس ندارد.

قانون مارتین قانون ضد کلاه‌برداری در نیویورک است که در سال ۱۹۲۱ تصویب شد و به دادستان‌ کل ایالت نیویورک اختیار بررسی کلاه‌برداری‌های مربوط به اوراق بهادار را می‌دهد.

همان طور که قبلا اشاره شد، اطلاعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد USDT پشتوانه مالی صد درصدی ندارد و در نتیجه به نظر می‌رسد بیت‌فینکس ادعا می‌کند که تتر نیازی به نگه داشتن تمام ذخایر مالی خود ندارد و بیت‌فینکس باید به وام ارائه شده دسترسی داشته باشد.

طبق گفته هوگنر، اگر بیت‌فینکس  به طور کامل از ۲۰۰ میلیون دلار باقیمانده در خط اعتباری خود از تتر استفاده کند، USDT همچنان ۶۸ درصد پشتیبانی خواهد داشت.

نمایندگان حقوقی بیت‌فینکس و تتر مدعی هستند که صد درصدی نبودن پشتوانه دلاری توکن، مفهوم جدیدی نیست. بانک‌های تجاری آمریکا ملزم به نگه داشتن ذخایری معادل 10 درصد بدهی‌های بانک هستند. هوگنر در این رابطه نوشته است: «ذخایر تتر بسیار بیشتر از 10 درصد است و این شرکت هیچ وقت در پرداخت پول مشتری‌های خود ناتوان نبوده است».

تتر در حال حاضر از لحاظ ارزش بازار رتبه هشتم را در اختیار دارد و در 24 ساعت گذشته، 27 درصد افت کرده است.  

منبع : cryptoslate

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

آغاز طرح قانونمند سازی رمزارز ها در اقتصاد کشور

آغاز طرح قانونمند سازی رمزارز ها در اقتصاد کشور

0
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: گزارش بررسی ‌وضعیت صنعت استخراج رمزارزها آغاز تدوین طرحی برای قانونمند سازی رمزارزها در اقتصاد کشور خواهد بود و...
به روزرسانی و تعلیق خدمات بایننس در روز سه شنبه

به روزرسانی و تعلیق خدمات بایننس در روز سه شنبه

0
صرافی ارز دیجیتال بایننس در وبسایت خود اعلام کرد که از ساعت 2 بامداد به وقت ساعت جهانی (6:30 به وقت تهران) روز سه...
غول مالی ژاپن به مشارکت کنندگان STO خود XRP می دهد

غول مالی ژاپن به مشارکت کنندگان STO خود XRP می دهد

0
یکی از شرکای اصلی خارجی ریپل که در ژاپن مستقر است، به مشتریان خود در صورت مشارکت در عرضه جدید توکن اوراق بهادار این...
نظرسنجی: 74 درصد بیت کوین را یک حباب می دانند

نظرسنجی: 74 درصد بیت کوین را یک حباب می دانند

0
جدیدترین نظرسنجی مدیران صندوق سرمایه گذاری بانک آمریکا نشان می دهد که از هر چهار سرمایه گذار حرفه ای، حدود سه نفر فکر می...
سقوط بازار رمزارز 10 میلیارد دلار را لیکوئید کرد

سقوط بازار رمزارز 10 میلیارد دلار را لیکوئید کرد

0
همزمان با سقوط گسترده ارزش رمزارزها در روز یکشنبه، نزدیک به 10 میلیارد دلار موقعیت سرمایه گذاری ارز دیجیتال لیکوئید شد.به گزارش سکه نیوز...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

پربازدیدترین اخبار

ماینر (ASIC) چیست؟

ASIC مخفف «Application Specific Integrated Circuit» است. گرچه این جمله طولانی و سخت به نظر می رسد اما به طور ساده دستگاه ماینر به...

آموزش رمزارز در دبیرستان های یک ایالت آمریکایی

دانش آموزان دبیرستان در جورجیا پس از تصویب برنامه جدید سواد مالی توسط مجلس نمایندگان جورجیا، در مورد رمزارز آموزش داده می شوند.به گزارش...

NFT نقاشی سوزانده شده «بنکسی» 400 هزار دلار به فروش رسید

نسخه توکنایز شده نقاشی سوزانده شده «بنکس»ی (نام مستعار هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش بریتانیایی است) در بازار NFT اپن...

پامپ و دامپ بلای جان بازار رمزارزها

پس از سلسله اتفاقات وال استریت بتز (Wallstreetbets)، بسیاری از آلت کوین ها گرفتار طرح های پامپ و دامپ شدند که منجر به سود...