شنبه 29 خرداد 1400

بهترین راهکار، ایجاد رمزارز های تحت کنترل در کشور است

به اعتقاد کارشناس ارشد اقتصاد کلان و بانکداری، توصیه قابل پیشنهاد به بانک مرکزی این است که رمزارزهای تحت کنترل ایجاد شود.

به گزارش سکه نیوز به نقل از ایبنا، علی سعدوندی، ‌در گفت و گو با ایبنا درباره مصوبه جدید دولت مبنی بر امکان عرضه رمزارزهای استخراج شده در صرافی‌های مجاز و امکان تخلفات احتمالی به دلیل عدم شناسایی و ردیابی کامل رمزارزها عنوان کرد: در حالی که تلاش‌هایی برای به جریان انداختن قانون مقابله با پولشویی در حال انجام است، قانونی شدن معاملات رمزارزها می‌تواند به نوعی منجر به دور زدن قوانین پولشویی در کشور شود.

وی افزود:‌ البته استفاده از رمزارزها، گریزناپذیر شده و دنیا در حال حرکت به این سمت است تا از رمزارزها در نظام پرداخت مورد استفاده قرار گیرد. اما توصیه قابل پیشنهاد به بانک مرکزی این است که رمزارزهای تحت کنترل ایجاد شود. البته نه لزوما رمزارز دولتی، بلکه اجازه داده شود تا توکن‌ها یا کوین‌هایی به وجود آید که قابلیت ردیابی داشته باشند.

سعدوندی با بیان اینکه چاره‌ای جز پذیرفتن رمزارزها وجود ندارد و می‌توان از مقررات سایر کشورها نیز استفاده کرد، ‌تصریح کرد: هر چه زمینه معاملات غیرقانونی رمزارزها فراهم باشد زیان کشور بیشتر خواهد بود. افرادی که رمزارز در اختیار دارند هنگام معاملات وارد کانال‌های غیرقانونی می‌شوند و به طور معمول، ممنوعیت بهترین راهکار نیست.

کارشناس ارشد پولی و مالی اظهار کرد:‌ به صورت سنتی در کشور ما با هر پدیده‌ نو مقابله می‌شود و پس از شکست به طور تلویحی پذیرفته می‌شود و بعید به نظر می‌رسد که طی یک تا دو دهه آینده رمزارزها در کشور ما به طور کامل مورد استفاده قرار گیرند.

وی تاکید کرد: توصیه آن است که راه های قانونی برای رمزارزها در کشور مورد استفاده قرار گیرد و تا حد ممکن رصد روی معاملات انجام شود.

سعدوندی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود بخشی از سرمایه خارج شده از بورس به سمت رمزارزها هدایت شده، عنوان کرد:‌ واقعیت این است که پول هوشمند است. رمزارزها با وجود ریسک بالا، بازدهی بالاتری دارند و از سوی دیگر با توجه به سرکوب بازار سرمایه که بازار رسمی کشور است، بازار غیررسمی رمزارزها با آزادی کامل مواجه است.

وی ادامه داد: طبیعی است که بخش بزرگی از مبادلات به سمت رمزارزها حرکت کند و از بازار سرمایه که اکنون به شدت تضعیف شده است، خارج شود. آمار بازار سرمایه نشان می‌دهد که خروج حقیقی پول از بازار سرمایه در جریان است.

کد خبر: 1400022605MGMMMF

مطالب مرتبط:

امکان استقرار ماینر در واحد های تولیدی

استفاده از رمزارز برای کاهش تاثیر دلار در کشور

فعالیت بدون مجوز پلتفرم ها با دارا بودن شرایط لازم

تعرفه بالا باعث استفاده غیرمجاز برق در کشور می شود

هدف مجلس از قانونی‌کردن ارزهای دیجیتال چیست؟

بیشتر بخوانید

آشنایی با ارز دیجیتال تراست سواپ (SWAP)

تراست سواپ یک پلتفرم توزیع شده، ارز دیجیتال و پروتکل است که نوید یک تحول جدید در امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) را می دهد....

برنامه های بانک مرکزی برای ارزها و رمزارزها در سال ۱۴۰۰

بانک مرکزی اعلام کرد به دلیل این که سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام گذاری شده است، ضرورت دارد تمامی دستگاه‌های اجرایی...

دستور معاون قضایی دادستان به برخورد با مراکز غیر مجاز استخراج رمزارز

طبق این گزارش، رضا خشنودی، معاون قضايی دادستان كل كشور در حقوق عامه، پس از خاموشی ها اخیر و مشکلات قطعی برق، طی یک نامه خطاب به دادستان‌های عمومی سراسر كشور، خواهان برخورد قاطع با مراكز غيرمجاز استخراج رمزارز و همكاری با وزارت نيرو در جهت کنترل مصرف برق و جلوگیری از قطعی برق شد.

۲۲۴ دستگاه ماینر بدون مجوز در ملایر جمع‌آوری شد!

به گزارش سکه نیوز و به نقل از ایرنا، مدیر توزیع برق شهرستان ملایر از جمع‌آوری ۲۲۴ دستگاه ماینر (دستگاه استخراج رمزارز ) در...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

برنامه های بانک مرکزی برای ارزها و رمزارزها در سال ۱۴۰۰

بانک مرکزی اعلام کرد به دلیل این که سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام گذاری شده است، ضرورت دارد تمامی دستگاه‌های اجرایی...

مطالب داغ هفته