جمعه 31 فروردین 1403

نماینده مجلس: بستر برای ورود خارجی ها به صنعت رمزارز فراهم شود

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت که یکی از نگرانی‌های ما در این حوزه این است که سرمایه مردم مانند بورس از دست برود و در داخل و خارج از کشور این نگرانی مطرح شده است. مردم باید دقت کنند چرا که کنترلی روی این رمزارزها نیست و بسیاری از آنها در خارج از کشور کنترل می‌شود، جایی هم نیست که که بتوان شکایت مطرح کرد.

به گزارش سکه نیوز به نقل از ایلنا، علی جدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد طرح مجلس برای رمزارزها اظهار کرد: کمیسیون اقتصادی گزارش و پیشنهادهایی در زمینه رمزارزها تهیه کرده بود که قرار بود روز گذشته در مجلس قرائت شود. مجلس به دنبال این است که به موضوع رمزارزها پرداخته شده و مقرراتی در این حوزه تدوین شود تا تکلیف کسانی که در این حوزه فعال هستند، مشخص شود. دولت هم باید کنار مجلس قرار گیرد تا این فضا مدیریت شود در غیر این صورت ممکن است به تهدید تبدیل شود. البته رمزارزها به این صورت تعریف شده‌اند که نتوان به راحتی آن را کنترل کرد ولی همین رمزارزها می‌تواند تبدیل به فرصت شود تا هم در صنایع مرتبط و هم وارد کردن سرمایه و دور زدن تحریم کمک‌کننده باشد.

وی افزود: یکی از نگرانی‌های ما در این حوزه این است که سرمایه مردم مانند بورس از دست برود. در داخل و خارج از کشور این نگرانی مطرح شده است. مردم باید دقت کنند چرا که کنترلی روی این رمزارزها نیست و بسیاری از آنها در خارج از کشور کنترل می‌شود و جایی هم نیست که که بتوان شکایت مطرح کرد.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به استخراج‌های پنهانی گفت: از آنجا که برای بسیاری اصلا تعریف نشده که باید چه کنند، به صورت پنهانی فعالیت می‌کنند که این فعالیت پنهانی نگران‌کننده است. باید فضا را فراهم و قوانین را تعریف کرد به علت همین کارهای پنهان آماری از فعالیت‌ها وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: باید بستری فراهم شود تا خارجی‌ها در حوزه رمزارز وارد کشور شوند و صنایع مرتبط را ایجاد کنند. سرمایه‌گذاری خارجی وارد کشور می‌شود و می‌تواند در حوزه تولید برق و غیره از آنها کمک گرفت و بخشی از آن را وارد شبکه مصرف برق کشور کرد تا مشکل برق کمتر شود. بنابراین اگر از این ظرفیت به درستی استفاده کنیم به جای اینکه برق پنهان مصرف شود، می‌توان از آن کمک نیز گرفت. الان فقط یک مزرعه در کشور وجود دارد که خارجی‌ها در آن فعال هستند. البته مردم کشور خودمان نیز بسیار متمایل هستند که سرمایه‌گذاری کنند ولی باید بستر فراهم شود.

جدی با اشاره به امکان ایجاد مشکل برق خاطرنشان کرد: اگر کسی می‌خواهد در این حوزه سرمایه‌گذاری کند باید پیش از آن به برق آن فکر کند. ممکن است کسی بخواهد نیروگاهی تاسیس و برق مورد نیاز خود را تامین کند، یا 10 درصد از آن را هم به شبکه بدهد. در این صورت هم سرمایه‌گذاری انجام شده و هم به انرژی شبکه کمک می‌کند. ولی اگر قانون تعریف نشده و فعالیت‌های پنهانی ادامه پیدا کند یا افزایش هم بیابد چرا که با این تعرفه برق استفاده از آن برایشان صرفه اقتصادی دارد و ممکن است در شبکه مصرف برق هم با مشکل برخوریم.

کد خبر: 1400022208MGMMMF

مطالب مرتبط:

امکان استقرار ماینر در واحد های تولیدی

استفاده از رمزارز برای کاهش تاثیر دلار در کشور

فعالیت بدون مجوز پلتفرم ها با دارا بودن شرایط لازم

تعرفه بالا باعث استفاده غیرمجاز برق در کشور می شود

هدف مجلس از قانونی‌کردن ارزهای دیجیتال چیست؟

بیشتر بخوانید

آشنایی با توکن یو تراست (UTK)

یو تراست (UTK) برای ارائه راهکاری جهت حل مشکلات ایجاد شده در نتیجه استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت، به ویژه امنیت...

آشنایی با ارز دیجیتال تراست سواپ (SWAP)

تراست سواپ یک پلتفرم توزیع شده، ارز دیجیتال و پروتکل است که نوید یک تحول جدید در امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) را می دهد....

برنامه های بانک مرکزی برای ارزها و رمزارزها در سال ۱۴۰۰

بانک مرکزی اعلام کرد به دلیل این که سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام گذاری شده است، ضرورت دارد تمامی دستگاه‌های اجرایی...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

نسخه جدید CCXX روی گیت هاب Counos Platform

آخرین نسخه رمزارز کونوس ایکس (Counos X) بر روی پلتفرم محبوب نرم افزار و برنامه نویسی گیت هاب قرار گرفته است. این نسخه جدید...

مطالب داغ هفته