01/ 02/ 1400 | چهارشنبه

|

|
| 01/ 02/ 1400 | چهارشنبه

آشنایی با ارز دیجیتال زی کش (ZEC)

زی کش یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که بر روی حریم خصوصی و ناشناس ماندن تمرکز دارد. این رمزارز از فناوری اثبات دانایی صفر (ZKP) استفاده می کند که به نود های شبکه امکان می دهد تراکنش ها را بدون آشکار کردن اطلاعات حساس در مورد آن تراکنش ها بررسی کنند. در این مطلب بر اساس اطلاعات وبسایت مرجع ارز های دیجیتال Coinmarketcap.com به معرفی ارز دیجیتال مبتنی بر حفظ حریم خصوصی زی کش می پردازیم.

زی کش (ZEC) چیست؟

برخلاف یک سو تفاهم رایج، اکثر ارزهای دیجیتال موجود در بازار، از جمله بیت کوین ناشناس نیستند، بلکه مستعار هستند. در حالی که آنها صریحاً هویت کاربران خود را فاش نمی کنند، هر کاربر آدرس عمومی یا آدرس های خاص خود را دارد که می توان از طریق راه حل های علوم داده و کالبد سنجی بلاک چین آنها را ردیابی کرد.

از طرف دیگر، تراکنش های زی کش همچنان باید از طریق بلاک چین عمومی انجام شوند، اما برخلاف ارزهای دیجیتال مستعار، تراکنش های ZEC به طور پیش فرض آدرس های ارسال و دریافت یا میزان مبلغ ارسال شده را نشان نمی دهد.

با این وجود گزینه ای وجود دارد که این داده ها را برای اهداف حسابرسی یا انطباق قانونی فاش کنید.

زی کش برای اولین بار در تاریخ 28 اکتبر 2016 منتشر شد و در ابتدا بر اساس پایگاه کد بیت کوین بود.

بنیانگذاران زی کش چه کسانی هستند؟

زی کش در سال 2016 توسط رمزنگار، متخصص امنیت رایانه و کارآفرین، زوکو ویلکاکس اُ هرن تاسیس شد. وی همچنین بنیانگذار شرکت انتفاعی «الکترونیک کوین» (ECC) است که توسعه زی کش را مدیریت می کند.

زوکو ویلکاکس اُ هرن
زوکو ویلکاکس اُ هرن، بنیانگذار زی کش

وی بیش از 25 سال را در صنعت رمزنگاری و امنیت اطلاعات سپری کرده و با تعدادی از پروژه ها همکاری داشته است، از جمله شرکت پول الکترونیکی «دیجی کش» که اکنون از کار افتاده است.

وی همچنین شرکت Least Authority Enterprises را تأسیس كرد، یك شركت فناوری كه بر بهبود امنیت دیجیتال و حفظ حق اساسی حریم خصوصی متمركز است و تابع هش رمزنگاری BLAKE3 را نیز اختراع كرد.

چه چیزی زی کش را منحصر به فرد می کند؟

مزیت اصلی زی کش در ناشناس بودن اختیاری آن است، که به کاربران یک سطح کاملا ناشناس از حریم خصوصی را ارائه می دهد، که در ارز های دیجیتال دیگر مانند بیت کوین و اتر قابل دستیابی نیست.

تراکنش های ZEC به دو روش قابل ارسال است: «شفاف» و «محافظت شده». تراکنش های شفاف تقریباً به همان روشی است که در بیت کوین انجام می شود، و پایگاه کد زی کش نیز مبتنی بر آن است: آنها بین آدرس های عمومی ارسال می شوند و در یک دفتر عمومی تغییرناپذیر (بلاک چین) ضبط می شوند. همه اطلاعات ضروری در مورد این تراکنش ها بصورت آنلاین در دسترس است، از جمله آدرسهای ارسال و دریافت و مقدار مبلغ ارسال شده.

این تراکنش های عمومی هویت کاربر را به روشی آشکار نشان نمی دهد: تنها شناسه هایی که ناظر خارجی می تواند از بلاک چین به آن دسترسی پیدا کند، آدرس های عمومی هستند. با این حال، با تلاش دانشمندان علوم داده و مجریان قانون طی سال های اخیر، روش های تجزیه و تحلیل بلاک چین تا آنجا توسعه یافته است که یک طرف می تواند به طور قابل اعتماد یک آدرس عمومی در یک بلاک چین را به هویت واقعی صاحب آن متصل کند، که این اساساً انجام تراکنش های خصوصی را غیرممکن می کند.

از طرف دیگر، تراکنش های محافظت شده ZEC از فناوری اثبات دانایی صفر استفاده می کند تا بتواند تراکنش های کاملاً ناشناس را از طریق بلاک چین غیرقابل تغییر عمومی ارسال کند. این واقعیت که تراکنش رخ داده است در دفتر ثبت می شود، اما آدرس های ارسال کننده و دریافت کننده و مبلغ ارسال شده برای عموم آشکار نمی شود.

این به زی کش اجازه می دهد در حالی که هنوز از مزایای استفاده از ارز دیجیتال غیرمتمرکز و بدون مجوز ورود برخوردار است، به کاربران خود حق حریم خصوصی را ارائه دهد.

چند سکه زی کش (ZEC) در گردش وجود دارند؟

به طور کلی، توزیع توکن زی کش مشابه بیت کوین است: این یک توکن استخراجی کمیاب است که دارای عرضه کل 21 میلیون سکه است.

ZEC های جدید به صورت پاداش بلوکی ایجاد می شوند: هر زمان که بلوک جدید استخراج شود و به انتهای بلاک چین اضافه شود، مقدار مشخصی سکه ضرب شده و به پاداش ماینر و پاداش موسسان اختصاص می یابد که نسبت آنها به ترتیب 80 به 20 درصد است. پاداش بلوک در فواصل منظم به نصف کاهش می یابد تا نرخ عرضه با نزدیک شدن به محدودیت عرضه 21 میلیونی کاهش یابد.

پاداش استخراج به ماینرهایی تعلق می گیرد که آخرین بلوک را استخراج کرده اند، و پاداش موسسان بین بنیانگذاران شرکت الکترونیک کوین، بنیاد زی کش و خود ECC و همچنین کارمندان آن توزیع می شود. تا اکتبر 2020 ، پاداش بلوک برابر با 6.25 ZEC بوده است.

امنیت شبکه زی کش چگونه است؟

شبکه زی کش توسط عملکرد هش اثبات کار SHA-256 که متعلق به مجموعه الگوریتم های SHA-2 است همانند بیت کوین کار می کند.

کد خبر: 1400011712MGMCMH

مطالب مرتبط:

آشنایی با ارز دیجیتال الراند (EGLD)

آشنایی با ارز دیجیتال دش (DASH)

آشنایی با ارز دیجیتال پلکادات (DOT)

آشنایی با ارز دیجیتال هارمونی (ONE)

آشنایی با ارز دیجیتال سینتتیکس (SNX)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

آشنایی با ارز دیجیتال هدرا هشگراف (HBAR)

آشنایی با ارز دیجیتال هدرا هشگراف (HBAR)

0
هدرا هشگراف با لقب «لایه اعتماد اینترنت»، یک شبکه عمومی است که به افراد و مشاغل اجازه می دهد تا اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApp)...
آشنایی با ارز دیجیتال نم (XEM)

آشنایی با ارز دیجیتال نم (XEM)

0
NEM (جنبش اقتصاد جدید) یک اکوسیستم از پلتفرم هایی است که از بلاک چین و رمزارز برای ارائه راه حل برای مشاغل و افراد...
آشنایی با ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX)

آشنایی با ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX)

0
زیرو ایکس یک پروتکل زیرساختی است که به کاربران اجازه می دهد به راحتی و بدون نیاز به واسطه های متمرکز مانند صرافی های...
آشنایی با توکن یونی سواپ (UNI)

آشنایی با توکن یونی سواپ (UNI)

0
یونی سواپ با نماد UNI توکنی است که مربوط به صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap) است. این صرافی روی شبکه اتریوم قرار دارد و...
آشنایی با ارز دیجیتال نانو (NANO)

آشنایی با ارز دیجیتال نانو (NANO)

0
نانو که با عنوان پول دیجیتال برای دنیای مدرن شکل گرفته است، یک ارز دیجیتال سبک است که برای تسهیل پرداخت های ایمن و...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

پربازدیدترین اخبار

ماینر (ASIC) چیست؟

ASIC مخفف «Application Specific Integrated Circuit» است. گرچه این جمله طولانی و سخت به نظر می رسد اما به طور ساده دستگاه ماینر به...

آموزش رمزارز در دبیرستان های یک ایالت آمریکایی

دانش آموزان دبیرستان در جورجیا پس از تصویب برنامه جدید سواد مالی توسط مجلس نمایندگان جورجیا، در مورد رمزارز آموزش داده می شوند.به گزارش...

پامپ و دامپ بلای جان بازار رمزارزها

پس از سلسله اتفاقات وال استریت بتز (Wallstreetbets)، بسیاری از آلت کوین ها گرفتار طرح های پامپ و دامپ شدند که منجر به سود...

NFT نقاشی سوزانده شده «بنکسی» 400 هزار دلار به فروش رسید

نسخه توکنایز شده نقاشی سوزانده شده «بنکس»ی (نام مستعار هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش بریتانیایی است) در بازار NFT اپن...

کونوس مجوز صرافی دریافت کرد

پلتفرم کونوس (Counos Platform) موفق به دریافت مجوز تاسیس صرافی آنلاین متمرکز و غیرمتمرکز رمزارز شده است. به زودی، کونوس از خدمات خود در این زمینه رونمایی خواهد کرد و افراد قادر خواهند بود تا رمزارزهای خود را، از جمله انواع رمزارزهای کونوس، به پول سنتی (فیات) و بالعکس تبدیل کنند. قرار است این صرافی رمزارز در شهر تالین، پایتخت و مرکز فرهنگی کشور استونی واقع شود. پلتفرم کونوس همچنین مجوز رسمی بهره برداری از کیف پول دیجیتال خود را نیز دریافت کرده است.