۰۱/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

|

|
| ۰۱/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

تتر و بیت‌فینکس اعتراف کردند که USDT پشتوانه مالی صد درصدی ندارد

وکلای بیت‌فینکس و تتر تأیید کرده‌اند که USDT پشتوانه مالی صد درصدی ندارد. مستندات دادگاه نشان داده است که تتر تنها پشتوانه‌ای ۷۴ درصدی دارد و صاحبان تتر با ریسک از دست رفتن سرمایه خود مواجه هستند.

تتر در فوریه ۲۰۱۹، با به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد: «پشتوانه USDT می‌تواند دارایی‌هایی مختلف و طلب‌هایی باشد که تتر از دیگران دارد، از جمله شرکت‌ها و افراد وابسته به تتر».

این اولین مورد به روز رسانی قوانین تتر نیست و از اوایل سال ۲۰۱۸ شاهد تغییرات مختلفی بوده‌ایم. به عقیده بسیاری از افراد، همین تغییرات نشان می‌دهد که استیبل کوین USDT پشتوانه صد درصدی ندارد.

تغییر دومی که در ماه فوریه در قوانین استفاده از تتر اعمال شد، تقریباً همه را مطمئن کرد که تتر پشتوانه یک‌به‌یک ندارد:

«دارایی‌هایی که پشتوانه دارایی‌های دیجیتال مثل توکن‌های تتر هستند، از جمله وام‌هایی که تتر به دیگران داده است، ریسک عدم توانایی پرداخت، عدم توانایی دریافت و عدم نقدشوندگی دارند.»

بندهای دیگری نیز در قوانین استفاده از تتر اضافه شده است که نشان می‌دهد دارندگان USDT ریسک زیادی متحمل می‌شوند:

«تتر هیچ نوع مسئولیتی در قبال خسارت‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از … کاهش ارزش توکن‌ها یا پشتوانه آن‌ها … ورشکستگی بانکی … یا دزدیده شدن، توقیف شدن، مسدود شدن یا هر نوع اقدام قانونی از طرف دولت یکی از کشورها، نمی‌پذیرد».

به گفته مشاور حقوقی بیت‌فینکس استوارت هوگنر، تتر تا روز ۳۰ آوریل ۲۰۱۹، حدود ۲.۱ میلیارد دلار دارایی نقد و غیرنقد در اختیار داشته که معادل ۷۴ درصد پشتوانه فیات لازم برای USDTهای موجود در بازار است.

زویی فیلیپس، یکی دیگر از وکیل‌های تتر، در پاسخ به ادعای دادستان کل نیویورک که اعلام کرده بود تتر باید به ازای هر USDT، یک دلار ارز فیات در اختیار داشته باشد، گفته است: «این ادعا چند ایراد مختلف دارد».

با توجه به تمام این صحبت‌ها، می‌توان دید که USDT پشتوانه مالی کاملی ندارد و بنابراین دارندگان این توکن ریسک زیادی را متحمل خواهند شد.  

خلاصه ماجرا

در ۲۵ آوریل، دادستان‌کل نیویورک حکمی مقدماتی را علیه iFinex، شرکتی که مالک بیت‌فینکس و تتر است، صادر کرد که مانع دسترسی بیت‌فینکس به خط اعتباری ۹۰۰ میلیون‌ دلاری توسط شرکت تتر می‌شد. در این حکم آمده است:

«این شرکت در حال حاضر حداقل ۷۰۰ میلیون دلار از ذخایر تتر دریافت کرده‌است. این تراکنش ها که به سرمایه‌گذاران اعلام نشده‌اند، از ذخایر نقدی تتر به عنوان صندوق بیت‌فینکس استفاده کرده‌اند و برای پنهان کردن زیان‌های گسترده این شرکت به کار رفته‌اند.»

با توجه به اسناد دادگاه، بیت‌فینکس به خط اعتباری ۹۰۰ میلیون دلاری نیاز داشت تا بتواند ۸۵۰ میلیون دلار خسارت ناشی از قطع همکاری با شرکت Crypto Capital را جبران کند. از آنجایی که بیت‌فینکس نتوانسته بود با بانک‌های سنتی رابطه خوبی برقرار کند، مجبور شده بود مبالغ هنگفتی را در اختیار شرکت Crypto Capital قرار دهد تا مسئولیت پردازش پرداخت‌هایش را به عهده بگیرد.

با این حال، وکلای بیت‌فینکس و تتر مدعی هستند که پول‌های در اختیار Crypto Capital توسط مقامات دولتی توقیف شده‌اند و به همین دلیل به پول‌ها دسترسی ندارند. از دست دادن دسترسی به این مبالغ، باعث شد که این صرافی نتواند درخواست‌های مشتریان برای برداشت پول را پردازش کند. به همین دلیل بیت‌فینکس به سراغ منابع مالی تتر رفته و با دریافت وامی ۹۰۰ میلیون دلاری، تلاش کرده مشکل را رفع کند.

استوارت هوگنر مشاور حقوقی بیت‌فینکس اظهار داشت:

«دسترسی به خط اعتباری بسیار مخرب است و تنها باعث کاهش نقدینگی موجود می‌شود زیرا بیت‌فینکس از آن برای رفع نیازهای مشتری‌ها استفاده خواهد کرد و روند عادی کارهای خود را مختل خواهد نمود.»

دفاع در برابر اتهامات

تتر و بیت‌فینکس در پاسخ به این اتهامات، ادعا می‌کنند قانونی که دادستان کل نیویورک برای صدور حکم اولیه استفاده کرده است (قانون مارتین) ارتباطی به شرایط خط اعتباری بیت‌فینکس ندارد.

قانون مارتین قانون ضد کلاه‌برداری در نیویورک است که در سال ۱۹۲۱ تصویب شد و به دادستان‌ کل ایالت نیویورک اختیار بررسی کلاه‌برداری‌های مربوط به اوراق بهادار را می‌دهد.

همان طور که قبلا اشاره شد، اطلاعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد USDT پشتوانه مالی صد درصدی ندارد و در نتیجه به نظر می‌رسد بیت‌فینکس ادعا می‌کند که تتر نیازی به نگه داشتن تمام ذخایر مالی خود ندارد و بیت‌فینکس باید به وام ارائه شده دسترسی داشته باشد.

طبق گفته هوگنر، اگر بیت‌فینکس  به طور کامل از ۲۰۰ میلیون دلار باقیمانده در خط اعتباری خود از تتر استفاده کند، USDT همچنان ۶۸ درصد پشتیبانی خواهد داشت.

نمایندگان حقوقی بیت‌فینکس و تتر مدعی هستند که صد درصدی نبودن پشتوانه دلاری توکن، مفهوم جدیدی نیست. بانک‌های تجاری آمریکا ملزم به نگه داشتن ذخایری معادل ۱۰ درصد بدهی‌های بانک هستند. هوگنر در این رابطه نوشته است: «ذخایر تتر بسیار بیشتر از ۱۰ درصد است و این شرکت هیچ وقت در پرداخت پول مشتری‌های خود ناتوان نبوده است».

تتر در حال حاضر از لحاظ ارزش بازار رتبه هشتم را در اختیار دارد و در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۷ درصد افت کرده است.  

منبع : cryptoslate

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید